Rdzeń włosa – co to jest i jakie pełni funkcje?

Rdzeń włosa (z łac. medulla) znajduje się wewnątrz łodygi włosa. Ale nie każdego. Wiele kosmyków nie posiada rdzenia. To element składowy zarezerwowany dla tych najgrubszych. Czym tak naprawdę jest, za co odpowiada i w jaki sposób zadbać o jego właściwy rozwój?

Rdzeń włosa to jego najgłębsza warstwa łodygi. Jest złożona z małych, ułożonych warstwowo komórek w kształcie płytek. Jeśli jest obecny, stanowi około 10% masy całej łodygi. Po czym poznać włosy posiadające rdzeń? Przede wszystkim po tym, że są grube, elastyczne i pięknie połyskują. Wszystko za sprawą nieregularnego ułożenia komórek kanału rdzeniowego, które w efekcie znacznie lepiej załamują światło i lśnią bardziej niż inne.

A jak wyglądają włosy, które nie mają rdzenia? Nie ma go w kosmykach cienkich i delikatnych. W nich zamiast rdzenia znajduje się jedynie kanał powietrzny.

Rdzeń występuje jedynie w części włosa znajdującej się ponad skórą

W związku z tym, że rdzenia nie znajdziemy w mieszku ani wierzchołku włosa, nie możemy mówić o nim jako o permanentnym składniku włosów. W łodydze kanał rdzeniowy, zbudowany z komórek zawierających mniej ziaren barwnikowych niż pozostałe jej części, otoczony jest korą włosa, a ta – osłonką. Z uwagi na mniejszy udział barwnika w rdzeniu, włosy które go posiadają, mogą się wydawać nie tylko bardziej błyszczące, ale i białe lub siwe. Nie oznacza to jednak, że są słabsze czy mniej zdrowe.

Włosy posiadające rdzeń są grubsze i bardziej lśniące

Skoro rdzeń w łodydze włosa sprawia, że ten wydaje się być zdrowszy, bardziej elastyczny i błyszczący, warto zatroszczyć się o to, by w jak największej ilości kosmyków się wykształcił. O tym jednak decyduje z jednej strony to, jakie mamy geny, z drugiej zaś – to, czy włosy są właściwie odżywione. Mamy na myśli przede wszystkim odżywienie od wewnątrz. Bo o stanie włosów decydują przede wszystkim procesy podziałów komórkowych, które zachodzą w macierzy włosów. To od nich zależy ostateczny wygląd, kolor i siła każdego włosa.

Wzmocnij włosy od środka, by były grube i silne

Jak odżywić włosy od wewnątrz? Przede wszystkim zadbać warto o właściwy stan organizmu. A to oznacza dietę bogatą m.in. w krzem, cynk czy witaminę H, czyli biotynę. W wielu przypadkach, by wzmocnienie kosmyków było naprawdę efektywne, przydatna okazuje się profesjonalna suplementacja. Sięgając po nowoczesne suplementy diety, które zawierają zarówno biotynę, jak i krzem, kwas pantotenowy, kwas foliowy, witaminę B12 oraz cynk i inne niezbędne składniki aktywne – wzmacniasz metabolizm energetyczny, a co za tym idzie, wspierasz procesy podziałów komórkowych, które zachodzą w cebulce włosa. Produktem takim jest między innymi VITAPIL®. Dzięki nim łodyga włosa jest silniejsza, bardziej elastyczna i grubsza, a szanse na pojawienie się rdzenia pod korą kosmyku – większe.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01