Łysienie androgenowe – czy dotyczy wyłącznie mężczyzn?

Nawet 70% panów może borykać się z łysieniem androgenowym. Chociaż wydawać by się mogło, że to problem typowo męski, nie omija również kobiet. U obu płci ma jednak różny przebieg –u pań nie dochodzi bowiem do całkowitego wyłysienia.

Statystyki pokazują, że łysienie androgenowe dotyczy ok. 40% kobiet. Problem na najczęściej podłoże genetyczne, ściśle powiązane z zawirowaniami hormonalnymi.

Skąd się bierze łysienie androgenowe u kobiet?

Łysienie androgenowe to efekt nadmiernej produkcji androgenów, które – choć są hormonami typowo męskimi – występują również u kobiet, szczególnie w okresie zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Za powstawanie tego typu łysienia odpowiada dihydrotestosteron (DHT) powstający z przekształcenia testosteronu pod wpływem enzymu 5-alfa reduktazy. DHT prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, co skutkuje ich spłyceniem i ścieńczeniem. Z kolei krótszy czas życia włosa oznacza wcześniejsze przejście w fazę telogenową i ich wypadanie.

Kobiety nie są narażone na powstawanie zakoli

Łysienie androgenowe u kobiet wywołuje spory niepokój. Panie boją się, że wzmożone wypadanie włosów spowodowane nadmierną aktywnością DHT spowoduje powstawanie zakoli oraz doprowadzi do całkowitego wyłysienia.

O ile jednak w przypadku mężczyzn może dojść do pełnej utraty włosów, problem ten nie dotyczy kobiet. Chociaż łysienie androgenowe wywoływane jest tymi samymi czynnikami, ma inny przebieg. U kobiet dochodzi bowiem do przerzedzania się włosów na środku głowy, a łysienie przyjmuje postać rozproszoną.

Czy to łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe u kobiet daje dość charakterystyczne objawy – fryzura ulega wyraźnemu przerzedzeniu na czubku głowy. W pierwszej fazie dochodzi do powstawania prześwitu, w drugiej – prześwit ulega rozszerzeniu, zaś w trzeciej – jest on na tyle szeroki, że zostaje uwidoczniona skóra głowy.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet jest możliwe, ale o jego skuteczności decyduje wiele czynników. Dlatego diagnostyka uwzględnia m.in. szybkość narastania objawów, przyjmowanie konkretnych leków, regularność cyklu miesiączkowego, a nawet palenie papierosów.

Łysienie androgenowe u kobiet leczy się inhibitorami 5-alfa reduktazy oraz antyandrogenami. O ile w przypadku mężczyzn tego typu terapia zwykle przynosi zadowalające rezultaty, skutki leczenia kobiet bywają różne – zdarza się, że przynoszą one niewielką poprawę.

Eksperci podkreślają, że leczenie łysienia androgenowego jest zwykle procesem długotrwałym – wymaga od pacjenta cierpliwości oraz systematyczności związanej z przyjmowaniem leków.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01