Zniszczone włosy

Zniszczone włosy to jeden z najpopularniejszych mankamentów kobiecej urody. Mimo swojej wyjątkowej konstrukcji, zapewniającej wysoką odporność na czynniki środowiskowe i mechaniczne włosy podlegają ciągłym próbom swej wytrzymałości.

Przyczyny zniszczenia włosów

Do najczęstszych przyczyn niszczących osłonkę włosa zaliczamy urazy mechaniczne, takie jak czesanie, rozciąganie, napinanie, intensywne wycieranie ręcznikiem, nawet tarcie włosów o siebie bądź o ubranie i ramiona. Innym groźnym czynnikiem wpływającym negatywnie na stan osłonki, oraz wnętrza włosa, jest wysoka temperatura. Utrata wody związanej strukturalnie powoduje trwałe zmiany w strukturze keratyny. Usztywnione włókna włosa automatycznie tracą swoją elastyczność oraz sprężystość, stając się jednocześnie bardziej podatnymi na łamanie i pękanie. Promieniowanie UV obecne w świetle słonecznym wpływa niekorzystnie na warstwę korową nie tylko poprzez wytwarzanie pewnej ilości ciepła, ale również poprzez generowanie dużej ilości wolnych rodników. Niszczące działanie promieni UV dotyczy zwłaszcza włosów wcześniej uszkodzonych różnymi zabiegami fryzjerskimi (farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja itp.) oraz włosów jasnych (naturalnych bądź rozjaśnianych), które ze względu na swoją naturę zawierają niewielkie ilości chroniącej włos melaniny.

Silne zagrożenie dla włosów, ze względu na wysoką rodnikotwórczość stanowią również fotosmogi, tworzące się wewnątrz i na obrzeżach silnie nasłonecznianych aglomeracji miejskich. Powstają w wyniku zetknięcia dużej ilości spalin oraz dymów przemysłowych z promieniowaniem ultrafioletowym. Podobne działanie wykazuje dym papierosowy.

Farbowanie a niszczenie włosów

Do najgroźniejszych czynników niszczących włosy, zalicza się zabiegi upiększające, związane ze zmianami chemicznymi wnętrza włosa.

Należy jednak pamiętać, iż do najgroźniejszych czynników niszczącyh włosy zalicza się zabiegi upiększające związane ze zmianami chemicznymi wnętrza włosa.

Farbowanie trwałe, barwienie półtrwałe, rozjaśnianie oraz trwała ondulacja związane jest z otworzeniem łuski włosa, utlenieniem melaniny bądź zerwaniem wiązań dwusiarczkowych. Wszystkie ww. zabiegi wymagają określonego, niekorzystnego środowiska, które zawsze jest związane z uszkodzeniem osłonki włosa, a niejednokrotnie również jego wnętrza.

Trzon włosa, jako struktura martwa nie ma zdolności samoregeneracji, z tego też powodu wszelkie uszkodzenia są trwałe i ulęgają kumulacji.

Stosowanie preparatów pielęgnacyjnych w większości przypadków związane jest jedynie z jego powierzchniową ochroną oraz kondycjonowaniem, a więc chwilową poprawą stanu włosa. Inne możliwości daje zbilansowana dieta wspomagana odpowiednio dobraną suplementacją, co wpływa na stan włosa w jego najwcześniejszym stadium, przy namnażaniu i różnicowaniu komórek macierzy.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01