6 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o włosach

Dbasz o staranną pielęgnację włosów, dlatego wydaje Ci się, że wiesz już o nich wszystko. Okazuje się jednak, że kosmyki mają wiele tajemnic. Poznaj więc najważniejsze fakty – niektóre z nich będą dla Ciebie sporym zaskoczeniem.

Każdy włos skrywa w sobie wiele cennych informacji, które warto poznać, aby pielęgnacja i walka z nadmiernym wypadaniem były jeszcze łatwiejsze i efektywniejsze. Oto najważniejsze z nich.

1. Budowa włosa zależy od jego rodzaju

Masz świadomość, że budowa włosa obejmuje łodygę znajdującą się ponad skórą oraz korzeń umiejscowiony w mieszku włosowym. Łodyga składa się natomiast z trzech warstw: osłonki (warstwy zewnętrznej), kory (warstwy środkowej) oraz rdzenia (warstwy wewnętrznej).

Czy wiesz jednak, że włosy cienkie pozbawione są rdzenia, a w jego miejscu znajduje się pusta przestrzeń? Czy zdajesz sobie sprawę, że budowa włosa wpływa na kształt kosmyków? Inny przekrój poprzeczny mają włosy proste, a inny – włosy kręcone.

2. Podcinanie włosów nie przyspiesza ich wzrostu

Tempo wzrostu włosa zależy od wielu czynników, m.in. od predyspozycji genetycznych. Podcinanie nie ma natomiast znaczenia – możesz robić to nawet codziennie, a włosy i tak będą rosły w swoim tempie.

3. Egzogen jest jedną z faz cyklu wzrostu włosa

Chociaż powszechnie mówi się o trzech głównych fazach wzrostu włosa, cykl obejmuje również egzogen. Jest to etap bezpośrednio związany z fazą telogenową, podczas którego dochodzi do uwolnienia obumarłego włosa z mieszka włosowego. Dzięki temu możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie kolejnego cyklu wzrostu.

Aby zadbać o to, by powstający nowy włos był zdrowy, sprężysty i o odpowiedniej barwie, ważne jest dostarczenie cennych składników odżywczych (np. kwasu pantotenowego, niacyny, biotyny, żelaza, cynku, jodu, krzemu) wraz z dietą, przy czym wspomóc się można również suplementacją, np. preparatem VITAPIL® Tabletki.

4. Włosy charakteryzują się różną porowatością

Budowa włosów wpływa na sposób ich pielęgnacji. Jeśli wiesz, jaki rodzaj porowatości cechuje Twoje włosy, łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni program pielęgnacji, który sprawi, że kosmyki będą wyglądały atrakcyjnie i zdrowo.

Porowatość to cecha związana bezpośrednio z ułożeniem łusek włosowych. We włosach niskoporowatych łuski ściśle do siebie przylegają, a w wysokoporowatych – są odchylone.

5. Wypadanie włosów po ciąży jest normalne

Wiele kobiet po porodzie z przerażeniem patrzy na ilość wypadających włosów. Taki stan jest jednak wpisany w fizjologię – wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

Nadmierna utrata włosów po ciąży jest stanem przejściowym, który powinien ustąpić w ciągu kilku miesięcy, gdy dojdzie do wyrównania poziomu hormonów. Odbudowę zdrowia włosów można jednak przyspieszyć, stosując odpowiednio dobrane suplementy diety. Przykładowo, Vitapil® Mama to preparat, który zawiera komplet składników poprawiających kondycję kosmyków (np. krzemionkę z młodych pędów bambusa, kwas pantotenowy, niacynę, biotynę, cynk).

6. Z włosa można wyczytać stan zdrowia

Włosy to niezwykle cenne i ważne narzędzie diagnostyczne, które pozwala ocenić stan zdrowia człowieka. Ich kondycja bardzo wiele mówi o ogólnej kondycji organizmu: wskazuje m.in. niedobory niektórych witamin i minerałów.

Wzmożone wypadanie włosów może świadczyć np. o chorobach tarczycy, anemii, cukrzycy czy wielu chorobach autoimmunologicznych.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01