Czy da się w jakikolwiek sposób opóźnić przedwczesne siwienie?

Siwienie włosów jest naturalnym i nieuniknionym objawem postępującego starzenia się organizmu. Jednych dopada około 40 roku życia, a inni siwieją w wieku 20 lat. Z czego to wynika? Czy istnieją sposoby, dzięki którym możliwe jest opóźnienie procesu siwienia?

Za naturalny kolor włosów odpowiadają melanocyty – komórki znajdujące się w korzeniu włosa  i odpowiadające za produkcję barwnika, czyli melaniny. Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowej utraty melaniny, a proces ten rozpoczyna się pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.

Przyczyny siwienia

Nie do końca wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną utraty barwy włosa. Niemniej jednak upatruje się jej przede wszystkim w liczbie oraz lokalizacji melanocytów, w samym procesie melanogenezy (. dzięki enzymatycznym przemianom tyrozyny) czy w transferze melaniny do włókna włosa. Ponadto można wymienić kilka istotnych czynników mogących mieć wpływ na siwienie włosów.

  • Uwarunkowania genetyczne

Czynniki genetyczne mają ogromny wpływ na proces siwienia. Jeżeli rodzice lub dziadkowie już w młodości dostrzegali u siebie pojedyncze siwe kosmyki, istnieje spore prawdopodobieństwo, że i ty będziesz siwiał(-a) w podobnym wieku.

  • Szybkie tempo życia i stres

Prowadzenie bardzo szybkiego tempa życia i pracowanie pod coraz większą presją wpływają na organizm stresotwórczo. Mając niewiele czasu na odpoczynek i fundując organizmowi potężną dawkę stresu, narażasz się na przedwczesne siwienie.

  • Nieodpowiednia dieta

Niewłaściwie skomponowana dieta, w której brakuje witamin i minerałów (szczególnie witamin z grupy B, cynku, żelaza, miedzi) może przyczynić się do szybszej utraty cennego barwnika.

  • Brak snu

Sen jest potrzebny, by zregenerować organizm po ciężkim dniu i… przeciwdziałać siwieniu. Brak nocnego odpoczynku (lub krótki sen) jest dla ustroju sporym stresem, którego efektem może być utrata melaniny.

Jak opóźnić proces siwienia?

Nie istnieje jedna recepta, która pozwoli opóźnić proces siwienia. Ma on bowiem przebieg złożony i zależy od szybkości starzenia się całego organizmu oraz predyspozycji genetycznych. Niemniej jednak warto:

  • zwolnić tempo życia,
  • unikać przedłużających się sytuacji stresowych,
  • opanować umiejętność radzenia sobie ze stresem,
  • dbać o skórę głowy,
  • zdrowo się odżywiać, nie dopuszczając do niedoborów witamin i minerałów,
  • postawić na odpoczynek i nocną regenerację.

Prowadzone badania wykazują, że na głowie połowy  społeczeństwa w wieku 50 lat pojawia się aż 50% siwych włosów. Jeżeli więc chcesz zachować naturalny kolor kosmyków na dłużej, pamiętaj o prowadzeniu zdrowego trybu życia. Musisz jednocześnie mieć świadomość, że czasami jednak przedwczesne siwienie jest nieuniknione – należy się więc z tym pogodzić, ponieważ z predyspozycjami genetycznymi nie da się walczyć.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01