Macierz włosa, czyli jego serce. Za co odpowiada?

Macierz włosa można z powodzeniem nazwać jego sercem. To tutaj właśnie dochodzi do podziałów komórkowych, dzięki którym może się rozpocząć (i trwać) faza anagenu, czyli wzrostu włosa. To, czy proces ten przebiegać będzie prawidłowo jest uzależnione od wielu czynników – przede wszystkim od właściwego odżywienia kosmyków od środka.

Macierz włosa znajduje się w jego podskórnej części, w mieszku włosowym, a jeszcze dokładniej – w cebulce. Składa się z melanocytów oraz różnicujących się komórek nabłonka. To najbardziej „kreatywna” cześć włosa. Znajduje się w korzeniu włosa, a pod nią umiejscowiona jest brodawka, której zadaniem jest odżywianie cebulki. Od tego, jak pracują znajdujące się w macierzy komórki macierzyste, zależy zarówno tempo, jak i prawidłowość wzrostu włosów.

Macierz włosa – klucz do bujnej, zdrowej fryzury

Komórki macierzyste znajdujące się w każdej cebulce włosa pracują niezwykle intensywnie. Każda właściwie odżywiana ulega podziałom średnio co 23 godziny i, co bardzo ważne – nieustannie się regeneruje. To właśnie dlatego faza anagenu, a więc wzrostu włosa może trwać nawet od 2 do 7 lat.

Jak wygląda sam proces wzrostu włosa? Komórki macierzyste, czyli rozrodcze, gdy dostarczy im się odpowiednich składników budulcowych i odżywczych (m.in. takich, jak biotyna czy kwas pantotenowy) różnicują się morfologicznie, formując wyspecjalizowane komórki włosa. W procesie tym, komórki macierzyste powiększają się i wzrasta w nich ilość cytoplazmy. Bardziej intensywna jest wtedy również synteza białek. Po zakończeniu cyklu, komórki znajdujące się w macierzy włosa wracają do niewielkich rozmiarów, ulegają regeneracji i proces rozpoczyna się ponownie. Gdy włos przechodzi w fazę katagenu, czynność komórek macierzystych ustaje, a w efekcie ulegają one zwyrodnieniu i zanikowi. Po kilku tygodniach włos przechodzi w fazę telogenu, a koniec nowego włosa wypycha ten obumarły i… cały proces rozpoczyna się od początku.

Jak zatroszczyć się o prawidłowy rozwój macierzy włosa?

Najistotniejsza kwestia to właściwe odżywienie włosów. Tak, by do cebulek, a co za tym idzie – do komórek macierzystych – dotrzeć mogły składniki, które będą stymulowały metabolizm energetyczny, a co za tym idzie, procesy podziałów komórkowych.

Czego potrzebujesz, by włosy rosły szybciej, były gładkie, elastyczne i odporne? Kluczowa jest biotyna, czyli witamina H, a także kwas pantotenowy, kwas foliowy oraz witamina B12, a także cynk. Znaczenie dla procesu ma również krzem. Wszystkie te substancje możesz dostarczyć swojemu organizmowi, troszcząc się o prawidłową dietę. Działanie takie może być jednak niewystarczające. Pomocne okaże się więc wsparcie profesjonalną suplementacją. Tabletki VITAPIL® zawierają wysoką dawkę biotyny oraz 15 innych składników aktywnych, które efektywnie odżywią włosy od cebulek aż po same końce, pozytywnie wpływając na ich wygląd. Warto więc po nie sięgnąć i wspomóc pracę komórek macierzystych w cebulkach włosów od środka.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01