Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe u matek jest przesunięte w czasie. Ma miejsce około 1-4 miesięcy po porodzie, najczęściej w 3-4 miesiącu i trwa zwykle kilka miesięcy.

Łysienie telogenowe – objawy

Charakteryzuje się równomiernym, zwiększonym wypadaniem włosów w obrębie owłosionej skóry głowy. Ten typ łysienia nie powinien być niczym przesadnie niepokojącym – jest uważany za fizjologiczny i mija samoistnie, po około 6 miesiącach. Jego nasilenie jest także pośrednio związane z porą roku w której nastąpił poród. Badania dowodzą, że wzrost włosów nasila się podczas ciepłych miesięcy (sierpień- wrzesień 90% włosów jest w fazie wzrostowej), natomiast w miesiącach zimowych (grudzień, styczeń) włosy rosną najwolniej. Urodzenie dziecka jesienią wiąże się z naturalnym cyklem gubienia przez nas włosów, dlatego objawy łysienia mogą być wtedy mocniej odczuwalne.

Łysienie telogenowe – leczenie

Warto wspomóc się w tym okresie preparatami zawierającymi wyselekcjonowane składniki, takie jak: biotyna, aminokwasy, kwas pantotenowy, witaminy z grupy B, miedź, cynk i żelazo, które pomogą znacznie szybciej przywrócić włosom piękny, zdrowy wygląd. 

Inne przyczyny wypadania włosów po ciąży

Oczywiście jako symbol urody, która chwilowo słabnie… Żadna z nas nie lubi znajdować na szczotce zbyt wielu włosów. Gdy tak się dzieje, z niepokojem patrzymy w lustro. Dlatego warto przyjrzeć się też innym możliwym przyczynom nadmiernego wypadania włosów po porodzie.

Częstym skutkiem zmian w planie dietetycznym jest niedobór żelaza, który może skutkować nawet anemią. Jednym z bardziej drastycznych objawów tego schorzenia są właśnie zmiany w wyglądzie włosów – stają się one matowe, licznie wypadają. Do tego paznokcie stają się łamliwe, a skóra szorstka. Zalecana dzienna dawka żelaza podczas laktacji to 20 mg na dobę. Co istotne, żelazo suplementowane matce nie przenika do pokarmu, dlatego też nie ma ryzyka przedawkowania tego pierwiastka u niemowlęcia.

Co zastosować na wypadanie włosów po porodzie?

Dawka zawartych w VITAPIL® mama: kwasu foliowego, witamin B6, B12 i C, uzupełnionych żelazem, wspomaga procesy krwiotwórcze i może służyć jako ochrona kobiety przed wyczerpaniem rezerw tego pierwiastka, w szczególności od momentu powrotu cyklu miesięcznego.

Ciąża a stres

Okres połogu oraz pierwszych miesięcy po porodzie jest niezwykle trudnym czasem w życiu kobiety. Wchodzenie w nową rolę, poczucie odpowiedzialności za małego bezbronnego człowieka, zdobywanie nowych kompetencji związanych z opieką nad dzieckiem, zmiana trybu życia, często zmiana diety (uzasadniona lub nie) wywołują u kobiet ogromne zmęczenie. Wszystkie te elementy mogą potęgować fizjologiczną utratę włosów u kobiet po porodzie.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01