Czy da się zwalczyć przyczyny wypadania włosów?

Wzmożona utrata włosów to problem, z którym zmaga się coraz więcej kobiet i mężczyzn. Jest przypadłością złożoną, w przypadku której nie da się wskazać jednej głównej przyczyny. Chcesz skutecznie wyeliminować wypadanie włosów? Przyczyny – oto, od czego musisz zacząć walkę z tym problemem. Poznaj więc główne powody, dla których możesz tracić kosmyki w nadmiarze.

Jeśli chodzi o wypadanie włosów, przyczyny takiego stanu są bardzo zróżnicowane. Trzeba je więc poznać – to klucz do efektywnej walki z problemem. Istotną rolę odgrywa bowiem nie tylko stymulowanie porostu włosów, ale zahamowanie dalszej ich utraty.

Wypadanie włosów – przyczyny, które można wyeliminować

Przyczyn wzmożonego wypadania kosmyków należy upatrywać się zarówno w nieodpowiedniej pielęgnacji włosów, niewłaściwej diecie, jak również w zatruciach toksynami czy w przebiegu niektórych chorób.

  • Nieprawidłowe uczesanie

To jedna z najczęściej bagatelizowanych przyczyn wzmożonego wypadania włosów. Ściąganie włosów w kok, czesanie w koński ogon – to fryzury, które nadwerężają skórę głowy i przyczyniają się do stopniowego zaniku mieszków włosowych. Podobnie działa tapirowanie, rozczesywanie kosmyków „na siłę” czy mocne spinanie włosów.

  • Uboga dieta

Dieta zgodna z zasadami racjonalnego żywienia odgrywa istotną rolę w kondycji włosów. Wszelkie niedobory składników odżywczych organizm bardzo szybko manifestuje, m.in. poprzez pogorszenie wyglądu kosmyków.

Jeżeli Twoim problemem jest nadmierne wypadanie włosów, przyczyny mogą tkwić w nieodpowiedniej diecie. Warto więc przyjrzeć się codziennemu menu, by sprawdzić, czy posiłki pokrywają zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Ważne jest, by dostarczać m.in. witaminy z grupy B (np. pieczywo pełnoziarniste, kasze, makarony pełnoziarniste, ryby, jajka), cynk (np. owoce morza, orzechy i nasiona, nabiał), żelazo (np. czerwone mięso, brokuły, szpinak).

Gdy przyczyną osłabienia i wypadania włosów faktycznie jest dieta, czas zmienić nawyki żywieniowe. Zróżnicowany jadłospis warto wspomóc suplementacją. Na przykład Vitapil® Tabletki to preparat, który dostarcza najważniejsze składniki mineralne i witaminy, szybko uzupełniając powstałe niedobory.

  • Choroby skóry głowy

Za nadmierne wypadanie włosów mogą odpowiadać niektóre choroby skóry głowy, np. grzybica, łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy, atopowe zapalenie skóry głowy. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia cebulek i spowodować nieodwracalne łysienie. Negatywnie na kondycję włosów wpływa również łuszczyca.

Jeżeli więc podejrzewasz grzybicę, łojotokowe lub atopowe zapalenie owłosione skóry głowy, jak najszybciej skontaktuj się z dermatologiem. Ważne jest, by podjąć natychmiastowe leczenie – po to, żeby grzyby drożdżakopodobne z rodzaju Malassezia (mające wpływ na rozwój tych schorzeń) nie uszkodziły mieszków włosowych. Dzięki temu postępujące wypadanie włosów może zostać zatrzymane.

  • Niewłaściwa pielęgnacja włosów

Zbyt częste farbowanie, trwała ondulacja, prostowanie włosów prostownicą czy suszenie gorącym strumieniem powietrza to zabiegi pielęgnacyjne, które niekorzystnie wpływają na włosy. Prowadzą do osłabienia ich struktury, co skutkuje wzmożonym wypadaniem.

I w tym przypadku możesz skutecznie wyeliminować przyczyny utraty włosów. Wystarczy, że ograniczysz liczbę zabiegów do niezbędnego minimum, a włosy zaczniesz suszyć chłodnym strumieniem powietrza. Pamiętaj również o stosowaniu łagodnych środków kosmetycznych – najlepiej preparatów z krótkim składem.

W większości przypadków wzmożone wypadanie włosów ma charakter odwracalny. Wystarczy tylko odnaleźć i wyeliminować przyczynę, aby problem przestał istnieć.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01