Mocne, lśniące, piękne włosy to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Niestety, niekorzystne czynniki zewnętrzne, częste stylizacje wymagające stosowania wysokiej temperatury, źle dobrane kosmetyki oraz nieprawidłowa dieta negatywnie wpływają na kondycję włosów. W jaki sposób możesz przywrócić włosom zdrowy wygląd? Podpowiadamy, jakie witaminy są dobre na włosy i po jakie produkty sięgać, by cieszyć się bujną fryzurą!
Jakich witamin potrzebują Twoje włosy?
Kondycja włosów odzwierciedla stan Twojego zdrowia. Słabe, suche, z tendencją do wypadania to sygnał, który może świadczyć o niedoborach żywieniowych. Aby móc cieszyć się bujną fryzurą, Twoja dieta musi być pełna składników odżywczych, minerałów i witamin.
Witamina A
Jak najczęściej sięgaj po warzywa i owoce, będące źródłami beta-karotenu. Związek ten nazywany jest „prowitaminą A”, ponieważ organizm przekształca go do postaci witaminy A.
Witamina A przyspiesza cykl odnowy komórek, pobudza i wspomaga ich wzrost. Odżywia i wzmacnia włosy, stymuluje produkcję keratyny – białka będącego podstawowym budulcem włosa. Niedobór witaminy A może objawiać się przez nasilone wypadanie włosów, ich suchość i łamliwość, a także nadmiernie przesuszoną i łuszczącą się skórą głowy.
Witaminy z grupy B*
Za kondycję i wygląd włosów odpowiadają także witaminy z grupy B.
Witamina B1 – tiamina – wpływa na prawidłową pracę gruczołów łojowych. Gdy jest jej za mało w organizmie, skóra głowy nadmiernie przetłuszcza się, co może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, osłabienia włosów i ich wypadania.
Witamina B2 – ryboflawina – stymuluje proces rozwoju cebulek i wzrost włosów, hamuje ich wypadanie, niweluje suchość i matowość.
Witamina B3 – niacyna – zapobiega wysuszaniu skóry głowy, łupieżowi oraz wypadaniu włosów.
Witamina B5 – kwas pantotenowy – zwiększa odporność włosów na czynniki zewnętrzne, chroni je i nawilża, hamuje wypadanie i pobudza włosy do wzrostu. Dodatkowo poprawia ich pigmentację – zapobiega przedwczesnemu siwieniu.
Witamina B6 – pirydoksyna – wzmacnia cebulki włosów, chroni kosmyki przed wypadaniem, a także stymuluje ich wzrost oraz wspomaga proces odnowy naskórka.
Witamina B7 – biotyna – to jedna z najważniejszych witamin dla włosów. Jest źródłem cząsteczek siarki, niezbędnej w procesie wytwarzania keratyny. Dzięki biotynie kosmyki są mocne, błyszczące i sprężyste od nasady aż po same końce. Wykazuje ona również działania przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe, a także hamujące wypadanie włosów. Zapewnia ich odżywienie i pobudza do wzrostu.
Witamina B9 – kwas foliowy – bierze udział w podziałach komórkowych, pobudza mieszki włosowe, przyspieszając proces pojawiania się nowych włosów.
Witamina B10 – kwas para-aminobenzoesowy, PABA – wykazuje właściwości przeciwzapalne, powstrzymuje procesy starzenia się włosów, a także chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.
Witamina B12 – kobalamina – zapobiega anemii, która może prowadzić do utraty włosów, wzmacnia kosmyki i przeciwdziała ich wypadaniu.
Witamina E
Jeśli zależy Ci na bujnej, pięknej fryzurze, nie zapominaj o diecie bogatej w witaminę E, będącej silnym antyoksydantem. Witamina E wspomaga krążenie krwi, pobudza do pracy mieszki włosowe i reguluje produkcję sebum. Niweluje działanie wolnych rodników – chroni przed nimi skórę głowy i włosy, wzmacnia je i pomaga w uzyskaniu połysku i gładkości.
Najlepsza dieta na piękne włosy
Odpowiednio zbilansowana dieta dostarczy wszelkich niezbędnych minerałów i witamin. Pamiętaj o spożywaniu produktów bogatych w beta-karoten. Występuje nie tylko w marchewkach, ale także w innych pomarańczowych, żółtych i czerwonych owocach i warzywach takich jak: dynia, morele, pomidory, papryka, a także w zielonych warzywach, np. w jarmużu, natce pietruszki czy szpinaku. Nie zapominaj również o produktach pełnoziarnistych, nabiale, wątróbce, jajach, zielonych warzywach, nasionach roślin strączkowych, orzechach i pestkach – zapewnią dostarczenie organizmowi witamin z grupy B. Źródłami witaminy E są natomiast przede wszystkim tłuste ryby, ziarna zbóż, orzechy i migdały, a także oleje, np. z pestek winogron, zarodków pszenicy czy słonecznikowy.
Najprostszym sposobem na uzupełnienie codziennego menu o niezbędne witaminy na włosy jest picie świeżych, przyrządzonych samodzielnie koktajli. Ułatwią one zachowanie zbilansowanej diety, co z pewnością przełoży się na kondycję oraz wygląd Twoich kosmyków, skóry i paznokci.
Gdy włosy nie przestają wypadać: kiedy potrzebne jest wsparcie?
Dbasz o włosy, używasz kosmetyków dedykowanych dla stopnia Twojej porowatości i potrzeb włosów, ale ich kondycja nadal pozostawia wiele do życzenia, włosy są matowe, nadmiernie wypadają? To czas, by sięgnąć po produkty wzmacniające, takie jak VITAPIL®. Ten suplement diety zawiera odpowiednio dobrane witaminy na wspierające zdrowie włosów w optymalnych dawkach, a także inne składniki aktywne, które ( jednak tylko przy systematycznym stosowaniu) pomogą wzmocnić kondycję skóry głowy i odbudować prawidłową strukturę włosa.
Jeśli jednak, po wyeliminowaniu niedoborów i wyłączeniu z pielęgnacji nieodpowiednich kosmetyków, Twoje włosy nadal nadmiernie wypadają, skonsultuj się ze specjalistą – dermatologiem lub trychologiem.
*https://medycznewiadomosci.pl/blog/wlosy/witaminy-na-porost-wlosow/
https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/witaminy-rozpuszczalne-w-tluszczach-
https://www.medme.pl/artykuly/witaminy-na-wlosy-na-wypadanie-i-wzmocnienie-jakie-stosowac,67257.html