Jakie witaminy dla kobiet karmiących wzmocnią włosy?

Wypadanie włosów po porodzie to problem, z którym zmaga się nawet 90 proc. matek. Chociaż jest to przypadłość wpisana w naturę i ustępuje samoistnie, można podjąć działania mające na celu wzmocnienie włosów. Podstawą jest dieta zdrowa i dobrze zbilansowana. Czyli jaka?

Jeśli niedawno urodziłaś dziecko, z pewnością zastanawiasz się, jakie witaminy dla kobiet karmiących wzmocnią włosy. Tak naprawdę istotną rolę odgrywa zróżnicowany jadłospis, co zwiększa szansę dostarczenia wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Witaminy wzmacniające włosy

Zastanawiasz się, jakie witaminy dla kobiet karmiących są niezbędne do zachowania włosów w dobrej kondycji? Zwróć uwagę przede wszystkim na obecność witaminy z grupy B, witaminy A oraz witaminy E.

  • Biotyna

Biotyna wpływa na metabolizm energetyczny komórek skóry, przyspieszając m.in. tempo wzrostu włosów. Ponadto odpowiada za kumulowanie cząsteczek biodostępnej siarki, usprawniając wbudowywanie ich w strukturę łodygi. Ponadto normalizuje pracę gruczołów łojowych, pozwalając zapobiec łojotokowi, a nawet łojotokowemu wypadaniu włosów.

  • Witamina B6

Witamina B6 bierze udział w rozpadzie białek do cennych aminokwasów stanowiących budulec włosów. Ponadto reguluje gospodarkę hormonalną, pomagając powrócić hormonom ciążowym do optymalnego poziomu – dzięki temu pozwala zminimalizować proces wypadania włosów po porodzie.

  • Witamina B1

Bierze udział w procesie produkcji aminokwasów niezbędnych do budowy łodygi włosa. Przyspiesza ponadto metabolizm komórek, poprawiając efektywność ich dzielenia się.

  • Kwas pantotenowy

Uczestniczy w procesie podziałów komórkowych oraz dostarcza energię – przekłada się to na przyspieszenie tempa wzrostu włosów. Reguluje gospodarkę hormonów steroidowych, zapobiegając łojotokowi.

  • Niacyna

To witamina przyspieszająca tempo wzrostu włosa poprzez wspomaganie przemian metabolicznych w komórce. Ułatwia transport składników odżywczych do cebulki, dzięki czemu wzmacnia włosy.

Pamiętaj o składnikach mineralnych

Jeśli zastanawiasz się, jakie witaminy dla kobiet karmiących przyczynią się do poprawy kondycji włosów, pamiętaj jednocześnie o odpowiedniej podaży składników mineralnych. Wraz z witaminami włącz do diety takie minerały jak m.in.: krzem (najlepiej pozyskiwany z młodych pędów bambusa), jod, cynk, żelazo, miedź.

Wypadanie włosów po porodzie to norma

Jeśli jesteś „świeżo upieczoną” mamą i zmagasz się z problemem wypadania włosów, przestań się stresować. Wzmożona utrata kosmyków mniej więcej 2-3 miesiące po urodzeniu dziecka jest normą wpisaną w kobiecą naturę. To skutek nadal zachodzących zawirowań hormonalnych, które muszą wrócić do swojego wyjściowego poziomu. Taki stan trwa kilka miesięcy i najczęściej w ciągu 6-9 miesięcy po porodzie mija samoistnie – włosy przestają wypadać garściami, wchodząc w kolejne fazy zgodnie z cyklem ich życia.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01