Jak wzmocnić włosy?
Wiele osób zastanawia się, jak wzmocnić włosy i sprawić, że będą się lepiej układały. Problem suchych i łamliwych kosmyków, rozdwajających się końcówek czy puszącej się fryzury dotyka bardzo wielu kobiet. Aby przywrócić dobrą kondycję skóry i jej przydatków, należy działać dwutorowo: od wewnątrz i od zewnątrz. Jakie substancje odżywcze powinny się znaleźć w naszej diecie, aby było to korzystne dla kondycji włosów? Jaką pielęgnację stosować? Dowiesz się z poniższego artykułu!
Jak wzmocnić włosy od wewnątrz?
Kompletna i zbilansowana dieta ma olbrzymi wpływ na wygląd i zdrowie skóry oraz jej przydatków (włosów i paznokci). Należy pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar niektórych substancji w organizmie może prowadzić do przykrych konsekwencji. Aby ich uniknąć, warto wdrożyć do swojej codziennej rutyny świadome żywienie wraz optymalną suplementacją. Poniżej przedstawiamy składniki odżywcze, które pomagają odpowiedzieć na pytanie, jak wzmocnić włosy od wewnątrz.
Witamina A pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, jest m.in. istotna dla zdrowia naszych oczu. Przyspiesza też odnowę komórkową oraz wpływa na odżywianie i wzmacnianie skóry i jej przydatków. Jest odpowiedzią na pytanie, jak wzmocnić łamliwe włosy, przyspieszyć ich wzrost i powstrzymać wypadanie. Witamina A bierze udział w produkcji keratyny – podstawowego budulca włosa.
Witamina E poprawia kondycję skóry i opóźnia proces jej starzenia, niwelując działanie wolnych rodników. Odżywia tkanki, regeneruje je i nawilża, jest również silnym antyoksydantem. Oddziaływanie witaminy E na skórę głowy wpływa pozytywnie na kondycję włosów, nadając kosmykom połysk i gładką strukturę. Substancja ta wspomaga również krążenie krwi i reguluje produkcję sebum.
Witaminy z grupy B:
- witamina B1 (tiamina) – bierze udział w procesach metabolicznych, które umożliwiają przyswajanie innych składników odżywczych; reguluje mikrokrążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu cebulki włosów są dobrze dotlenione i odżywione; w efekcie poprawia stan kosmyków i zapobiega ich wypadaniu.
- witamina B3 (witamina PP, niacyna) – uczestniczy w odżywianiu cebulek włosowych; zapobiega wysuszaniu skóry głowy, i przeciwdziała występowaniu łupieżu oraz wypadaniu włosów.
- witamina B5 (kwas pantotenowy) – wzmacnia strukturę włosów, chroniąc je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych; pobudza wzrost kosmyków i bierze udział w ich nawilżaniu; odpowiada za prawidłowe napigmentowanie łodyg; Wspomaga prawidłową kondycję skóry głowy.
- witamina B7 (witamina H, biotyna) – przyspiesza tempo wzrostu włosów i przeciwdziała ich przerzedzaniu; bierze udział w produkcji keratyny; ma działanie przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe; jest jedną z najważniejszych substancji wzmacniających strukturę włosów.
- witamina B9 (kwas foliowy) – wpływa pozytywnie na porost włosów; bierze udział w podziałach komórkowych; powstrzymuje wypadanie kosmyków; jest szczególnie istotna w okresie ciąży i karmienia piersią.
- witamina B12 – przyspiesza porost włosów i wzmacnia ich strukturę zapobiegając łamaniu i wypadaniu łodyg.
Składniki mineralne:
- cynk -bierze udział w syntezie białek i podziale cebulki włosa;
- żelazo – zapobiega wypadaniu włosów i wspiera ich odrastanie;
- jod – przeciwdziała wypadaniu włosów;
- mangan – wspomaga walkę z wolnymi rodnikami;
- krzem – wzmacnia strukturę włosów, jako ich naturalny składnik.
Inny składnikiem odżywczym, który ma pozytywny wpływ na zdrowie skóry i jej przydatków (włosów i paznokci) jest resweratrol. Ten ważny fitoskładnik wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Aby upewnić się, że wymienione substancje odżywcze trafiają do naszego organizmu w optymalnych ilościach i proporcjach, warto zatroszczyć się o kompletną i zbilansowaną dietę. Witaminy i minerały, które odpowiadają za zdrowie i piękny wygląd naszych włosów, znajdują się zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego (np. w pomidorach, orzechach, otrębach, marchwi, a także w mięsie i jajach).
Jak wzmocnić włosy? Domowe sposoby!
Kompletna i zbilansowana dieta, a także właściwie dobrana suplementacja, to ważny, lecz nie jedyny element dbania o kondycję skóry i jej przydatków. Jeżeli zastanawiasz się, jak wzmocnić cienkie włosy, zadbaj również o efektywną pielęgnację.
Czesząc włosy każdego dnia, zwróć uwagę na odpowiednią delikatność swoich ruchów. Szarpanie i ciągnięcie wpływa negatywnie na kondycję skóry głowy, a także na cebulki i łodygi włosowe. Również wybór szczotki ma duże znaczenie. Najlepiej wybierać narzędzia zbliżone do tych, które możemy spotkać w profesjonalnych salonach fryzjerskich.
Drugą wskazówką jest rezygnacja z suszenia włosów gorącym powietrzem. Dzięki temu kosmyki mniej się puszą i elektryzują, łatwiej też utrzymać ich optymalne nawilżenie. Jeżeli masz taką możliwość, stosuj suszarkę do włosów z funkcją jonizacji, która jeszcze bardziej podkreśli ten efekt.
Odpowiednio dobrane kosmetyki do włosów to klucz do odpowiedzi na pytanie, jak wzmocnić włosy bez pomocy fryzjera. Zarówno odżywki, jak i maski, a także preparaty stosowane np. przy olejowaniu, powinny być dostosowane do poziomu porowatości włosów.
Dobrze skomponowana dieta z przemyślaną suplementacją, a także optymalna pielęgnacja pozwalają wydobyć z naszej fryzury jej najgłębsze piękno. Sprawdź, jakie to proste!