Dlaczego włosy wypadają? Przyczyn może być wiele – począwszy od typowo zdrowotnych, przez hormonalne, aż po te związane z ich pielęgnacją. Często pojawia się więc pytanie, czy problemy włosów mogą być spowodowane ich stylizacją? Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej.
Czy stylizacja może być przyczyną wypadania włosów?
Dlaczego włosy wypadają? Przyczyn może być wiele – począwszy od typowo zdrowotnych, przez hormonalne, aż po te związane z ich pielęgnacją. Często pojawia się więc pytanie, czy problemy włosów mogą być spowodowane ich stylizacją? Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej.
Dlaczego włosy wypadają?
Na początek najważniejsze włosów: wypadanie włosów to naturalny proces, wynikający z cyklu ich wzrostu. Możemy go podzielić na trzy fazy: anagen – to etap wzrostu kosmyków, katagen – moment, w którym procesy wzrostu zanikają oraz telogen – faza wypadania. Cykl ten jest indywidualny dla każdego, pojedynczego kosmyka.
Ile włosów dziennie wypada? Standardowa liczba jest szacowana na około 100 kosmyków. Oczywiście trudno jest je liczyć, jednak wypadanie kosmyków na niewielką skalę nie powinno w żaden sposób budzić Twoich obaw. Problem pojawia się wówczas, gdy dostrzegasz, że włosów na szczotce zostaje coraz więcej, a fryzura jest coraz bardziej przerzedzona.
Przyczyna wypadania włosów w nadprogramowej ilości może być różna. Przykładowo, jeśli niedawno urodziłaś dziecko, organizm zapewne „nadrabia zaległości” po ciąży, ponieważ w tym okresie duża ilość estrogenu zahamowała proces standardowego gubienia kosmyków. Utrata włosów może też być wywołana innymi zaburzeniami hormonalnymi, nadmiarem stresu, a także problemami zdrowotnymi. Również niewłaściwa stylizacja może powodować problemy włosów!
Stylizacja a problemy włosów – co robić, żeby włosy nie wypadały?
Stosujesz spore ilości produktów do stylizacji włosów, a może w ostatnim czasie zdarzyło ci się zastosować intensywną pielęgnację? Jeśli zauważasz problemy z wypadaniem, możesz się doszukiwać jego przyczyny właśnie w zabiegach, które wykonujesz.
Co może zagrażać włosom ze strony produktów i zabiegów stylizacyjnych?
•Jeśli często poddajesz włosy stylizacji z wykorzystaniem wysokich temperatur (np. codziennie używasz lokówki lub prostownicy) możesz doprowadzić do ich przesuszenia, utraty blasku oraz większej kruchości. Kosmyki mogą zacząć się łamać, co odbije się na ogólnej gęstości fryzury. Rozwiązaniem może być ograniczenie częstotliwości stylizacji termicznej lub stosowanie odpowiednich produktów termoochronnych przed użyciem prostownicy czy lokówki.
•Jeżeli stosujesz takie techniki jak np. „tapirowanie” włosów lub inne prowadzące do ich plątania lub gwałtownego szczotkowania, może to powodować nawet mechaniczne wyrywanie poszczególnych kosmyków, które jeszcze są w fazie anagenu.
•Problemem może być też stosowanie określonych produktów do stylizacji i pielęgnacji w niewłaściwy sposób – mogą one np. wywołać reakcję alergiczną lub sprzyjać zapchaniu się mieszków włosowych, co także zwiększa ryzyko przedwczesnego wypadnięcia włosów.
Jakie produkty do stylizacji mogą być przyczyną wypadania włosów?
Warto wiedzieć, że produkty kosmetyczne dostępne na rynku są co zasady bezpieczne dla Twoich włosów oraz skóry głowy – pod warunkiem, że stosujesz je zgodnie z zaleceniami. Co może być ryzykowne?
•Suchy szampon
Czy suchy szampon niszczy włosy? Stosowany prawidłowo – nie. Jednak trzeba pamiętać, że jest to produkt, który powinno się stosować okazjonalnie, do szybkiego odświeżenia kosmyków i zebrania nadmiaru sebum. Jeżeli potraktujesz go jako zamiennik mycia włosów, może się pojawić problem. Nadmiar suchego szamponu, osadzający się wraz z zanieczyszczeniami (przez wiele dni!) może wywołać reakcję alergiczną skóry głowy. To ekstremalne sytuacje, ale warto o nich pamiętać.
•Lakiery i pudry do włosów
Te kosmetyki służą do ułożenia i utrwalenia fryzury. Chociaż są przeznaczone do nakładania na włosy, a ich konsystencja sprawia, że docierają również do skóry głowy. Podobnie jak suchy szampon, długo niezmywane, mogą doprowadzić do zapchania mieszków włosowych, co zwiększa ryzyko nadmiernego wypadania.
•Olejki
Olejowanie włosów to naturalny sposób na ich odżywienie od zewnątrz. Jednak olejki nakłada się nie tylko na łodygi kosmyków, ale też często na samą skórę głowy. Tu również trzeba być ostrożnym i wykonywać zabieg z odpowiednią częstotliwością, ponieważ nadmiar olejków może spowodować problem z zapchaniem mieszków włosowych.
Wniosek jest więc prosty: zarówno stylizacja, jak i pielęgnacja włosów powinny być prowadzone rozważnie i zgodnie z zaleceniami specjalistów. Równie ważne jest odżywienie kosmyków od wewnątrz. Jakie witaminy na włosy są potrzebne? Przede wszystkim te z grupy B, w tym biotyna, niacyna czy kwas foliowy. Dobrze zatem zadbać o zdrowo zbilansowaną dietę i pomyśleć o suplementacji, np. w oparciu o suplement diety VITAPIL®, zawierający aż 16 ważnych dla kosmyków składników odżywczych.