Pielęgnacja włosów w ciąży – fakty i mity

Pielęgnacja włosów w okresie ciąży, choć wydaje się być sprawą oczywistą, cały czas prowokuje wiele pytań. W efekcie nie wszystkie panie wiedzą, z jakich zabiegów mogą korzystać, czy farbowanie w ciąży jest dozwolone, jakie kosmetyki stosować. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości, oddzielając fakty od mitów.

Chociaż w okresie ciąży trzeba zachować ostrożność, nie wszystkie wypowiedzi związane z pielęgnacją włosów są prawdziwe. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych stwierdzeń oraz przedstawiamy argumenty za bądź przeciw ich prawdziwości.

1. Włosy trzeba myć codziennie

Mit. Wszystko zależy od stanu kosmyków. Jeżeli włosy nie są przetłuszczone i zachowują świeżość, nie ma potrzeby codziennego ich mycia. Ba, często jest to nawet niewskazane – mycie kosmyków każdego dnia może przyczynić się do wypłukiwania np. protein. W efekcie włosy stają się przesuszone i zaczynają przypominać siano.

2. Farbowanie włosów w ciąży jest dozwolone

Fakt. O ile jeszcze kilkanaście lat temu farbowanie włosów w ciąży rzeczywiście nie było wskazane, obecnie nie ma przeciwwskazań. Dostępne na rynku środki do koloryzacji zawierają bezpieczne substancje, które nie powinny stanowić żadnego zagrożenia.
Jeżeli masz ochotę na farbowanie włosów w ciąży, wstrzymaj się z zabiegiem przez pierwsze 3 miesiące. Niektórzy lekarze są bowiem zdania, że niewielkie ilości składników chemicznych mogą przenikać przez skórę do łożyska. Dlatego lepiej zabieg odłożyć w czasie i poddać się mu wtedy, gdy najważniejsze organy płodu już się wykształcą.

3. Włosów w ciąży nie trzeba pielęgnować

Mit. Wszystkie włosy wymagają starannej pielęgnacji – nie ma przy tym znaczenia czy kobieta jest w ciąży, czy nie. Spodziewając się dziecka, kosmyki musisz myć tak często, jak jest to konieczne. Należy pamiętać również o tym, by stosować bezpieczne i łagodne kosmetyki – aplikowanie preparatów stosowanych do tej pory może spowodować reakcje alergiczne (z powodu zawirowań hormonalnych skóra może być bardziej wrażliwa na działanie niektórych substancji).

4. W okresie ciąży włosy są mocniejsze

Fakt. Zmiany hormonalne, związane m.in. ze wzmożonym wydzielaniem estrogenów sprawiają, że włosy stają się mocniejsze i mniej skłonne do wypadania. Wynika to przede wszystkim z wydłużenia fazy anagenowej – fazy, w której kosmyki rosną, a skrócenia fazy telogenowej związanej z utratą włosów.
To, że włosy są mocniejsze wcale nie oznacza, iż możesz zbagatelizować ich pielęgnację. Kondycja kosmyków szybko pogorszy się, jeśli nie zadbasz m.in. o właściwą dietę. Aby uniknąć niedoborów witamin i minerałów, możesz wspomóc się również suplementacją.
Jeżeli zauważasz zwiększone wypadanie włosów, sięgnij np. po VITAPIL® Profesjonalny Lotion. Zawiera wszystkie niezbędne składniki (w tym Kompleks 2-HGS®), dzięki czemu odżywia kosmyki – zapobiega ich wypadaniu oraz stymuluje porost nowych.

5. Kobiety w ciąży nie mogą korzystać z zabiegów fryzjerskich

Mit. Podobnie jak w przypadku farbowania włosów w ciąży, tak i inne zabiegi fryzjerskie są dozwolone. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować saunę na włosy czy inne delikatne zabiegi poprawiające kondycję kosmyków. Zanim jednak usiądziesz na fotel, poinformuj fryzjera o swoim stanie.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01