Cebulka włosa – czym jest i za co odpowiada?

Cebulka włosa, choć niewielu z nas sobie to uświadamia, jest jedyną żywą jego częścią. Mimo że umiejscowiona głęboko na dnie mieszka włosowego – odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie wzrostu łodygi. Dlaczego tak jest i w jaki sposób zadbać o cebulki włosów, by cieszyć się gęstymi, lśniącymi lokami?

Włosy na naszej głowie i ciele mają tę samą naturę, co pozostałe tzw. przydatki skórne ssaków – np. wąsy, pióra, paznokcie, rogi czy kopyta. Głównym ich składnikiem budulcowym jest keratyna, zaś czas życia zdrowego włosa (podzielony na trzy fazy) trwa około 3 lat. By jednak na głowie pojawiły się grube, lśniące i odporne na uszkodzenia kosmyki, najpierw „zadziać” musi się właśnie w cebulce włosa.

Dobra kondycja cebulek włosów to gwarancja ich zdrowia

Dlaczego cebulka włosa jest tak ważna? Nazywana inaczej opuszką włosa, jest zbitą częścią korzenia włosa, która tkwi głęboko w skórze – dokładniej: na dnie mieszka włosowego. Bezpośrednio pod nią znajduje się brodawka włosa. W niej znajdują się liczne naczynia krwionośne, których zadaniem jest dostarczanie cebulce substancji o własnościach odżywczych i budulcowych.

Ale to właśnie cebulka włosa jest kluczowa, ponieważ w niej znajdują się komórki macierzy. A to ich prawidłowy podział warunkuje wzrost łodygi włosa, czyli mówiąc prościej – gwarantuje, że włosy będą rosły bez zakłóceń, a faza anagenu (wzrostu włosa) nie zostanie przedwcześnie zakończona.

Sama macierz włosa zaś złożona jest z melanocytów (komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny, czyli barwnika włosa) oraz różnicujących się komórek nabłonka. I to te drugie decydują o wzroście włosa.

Jak więc widać – stan zdrowia cebulki jest elementem kluczowym dla kondycji całych włosów. Jako zaś, że opuszka znajduje się pod skórą, jej odżywianie „od zewnątrz” – przez stosowanie różnego rodzaju kuracji odżywczych może być mało efektywne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie suplementów diety bogatych w składniki wzmacniające strukturę włosa.

Cebulka włosa: jak ją odżywiać?

Przede wszystkim – od środka. Ważna jest zarówno dieta bogata w odpowiednie składniki odżywcze, jak i profesjonalna suplementacja, która uzupełni ewentualne braki. A jakie składniki będą tymi kluczowymi?

Po pierwsze i najważniejsze – biotyna, czyli witamina B7, nazywana też witaminą H. To ona, utrzymując prawidłowy metabolizm energetyczny, korzystnie wpływa na procesy podziałów komórkowych, które zachodzą w cebulce włosa – zapobiegając wypadaniu kosmyków i wzmacniając je od środka. Istotną rolę pełni również kwas pantotenowy, niacyna czy kwas foliowy oraz witamina B12. Wartym uwagi składnikiem jest ponadto krzem, który decyduje o sile włosów – ich grubości, elastyczności i odporności na uszkodzenia.

Wszystkie te składniki znaleźć można w nowoczesnych suplementach diety takich jak VITAPIL® . Tu znajdziesz aż 16 aktywnych składników – w tym 300 µg biotyny w każdej tabletce. Regularnie prowadzona kuracja pozwoli efektywnie odżywić cebulki włosa. W rezultacie zmniejszy się ryzyko ich nadmiernego wypadania, a nowo pojawiające się kosmyki będą mocniejsze i bardziej lśniące.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01