Cieniowane włosy są często wybieranym cięciem, ponieważ potrafią nadać wyjątkowego charakteru różnym rodzajom włosów. Zarówno cienkie i słabe włosy, jak i te grube i mocne, mogą skorzystać na cieniowaniu. Warto jednak wiedzieć, jak możemy zadbać o to, aby włosy po wykonaniu tego cięcia były zdrowe i mocne. Dzięki temu zmiana fryzury przyniesie nam o wiele więcej satysfakcji. Jakiej pielęgnacji wymagają cieniowane włosy? O czym powinnyśmy pamiętać?
Cieniowane włosy – jak je wzmocnić?
Cieniowane włosy są często wybieranym cięciem, ponieważ potrafią nadać wyjątkowego charakteru różnym rodzajom włosów. Zarówno cienkie i słabe włosy, jak i te grube i mocne, mogą skorzystać na cieniowaniu. Warto jednak wiedzieć, jak możemy zadbać o to, aby włosy po wykonaniu tego cięcia były zdrowe i mocne. Dzięki temu zmiana fryzury przyniesie nam o wiele więcej satysfakcji. Jakiej pielęgnacji wymagają cieniowane włosy? O czym powinnyśmy pamiętać?
Spis treści
1. Cieniowane włosy – charakterystyka cięcia
2. Jakie są sposoby na cieniowanie włosów?
3. Czy wiesz, że … ?
3. Jak wzmocnić cieniowane włosy?
Cieniowane włosy – charakterystyka cięcia
Cieniowanie sprawia, że nasze włosy są lżejsze oraz bardziej uniesione u nasady. Dzięki temu zyskują na objętości i pozwalają nam cieszyć się piękną, bardziej wyrazistą fryzurą. W przypadku omawianego cięcia włosy są obcinane warstwowo, jednak to, w jaki sposób fryzjer będzie cieniował naszą fryzurę, zależy od kilku czynników.
Sposób oraz rodzaj cieniowania powinien różnić się w zależności od rodzaju włosów oraz kształtu naszej twarzy. Nie ma bowiem jednego, właściwego cięcia, dlatego fryzjerzy za każdym razem biorą pod uwagę nasze cechy indywidualne, wybierając taki sposób, który najlepiej wydobędzie naturalny charakter naszych włosów i pozwoli nam o nie zadbać.
To, co ma największe znaczenie przy wyborze techniki cieniowania to struktura naszych włosów. W zależności od tego, czy są to włosy cienkie czy grube, mocne czy słabe, kręcone czy proste, rodzaj cieniowania będzie inny. Dlatego bardzo ważne jest to, abyśmy przed zmianą fryzury sprawdzili porowatość naszych włosów. W ten sposób możemy o nie lepiej zadbać – każdy typ włosów wymaga bowiem innych, specjalnych kosmetyków oraz wyjątkowej pielęgnacji.
Włosy, które są grube i kręcone będą wymagały innego rodzaju cieniowania niż włosy cienkie i nieposiadające naturalnej objętości. Cieniowanie włosów kręconych może nam pozwolić na wydobycie naturalnego skrętu lub zmniejszenie objętości fryzury, która często może być problematyczna. Natomiast decydując się na cieniowanie włosów cienkich, możemy sprawić, że będą wyglądały na bardziej uniesione przy nasadzie i o wiele bardziej objętościowe, co w przypadku tego rodzaju włosów będzie olbrzymią zaletą.
Jakie są sposoby na cieniowanie włosów?
Sposób, w jaki wykonuje się cieniowanie, jest niezwykle ważny, ponieważ w przypadku tej fryzury bardzo łatwo można osłabić strukturę włosów. Wybór nieodpowiednich narzędzi czy techniki ma negatywny wpływ na stan końcówek, a jak wiadomo, niezadbane, rozdwojone końcówki to pierwszy krok do osłabienia, łamliwości i kruchości włosów. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę w przypadku cieniowania włosów?
Jeszcze do niedawna cieniowanie włosów odbywało się przy wykorzystaniu specjalnych nożyczek o charakterystycznych, ząbkowanych ostrzach, zwanych degażówkami. Metoda ta jednak miała jedną wadę, która sprawiła, że obecnie, prawdziwi specjaliści zastąpili degażówki nowymi sposobami cieniowania – ząbkowane ostrza niszczyły końcówki włosów i osłabiały strukturę całego włosa. Dlatego teraz, do cieniowania włosów wykorzystuje się przeważnie klasyczne, ostre nożyczki fryzjerskie. Zmiana narzędzia wpłynęła na zmianę sposobu cięcia – fryzjerzy dostosowują je do indywidualnych potrzeb każdej klientki i każdego klienta, biorąc pod uwagę kształt twarzy oraz to, w jaki sposób włosy układają się naturalnie.
