Jak dbać o włosy w ciąży?

29 mar, 2021

Wyszukaj frazę

Ciąża to 9 wyjątkowych miesięcy, podczas których w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian. Zdecydowana większość kobiet w stanie błogosławionym przywiązuje większą wagę do diety i stylu życia, co może przekładać się na poprawę stanu włosów i skóry. Niektóre kobiety zmagają się jednak z wypadaniem włosów w ciąży. Sprawdź, jak dbać o kosmyki przed i po porodzie?

Jak dbać o włosy w ciąży? 3 bezpieczne zabiegi, które możesz wykonać sama w domu

Ciąża to 9 wyjątkowych miesięcy, podczas których w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian. Zdecydowana większość kobiet w stanie błogosławionym przywiązuje większą wagę do diety i stylu życia, co może przekładać się na poprawę stanu włosów i skóry. Niektóre kobiety zmagają się jednak z wypadaniem włosów w ciąży. Sprawdź, jak dbać o kosmyki przed i po porodzie?

Hormony a wypadanie włosów w ciąży

Podwyższony poziom estrogenu pozytywnie wpływa na kondycję włosów, wzmacnia je i ogranicza ich wypadanie. Jednak, jak wiadomo, od każdej reguły są wyjątki. Niektóre kobiety muszą walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów w ciąży. Może to być spowodowane m.in. niedoborami żywieniowymi, stresem lub stosowaniem niewłaściwych artykułów kosmetycznych. Warto wówczas wprowadzić do diety więcej warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb, orzechów i nasion. Należy zwrócić uwagę także na pielęgnację włosów, a także postarać się obniżyć poziom stresu, np. poprzez różnorodne techniki relaksacyjne.

Pielęgnacja włosów w ciąży

Piękne włosy to zdrowe włosy. Należy mieć świadomość, że podczas ciąży twoje kosmyki również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, w tym nawilżenia i odżywienia. To, że spodziewasz się dziecka, nie oznacza, że musisz rezygnować z domowych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak aplikowanie masek do włosów, olejowanie kosmyków czy stylizacja.

Aplikowanie masek

W trakcie ciąży najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie szamponów opartych o łagodne substancje myjące. Skóra głowy z reguły rzadziej się wówczas przetłuszcza, dlatego warto ograniczyć do minimum mocno oczyszczające szampony – mogą nadmiernie wysuszać.

Nie ma przeciwwskazań do stosowania odżywek czy masek w trakcie ciąży. Nawet jeśli włosy są piękne i błyszczące, warto zadbać o dodatkową dawkę nawilżenia i odżywienia.

Pamiętaj – nowe kosmetyki (nie tylko w trakcie ciąży) potrafią uczulić. Jeśli spodziewasz się dziecka, sięgaj po wcześniej sprawdzone artykuły. Jeżeli jednak odczuwasz potrzebę zmiany, zrób próbę uczuleniową przed pełnym użyciem nowego produktu. Nałóż małą porcję na skórę głowy i sprawdź, czy nie wystąpią żadne niepokojące objawy.

Olejowanie włosów

Ważnym elementem pielęgnacji włosów jest ich olejowanie – nie ma potrzeby rezygnacji z tego zabiegu podczas ciąży. Olejowanie na długości chroni kosmyki przed utratą wilgoci, poprawia ich strukturę i sprawia, że włosy są zdrowe i błyszczące. Oleje muszą być jednak dopasowane do aktualnego stopnia porowatości włosów. W innym wypadku osiągniesz niezadowalający (lub wręcz fatalny) efekt – kosmyki mogą stać się matowe i oklapnięte lub zacząć się puszyć.

Stylizacja

Każda kobieta chce czuć się piękna, móc pochwalić się wspaniałym makijażem czy fryzurą. W ciąży możesz stylizować swoje kosmyki tak, jak tylko zechcesz. Zwracaj jednak uwagę na kosmetyki, których używasz. Mowa tu m.in. o produktach termoochronnych – unikaj tych z alkoholem i innymi substancjami, mogącymi wysuszać twoje pukle. Zrezygnuj z mocno perfumowanych kosmetyków – zmysł powonienia w ciąży jest bardziej wrażliwy i silny zapach preparatów do stylizacji może ci przeszkadzać.

Wypadanie włosów po ciąży – jak poradzić sobie z tym problemem?

Należy mieć świadomość, że po ciąży – w okresie połogu – mocno spada poziom estrogenu, gospodarka hormonalna jest zaburzona, co często skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów i pogorszeniem ich stanu. To typowa przypadłość, która zazwyczaj ustępuje 2-3 miesiące po urodzeniu dziecka.

Wypadanie włosów po ciąży może być spowodowane także stresem po porodzie. Postaraj się ograniczyć czynniki stresogenne i znaleźć chociaż chwilę na relaks.

Bardzo ważna jest wówczas odpowiednia dieta. Zadbaj, by w twoim menu znalazły się produkty bogate w m.in.:

•cynk,

•jod,

•żelazo,

•selen,

•witaminy A oraz z grupy B.

Jeśli zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów po ciąży, odpowiedzią na twój problem może być także odpowiednia suplementacja. Wiadomo, że kobieta w trakcie laktacji musi szczególnie uważać na wszystko, co przyjmuje, a najlepiej konsultować to ze swoim lekarzem ginekologiem. Preparatem zawierającym wyłącznie bezpieczne składniki, opracowanym z myślą o kobietach w okresie laktacji jest suplement diety VITAPIL MAMA®. Dostarcza niezbędnych dla organizmu składników, wspiera skórę głowy i włosy – stają się zdrowsze, mocniejsze i bardziej elastyczne.

Inne artykuły w naszej bazie wiedzy

Niezbędne informacje, które warto wiedzieć o włosach

ZOBACZ WIĘCEJ PUBLIKACJI
Poznaj nasz Instagram

@vitapil_wlosy

Posty: 619, Obserwujących: 3237

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco. Dowiedz się więcej o promocjach i wydarzeniach. Podaj swój adres e-mail, a całą resztą zajmiemy się my!

Administratorem danych osobowych jest Nutropharma sp. z o.o. z siedzibą w Lesznowoli. Twoje dane przetwarzamy, aby świadczyć usługę newsletter. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Kup teraz