Substancje odżywcze, które organizm pobiera z diety, są szczególnie istotne w czasie ciąży i laktacji. Jednymi z najważniejszych są witaminy, zwłaszcza te z grupy B, jak na przykład ryboflawina. Jaki wpływ ma ten związek na zdrowie i samopoczucie kobiety w okresie poporodowym? Kiedy warto go suplementować i jak należy zaplanować dawkowanie? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł!
Ryboflawina – czym jest? Jakie ma właściwości?
Substancje odżywcze, które organizm pobiera z diety, są szczególnie istotne w czasie ciąży i laktacji. Jednymi z najważniejszych są witaminy, zwłaszcza te z grupy B, jak na przykład ryboflawina. Jaki wpływ ma ten związek na zdrowie i samopoczucie kobiety w okresie poporodowym? Kiedy warto go suplementować i jak należy zaplanować dawkowanie? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł!
Spis treści:
- Co to jest niacyna?
- Występowanie niacyny w organizmie
- Niacyna – działanie i znaczenie dla organizmu
- Niacyna – działanie na włosy, skórę i paznokcie
- Jakie jeszcze funkcje pełni niacyna, na co działa?
- Jakie mogą być objawy niedoboru niacyny?
- Działanie niacyny niekorzystne przy jej nadmiarze
- Zalecane dzienne spożycie niacyny przez dorosłych
- Naturalne źródła niacyny – przykładowe produkty spożywcze
- Czy niacyna jest na receptę? Preparaty z witaminą B3/PP
Ryboflawina – co to jest?
Witamina B2 (ryboflawina) to ważny składnik codziennej diety. Nie jest samodzielnie syntetyzowana przez ludzki organizm, dlatego tak ważne jest dostarczanie jej do ustroju z zewnątrz.
Witamina B2, podobnie jak wszystkie inne witaminy z grupy B, rozpuszcza się w wodzie. Nie jest magazynowana w organizmie, a jej nadmiar jest na bieżąco usuwany wraz z moczem. Jest to jeden z powodów, dla których tak ważna jest regularna suplementacja tej substancji. Kobietom w ciąży i karmiącym polecamy preparat Vitapil Mama, który pozwala uzyskać optymalną podaż witaminy B2 w tym szczególnym okresie.
Ryboflawina – właściwości
Witaminy z grupy B odpowiadają za szereg ważnych funkcji naszego organizmu. Ryboflawina, jako jedna z najważniejszych substancji w naszej diecie, wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, m.in.:
- przeciwdziała tworzeniu się zaćmy,
- odpowiada za właściwy stan błon śluzowych,
- przeciwdziała depresji,
- wspomaga prawidłowe nawilżenie oczu,
- stymuluje wzrost organizmu.
Witamina B2 częściowo odpowiada za wzrost, rozwój i regenerację włosów, skóry i paznokci. Inne składniki, które wspierają wygląd tych części ciała to cynk, jod, niacyna, pirydoksyna, witamina B1, witamina B6, witamina B12, foliany, biotyna, selen i miedź.
Ryboflawina – działanie w organizmie
Witaminy z grupy B uczestniczą w licznych procesach zachodzących w organizmie. W przypadku ryboflawiny, zastosowanie tej substancji jest dość szerokie. Uczestniczy ona pośrednio w procesach utleniania i redukcji. Bierze też udział w przemianie materii, w tym w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek. Wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego (zarówno centralnego, jak i obwodowego), a także bierze udział w procesie tworzenia się płytek krwi. Odgrywa też istotną rolę w przyswajaniu innych witamin z grupy B, m.in. witamin B9, B3 i B5. Dodatkowo reguluje metabolizm hormonów: serotoniny i dopaminy.
Niedobór witaminy B2 zdarza się przede wszystkim u osób, które regularnie podejmują intensywny wysiłek fizyczny, np. trenują wyczynowo jakąś dyscyplinę sportową. Zbyt mała ilość ryboflawiny występuje również często u pacjentów onkologicznych oraz osób z chorobą alkoholową i zaburzeniami odżywiania. Niedoborowi tej substancji sprzyja także podeszły wiek. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są przewlekły stres i źle zbilansowana dieta, a także przyjmowanie niektórych leków (przeciwcukrzycowych, przeciwpsychotycznych, przeciwmalarycznych oraz chemioterapeutycznych).
Niedobór ryboflawiny w organizmie jest również charakterystyczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Powinny one szczególnie zadbać o suplementację witamin z grupy B, a także optymalną ilość odpoczynku w ciągu doby. Organizm podczas karmienia zużywa bowiem wiele energii na produkcję mleka. Wykazuje też zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze (węglowodany, tłuszcz, białko, witaminy, mikroelementy), które częściowo trafiają do wytwarzanego dla dziecka pokarmu.