Zdarza się również, że niektórzy fryzjerzy do cieniowania włosów wykorzystują również maszynki do strzyżenia a nawet tradycyjną brzytwę. Są to jednak sposoby, które podobnie jak degażówki mogą wpływać niekorzystnie na strukturę włosów.
W trakcie cięcia fryzjer powinien pamiętać o tym, aby przejścia pomiędzy poszczególnymi warstwami włosów miały zachowane odpowiednie proporcje – różnica nie może być zbyt duża, ponieważ spowoduje, że włosy nie będą wyglądać naturalnie. Natomiast zbyt małe cięcie może nie przynieść pożądanego efektu.
Jakie powinny być idealne przejścia pomiędzy cieniowanymi włosami? Łagodne, stopniowe i delikatne – w ten sposób włosy nie tylko będą wyglądały naturalnie, ale zyskają również na lekkości. Aby uzyskać taki efekt, włosy dzieli się najpierw na sekcję wewnętrzną i zewnętrzną. Następnie dochodzi do stopniowego skracania, w określonych miejscach i pod odpowiednim kątem, w taki sposób, aby włosy układając się naturalnie, same mogły podnosić swoją objętość.
Czy wiesz, że … ?
Metoda cieniowania włosów jest szczególnie polecana w przypadku kręconych, grubych włosów, które trudno jest stylizować. Prawidłowe i profesjonalne cieniowanie może spowodować, że skręcone pasma włosów, „zahaczając” o siebie nawzajem, będą się samodzielnie unosić, nadając fryzurze wspaniałego charakteru, w stylu lion’s hair. W ten sposób możemy uzyskać niezwykły efekt i zapomnieć o kłopotliwych porankach kiedy nie wiemy jak ułożyć nasze fale i skręty.
Jak wzmocnić cieniowane włosy?
Skoro wiemy już, jak wykonuje się cieniowanie włosów i jakich narzędzi fryzjerskich się do tego używa, powinniśmy zastanowić się nad doborem odpowiedniej pielęgnacji, która pomoże nam utrzymać nasze włosy w dobrej kondycji.
Cieniowanie włosów niesie ze sobą ryzyko osłabionych i rozdwojonych końcówek. Dlatego to właśnie o tę część włosów powinniśmy szczególnie zadbać po wizycie u fryzjera. Jak możemy wzmocnić nasze włosy?
Pomogą nam w tym specjalne odżywki i olejki do włosów – szczególnie te zawierające PEH, czyli trzy najważniejsze składniki aktywne, których powinniśmy szukać w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Co wchodzi w skład tego cudownego skrótu? Proteiny, emolienty i humektanty. Za co odpowiadają te substancje? Proteiny wspomagają utrzymanie prawidłowej struktury włosa, pełniąc funkcje wypełniające i uzupełniające. Emolienty są natomiast substancjami ochronnymi, szczególnie ważnymi wtedy, gdy mówimy o stylizacji włosów. Natomiast ostatnia z trzech substancji, humektanty, mają właściwości nawilżające i pomagają w wiązaniu wody wewnątrz włosów – dzięki temu przyspieszają działanie kosmetyków do pielęgnacji.
Po cieniowaniu włosów szczególnie istotna jest obecność emolientów, substancji ochronnych, które zamykają łuskę naszego włosa, co pozwala przeciwdziałać negatywnym skutkom stylizacji, czy wysokich temperatur. Emolienty znajdziemy głównie w olejkach, woskach, silikonach, alkoholach tłuszczowych, olejach mineralnych czy lanolinie. Pamiętajmy jednak o tym, aby rodzaj emolientu dobrać do stopnia porowatości włosów, tak aby ich nie obciążyć.
Chcąc wzmocnić cieniowane włosy, musimy więc zadbać o ich nawilżenie i wspomaganie struktury włosa. Czasami może się okazać, że kosmetyki działające zewnętrznie mogą być niewystarczające. Wtedy powinniśmy sięgnąć również po dodatkowe suplementy, takie jak na przykład
Vitapil. Dodatkowa suplementacja bardzo często pozwala dostarczyć do naszego organizmu niezbędnych witamin i minerałów, bez których nie tylko nasze włosy, ale również skóra i paznokcie tracą swoją naturalną siłę i witalność.