Jak prawidłowo myć włosy aby były mocne i lśniące?

To, czy Twoje włosy są mocne i lśniące, zależy zarówno od właściwej pielęgnacji zewnętrznej, jak i odżywienia od wewnątrz. Pamiętaj jednak, że kluczową rolę odgrywa również sposób mycia. Dowiedz się, jaka forma i technika oczyszczania najlepiej wpłynie na kondycję Twoich kosmyków.

Co jest ważne podczas mycia włosów? Znaczenie ma m.in.:

  • typ kosmetyku oczyszczającego,
  • częstotliwość zabiegu,
  • kolejność wykonywanych czynności.

Odpowiedni szampon – czyli jaki?

Mycie włosów zaczyna się od doboru właściwego szamponu, który przede wszystkim powinien być dopasowany do potrzeb skóry głowy i samych kosmyków. Wybierając kosmetyk, miej na uwadze zarówno ich stan (a więc to, czy są przesuszone lub zniszczone zabiegami stylizacyjnymi i wymagają nawilżenia oraz regeneracji), jak i rodzaj. Na rynku znajdziesz m.in. szampony przeznaczone do włosów zniszczonych, puszących się, a także kręconych czy falowanych. Coraz częściej można spotkać również te dostosowane do stopnia porowatości.

Jeśli zmagasz się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, zwróć także uwagę na ten aspekt i postaw na kosmetyk, który zapewni im dokładne oczyszczenie.

Jak często myć włosy?

Możesz myć je codziennie – pod warunkiem, że używasz w tym celu delikatnego szamponu. Stosowanie zbyt agresywnych, nastawionych na intensywne oczyszczanie preparatów może zwiększać wydzielanie sebum i w efekcie sprawiać, że kosmyki będą podatniejsze na przetłuszczanie. Jeżeli jednak wolisz, możesz wykonywać mycie raz na kilka dni – niech decydują względy estetyczne.

Mycie włosów krok po kroku

Ta z pozoru prosta czynność ma dla pielęgnacji kosmyków duże znaczenie, dlatego pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

  • Zawsze myj je dwukrotnie – po to, by dokładnie je oczyścić i otworzyć łuski włosowe, a dzięki temu dostarczyć zawarte w szamponie składniki odżywcze.
  • Zacznij od delikatnego nawilżenia włosów – najlepiej letnią, a nie gorącą wodą.
  • Nałóż szampon na dłonie i delikatnie rozrób go z wodą, a następnie delikatnie wmasuj we włosy, rozpoczynając od ich nasady.
  • Wykonaj delikatny masaż skóry głowy – pobudzi to dodatkowo cebulki włosowe.
  • Rozprowadź pianę delikatnymi, masującymi ruchami.
  • Dokładnie spłucz szampon letnią wodą, a do ostatniego płukania użyj nieco chłodniejszej, która zamknie łuski i nada włosom większy blask.

Gdy już dwukrotnie umyjesz i dokładnie wypłuczesz kosmyki, możesz nałożyć na nie odżywkę (od końcówek, mniej więcej do połowy długości, nigdy przy nasadzie) i/lub wetrzeć preparat wspierający ich porost, np. VITAPIL® Profesjonalny lotion. Pamiętaj również, by po wypłukaniu nie wykręcać włosów, tylko delikatnie zawinąć je w ręcznik. Pozwól nadmiarowi wody wchłonąć w materiał, a dopiero potem przystąp do suszenia, dalszej pielęgnacji i stylizacji.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01