Wypadanie włosów

Jeśli zauważasz więcej niż zwykle włosów na poduszce lub na szczotce, możesz poczuć się zmartwiony, że pojawił się problem łysienia. A może tylko obecnie wypada Ci nieco więcej włosów niż zwykle?

Nadmierne wypadnie włosów często możemy zatrzymać na własną rękę

Za normalne wypadnie włosów, przyjmuje się od 50 do 100 sztuk dziennie. Gdy tracimy ich znacznie więcej, oznacza to problem nadmiernego wypadania włosów. Medyczne określenie tego stanu to – łysienie telogenowe.

Przyczyny wypadania włosów

Najczęściej nadmierne wypadanie włosów może wystąpić u osób, które:

 • Straciły 10 kg wagi ciała lub więcej
 • Rodziły
 • Przebywały w stresie (choroba, rozwód, utrata pracy)
 • Przeszły bardzo wysoką gorączkę
 • Przeszły operację
 • Przestały brać tabletki antykoncepcyjne

Większość osób zauważa, że nadmierne wypadanie włosów rozpoczyna się w kilka miesięcy po wydarzeniu, które wywołało stres. Na przykład, u młodych mam wypadanie włosów rozpoczyna się na ok. 2 miesiące po porodzie. Natomiast największe wzmożenie wypadania włosów obserwuje się ok. 4 miesiąca po porodzie. Taka utrata włosów jest normalnym zjawiskiem, które zazwyczaj ustępuje po kilku miesiącach.

Jeśli Twój organizm wraca do normy po przebytym stresie,  to zazwyczaj w czasie od 6 do 9 miesięcy, tendencja do wypadania włosów zimniejsza się.

Jeśli nadal pozostajesz w stanie podwyższonego stresu, nadmierne wypadanie włosów może się nasilić. Osoby, którzy przebywają w długotrwałym stresie, narażone są na długoterminowe, wzmożone wypadanie włosów.

Wypadanie włosów czy łysienie?

Wypadanie włosów rożni się od przerzedzenia

Utrata włosów występuje, gdy następuje przerwanie fazy wzrostu włosa. Medycznym określeniem tego stanu jest – łysienie anagenowe. Do najczęstszych przyczyn łysienia anangenowego należą:

 • Dziedziczna, genetyczna utrata włosów
 • Osłabiony układ odpornościowy
 • Niektóre leki i kuracje lecznicze
 • Fryzury obciążające włosy
 • Produkty do stylizacji, które obciążają i przyczyniają się do niszczenia struktury włosa
 • Kompulsywne wyrywanie włosów

Jak zapobiegać wypadaniu włosów

Aby zapobiec wypadaniu włosów należy znaleźć przyczynę i ją wyeliminować. Na przykład osoby które przeszły chemioterapię lub naświetlanie radioaktywne, często tracą większość włosów. Po zakończonym leczeniu – włosy odrastają.

Jeśli podejrzewasz, że leki które przyjmujesz są przyczyną wypadania włosów, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Zazwyczaj efekty uboczne ustępują po zakończeniu leczenia i odstawieniu danego leku.

Inne przyczyny wypadania włosów mogą wymagać osobnego leczenia. Wiele osób, które cierpi na dziedziczne wypadanie włosów musi poddać się leczeniu farmakologicznemu. Kobiety, które dziedziczą geny związane z nadmiernym wypadaniem  włosów mogą wraz z wiekiem zauważyć stopniowe nasilenie utraty włosów. Natomiast mężczyźni, którzy cierpią na dziedziczne wypadanie włosów, mają tendencję do rozwijania się łysiny na środku głowy.
Leczenie pomaga wielu osobom, które borykają się z problemem wypadających włosów, lecz niestety nie wszystkim. Dermatolog podczas wizyty powinien wyjaśnić, jakich efektów leczenia można się spodziewać.

Dermatolog pomoże zdiagnozować przyczynę wypadania włosów

Jeśli obawiasz się o nadmierną ilość wypadających włosów, nie musisz cierpieć w samotności. Powinieneś zwrócić się do dermatologa o pomoc. Niektórzy lekarze specjalizują się w diagnozowaniu oraz leczeniu skóry głowy, włosów oraz paznokci. Dermatolog powinien powiedzieć Ci, jaka jest przyczyna utraty włosów oraz dobrać odpowiednie leczenie. Obecne na rynku jest wiele leków, zabiegów, produktów kosmetycznych oraz suplementów, które odpowiednio dobrane składają się na skuteczną terapię. Im wcześniej rozpocznie się leczenie,  tym lepsze są rokowania na  przywrócenie naszej fryzurze zdrowego wyglądu.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01