Gdzie szukać pomocy, gdy mimo Twoich starań włosy nie przestają wypadać?

Chociaż wypadanie włosów wpisane jest w fizjologię człowieka, nadmierna ich utrata może być niepokojącym sygnałem. Gdy, mimo stosowania sprawdzonych sposobów, problem nie znika, potrzebne będzie wsparcie. Sprawdź, u jakiego specjalisty należy szukać pomocy.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów bywają różne. Chociaż zwykle powodem są niedobory witamin i minerałów oraz nieodpowiednia pielęgnacja, problem może być znacznie poważniejszy, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą. Na podstawie przeprowadzonych badań rozpozna on przyczyny nadmiernej utraty włosów i zaleci odpowiednią kurację.

Dermatolog – lekarz od problemów skórnych

W razie problemów z nadmiernie wypadającymi włosami warto zwrócić się o pomoc do dermatologa. To lekarz z bardzo szeroką specjalizacją, który zajmuje się nie tylko chorobami skóry, ale również włosów.

Do dermatologa warto zgłosić się w przypadku podejrzenia m.in.:

 • wypadania włosów z niewiadomych przyczyn,
 • wypadania włosów spowodowanego zaburzeniami hormonalnymi,
 • łysienia telogenowego, które wynika z wydłużenia fazy spoczynku włosów,
 • wypadania włosów wywołanego łupieżem łojotokowym,
 • grzybicy skóry głowy,
 • łysienia androgenowego.

Lekarz, na podstawie wywiadu lekarskiego oraz wykonanych badań, postawi diagnozę.

Trycholog – specjalista od włosów

Trycholog, chociaż nie jest lekarzem, pomoże zwalczyć nadmierne wypadanie włosów. Przyczyny tej dolegliwości są bardzo różne, dlatego podstawą jest odpowiednie rozpoznanie, którego może dokonać właśnie ten specjalista.

Na konsultację warto się udać wówczas, gdy wzmożonej utracie włosów towarzyszy m.in.:

 • łupież suchy lub łupież tłusty (łojotokowy),
 • silne, uciążliwe i nieprzyjemne swędzenie skóry głowy.

Jak przygotować się do wizyty u specjalisty?

Do pierwszej wizyty u trychologa lub dermatologa trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać, by:

 • nie myć głowy na co najmniej 24 godziny przed spotkaniem,
 • nie stosować żadnych środków do stylizacji włosów,
 • nie wykonywać koloryzacji na ok. 2 tygodnie przed wizytą,
 • sporządzić listę stosowanych kosmetyków do włosów (szamponów, odżywek, masek) – najlepiej ze spisem zastosowanych w nich składników,
 • przygotować informację o przebytych chorobach zakaźnych, przewlekłych i innych dolegliwościach, o operacjach w znieczuleniu ogólnym, o leczeniu antybiotykami.

Ponadto cenne mogą okazać się wyniki morfologii krwi oraz np. oznaczenia poziomu hormonów.

Wzmożonej utraty włosów nie można bagatelizować. Jeśli zmiana nawyków żywieniowych i stosowanie suplementów nie przynoszą rezultatów, przyczyn należy szukać gdzie indziej. Jeżeli okaże się, że dolegliwość wynika np. z przebytych chorób zakaźnych, czy przewlekłych sytuacji stresowych, specjalista może zalecić stosowanie środków przyspieszających porost włosów. Dobre efekty przynosi m.in. VITAPIL® Profesjonalny lotion, kosmetyk do stosowania na skórę głowy, który – dzięki obecności Kompleksu 2-HGS®pobudza mikrokrążenie w obrębie skóry głowy, co korzystnie wpływa na cebulki włosów, a co za tym idzie, wzrost nowych kosmyków. cebulki do produkcji zdrowych kosmyków.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01