Objawy niedoboru witaminy B2 w organizmie to:
- infekcje w obrębie jamy ustnej, afty, pleśniawki,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- pękające kąciki ust (tzw. zajady),
- pękające wargi,
- słabe i łamliwe włosy i paznokcie,
- nadmierne wypadanie włosów,
- nadwrażliwość na światło,
- zaburzenia widzenia,
- migrenowe bóle głowy,
- zapalenie spojówek i rogówki,
- zaburzenia widzenia po zmroku,
- bezsenność,
- zawroty głowy,
- zahamowanie wzrostu,
- obniżenie sprawności umysłowej,
- zmiany w układzie nerwowym,
- świąd u wejścia do pochwy.
Powyższe objawy mogą świadczyć o niedoborze ryboflawiny, ale także innych witamin z grupy B. W przypadku kobiet karmiących tego typu problemy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Ryboflawina – źródła
Witamina B2 jest bardzo istotna dla zdrowia. Dzięki niej możliwe jest prawidłowe funkcjonowania całego organizmu, a także utrzymywanie w dobrej kondycji skóry i jej przydatków. Substancja ta jest obecna w wielu produktach spożywczych codziennego użytku. W łatwo wchłanialnej formie znajduje się też w wysokiej jakości suplementach.
Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczowa zwłaszcza w okresie karmienia piersią. Wraz z posiłkami możesz dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne substancje odżywcze, w tym witaminy z grupy B.
Ryboflawina występuje naturalnie w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego, które warto włączyć do swojego jadłospisu zwłaszcza w okresie ciąży i laktacji. Należą do nich m.in.:
- mięso wieprzowe,
- wątróbka kurcząt,
- wątroba wołowa,
- drożdże,
- jaja,
- zarodki pszenne,
- mleko,
- sery,
- ryby.
- Bogate w ryboflawinę produkty pochodzenia roślinnego to natomiast:
- banany,
- szpinak,
- brokuły,
- płatki owsiane,
- płatki kukurydziane,
- kasza gryczana,
- ziemniaki,
- jabłka,
- pomarańcze,
- orzechy laskowe,
- migdały,
- groch,
- fasola,
- zielone warzywa liściaste (np. sałata),
- grzyby,
- natka pietruszki,
- ziarna zbóż.
Ciekawostką jest fakt, że ryboflawina stanowi naturalny barwnik, nadający jedzeniu kolor żółty lub żółtopomarańczowy. Pod nazwą E101 występuje na etykietach takich produktów, jak ocet, olej, lody i inne desery, sery topione i pleśniowe, przetwory z czerwonych owoców, sosy, musztarda, płatki śniadaniowe i inne produkty zbożowe. Ryboflawina w formie przemysłowej ma charakterystyczny zapach, jednak nie wpływa na smak produktów, do których jest dodawana.
Przestrzeganie zbilansowanej i różnorodnej diety może być trudne zwłaszcza w pierwszych tygodniach opieki nad noworodkiem. Warto wówczas zacząć stosować suplementy diety, które pomagają uzupełnić braki witamin w organizmie.
Ryboflawina – dla kogo i w jakich ilościach?
Zalecane dzienne spożycie witaminy B1 różni się w zależności od naszego wieku i płci. Dzieci od 1. do 3. roku życia powinny przyjmować 0,5 mg tej substancji dziennie. Następnie, od 4. do 6. roku życia – 0,6 mg, a od 7. do 9. roku życia – 0,9 mg. W przypadku chłopców dalsze dawkowanie wynosi 1 mg w wieku od 10 do 12 lat oraz 1,3 mg od 13. do 18. roku życia. Dziewczęta powinny przyjmować 1 mg tiaminy od 10. do 12. roku życia i 1,1 mg tej substancji pomiędzy 13. a 18. rokiem życia.
W przypadku dorosłych mężczyzn zalecane dawkowanie wynosi 1,3 mg. Kobiety powinny natomiast przyjmować 1,1 mg tej substancji na dobę. Osoby w podeszłym wieku powinny skonsultować suplementację swojej diety z lekarzem.
Wskazania medyczne dotyczące suplementacji witaminy B2 różnią się także w zależności od naszego stanu fizjologicznego. Leczenie bólów migrenowych może opierać się na podawaniu nawet 50-400 mg tej substancji (pod kontrolą lekarza). Z kolei kobiety w ciąży powinny przyjmować 1,4 mg ryboflawiny na dobę, natomiast kobiety karmiące – 1,6 mg.
Istnieją grupy osób, które powinny dostarczać do organizmu wyższe dawki witaminy B2. Są to przede wszystkim kobiety w okresie ciąży i karmienia, osoby wykonujące na co dzień duży wysiłek fizyczny (np. pracujące fizycznie lub trenujące jakąś dyscyplinę sportową) oraz osoby wystawione na długotrwały stres. Suplementację witaminy B2 zaleca się również wszystkim osobom, które są narażone na jej niedobór. Jej przyjmowanie pomaga też uzyskać zdrowe i lśniące włosy.
Warto podkreślić, że jak dotąd nie udowodniono znaczącego wpływu nadmiaru ryboflawiny na zdrowie. Regularne przyjmowanie powyżej 27 mg tej substancji na dobę prowadzi do znacznego osłabienia jej wchłaniania, ponieważ jest ona wydalana wraz z moczem. Innym widocznym efektem „przedawkowania” witaminy B2 jest ciemnożółta barwa moczu.