Czy skrócenie włosów to jedyne rozwiązanie przy ich nadmiernym wypadaniu?

Czy skrócenie włosów zatrzyma ich wypadanie?

Każdy człowiek codziennie traci włosy – to całkowicie normalne zjawisko, związane z cyklem życia kosmyków. Jeśli zauważysz wzmożone wypadanie włosów, musisz rozpocząć poszukiwanie przyczyn problemu. Częstymi winowajcami są nieodpowiednia dieta i niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów. Kiedy wypadanie włosów jest niepokojące i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy, jak powstrzymać problem wypadających włosów!

Kiedy można mówić o nadmiernym wypadaniu włosów?

Na głowie znajduje się średnio 100-150 tysięcy włosów. Przyjmuje się, że utrata 100 włosów dziennie stanowi normę. O wzmożonym wypadaniu włosów możemy mówić więc wówczas, gdy jednego dnia tracisz więcej niż 100 kosmyków. Nie musisz liczyć utraconych włosów – nadmierna utrata jest widoczna na szczotce, którą czeszesz włosy, podczas mycia, pielęgnacji i codziennych czynności.

Do przyczyn wypadania włosów można zaliczyć błędy w codziennej pielęgnacji, np. częste używanie szamponów opartych na silnych substancjach myjących, przesuszanie skóry głowy i włosów – mycie gorącą wodą lub korzystanie z najcieplejszego nawiewu suszarki oraz zbyt ciasne fryzury, drażniące mieszki włosowe. Do wypadania włosów mogą prowadzić także niedobory żywieniowe wynikające z niewłaściwej diety. Za nadmierną utratę kosmyków mogą odpowiadać także stres oraz różne choroby, np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, anemia, nowotwory. Wzmożone wypadanie włosów występuje także często u kobiet po ciąży. Wiąże się to ze zmianami hormonalnymi w organizmie matki i zazwyczaj mija samoistnie po 2-3 miesiącach od urodzenia maluszka.

Sprawdź 6 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o włosach!


Podcinanie końcówek a wypadanie włosów

Końcówki włosów są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj o regularnym nakładaniu na nie serum silikonowego, które ochroni przed niskimi i wysokimi temperaturami oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Profesjonalny kosmetyk do włosów zadba o końcówki włosów i zapobiegnie ich rozdwajaniu.
Jeżeli końcówki są zniszczone, najlepiej jest je obciąć, aby uszkodzenia nie pięły się ku górze. Rozdwojone końcówki sprawiają, że włosy puszą i łamią się. Skrócone kosmyki wyglądają na zdrowsze, są bardziej błyszczące i elastyczne. Warto podcinać je co 3-4 miesiące.
Podcięcie włosów nie sprawi jednak, że będą one mniej wypadać. Problem utraty kosmyków leży bardzo często w samej skórze głowy. Jeżeli jest przesuszona, podrażniona czy łuszcząca, włosy mogą nadmiernie wypadać. Długie włosy są jednak bardziej zauważalne na szczotce, poduszce czy w wannie i może się wydawać, że wypada ich więcej – tak naprawdę może to być jedynie kilka kosmyków.
Podsumowując, regularne podcinanie końcówek jest ważne dla ogólnego wyglądu fryzury, ale nie leczy i nie zapobiegnie wypadaniu włosów.

Pielęgnacja włosów – profesjonalne kosmetyki czy domowe sposoby?

Jeżeli zależy ci na bujnej fryzurze, dbaj o skórę głowy. Używaj delikatnych szamponów – po mocno oczyszczające preparaty sięgaj jedynie wtedy, gdy naprawdę ich potrzebujesz. Raz na tydzień wykonaj peeling, aby usunąć sebum, martwe komórki naskórki i inne zanieczyszczenia z powierzchni skóry głowy.
Nadmierne wypadanie włosów możesz ograniczyć dzięki używaniu wcierek na bazie ziołowych wyciągów. Wmasowywanie preparatu w skórę głowy pomoże wzmocnić cebulki, pobudzi krążenie, przyspieszy porost włosów. Jednocześnie taki zabieg jest bardzo relaksujący.
Do pielęgnacji włosów używaj odżywek i masek, dopasowanych do stopnia porowatości kosmyków oraz ich potrzeb.
Możesz zdecydować się na kosmetyki profesjonalne lub samodzielnie przygotować naturalne maski na skórę głowy (np. z białej glinki), wcierki (np. ze skrzypu i pokrzywy) i płukanki (np. z cytryny, oleju rycynowego). Warto eksperymentować i sprawdzać, który produkt najbardziej odpowiada twoim włosom.

Suplementacja – dodatkowe wsparcie dla włosów

Prawidłowa pielęgnacja, a także zbilansowana dieta to klucz do posiadania pięknych, zdrowych włosów. Dodatkowym wparciem dla skóry głowy i kosmyków mogą być odpowiednie preparaty na bazie naturalnych składników roślinnych wraz z witaminami i mikroelementami, takie jak suplement diety VITAPIL®. Jeżeli – pomimo stosowania profesjonalnych kosmetyków, zmiany diety i wprowadzenia odpowiedniej suplementacji – twoje włosy nadal nadmiernie wypadają, zgłoś się do dermatologa lub trychologa. Niezbędne może okazać się wykonanie badań, np. pod kątem równowagi hormonalnej, anemii lub funkcjonowania tarczycy.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01