Z pewnością, jeśli pielęgnacja włosów nie jest ci obca, spotkałaś się z terminem, jak „Równowaga PEH włosów". Choć brzmi to dość dziwnie i niezrozumiale, to nic innego, jak balans pomiędzy proteinami, humektantami i emolientami, który powinno się zachować przy świadomej pielęgnacji włosów, by cieszyć się ich zdrowiem i gęstością. Jak to zrobić? Jak dobrać odpowiednie odżywki do swoich włosów? Podajemy w artykule pigułkę wiedzy na temat równowagi PEH – koniecznie przeczytaj!
Co to znaczy „równowaga PEH włosów” w pielęgnacji?
Proteiny – są budulcem włosa. Emolienty – w pielęgnacji włosów odpowiadają za „ochronę” włosa – tworzą tzw. okluzje, powłokę ochronną. Humektanty – są to substancje nawilżające.
Nasze włosy, dla zachowania dobrej kondycji, potrzebują każdego z filarów PEH. Ważne jest to, aby zachować balans między każdym z nich. Niestety nie istnieje jedna złota zasada, która sprawdzi się dla każdego rodzaju włosów. Mamy różne włosy, każde z nich mają swoją historię, są inaczej pielęgnowane, inaczej traktowane. Każde włosy są na swój sposób wyjątkowe – ale każda z nas chciałaby posiadać włosy w dobrej kondycji, które cieszyłyby nas pięknym wyglądem. Jeśli chcesz zadbać o swoje włosy świadomie, zaraz dowiesz się jak to zrobić!
O tym warto pamiętać przy świadomej pielęgnacji włosów
Zanim jednak zdecydujesz się na świadomą pielęgnację włosów, jest kilka rzeczy o których warto pamiętać:
- Nie ma magicznego środka na rozdwojone końcówki. Jeśli włosy są zniszczone, należy je podciąć.
- Włosy nie urosną 10 cm w miesiąc. Jest to nierealne i jeśli ktoś obiecuje Wam przyrosty większe niż 2,5-3 cm w miesiąc, to nie powinien budzić Waszego zaufania.
- Rozpoczynając świadomą pielęgnację , warto ustalić sobie realne do zrealizowania cele i metody, które pomogą w osiągnięciu ich
- W pielęgnacji włosów najważniejsza jest skóra głowy! To właśnie z niej wyrastają włosy. Jeśli ją zaniedbamy, nasze włosy mogą rosnąć już osłabione i w średniej kondycji.
- Nie warto porównywać się z innymi, bo każdy ma inne włosy. Jedna osoba bez większego wysiłku i dość szybko zapuści włosy do pasa, a innej będzie to szło opornie.
- Na kondycję włosów i ich długość ma wpływ nie tylko pielęgnacja zewnętrzna. Jeśli nie dbamy zbytnio o naszą dietę, mało pijemy, mamy niedobory to oczywiste, że odbije się to na naszych włosach. Choroby również mają ogromny wpływ na kondycję włosów. Jeśli mamy np. problemy z tarczycą, możemy mieć większy kłopot z zadbaniem o włosy, ponieważ hormony mają ogromny wpływ na nasze włosy, paznokcie i ciało.
Jak rozpoznać, jakich filarów równowagi PEH potrzebują nasze włosy?
Jeśli obserwujemy na naszych włosach puch, strączki (zbite, tłuste pasma włosów), szybsze przetłuszczanie i obciążenie włosów to znak, że najprawdopodobniej nasze włosy potrzebują PROTEIN.
- W momencie, kiedy nasze włosy mocno się elektryzują, puszą, nadmiernie łamią i brakuje im blasku to znak, że może brakować im EMOLIENTÓW.
- Jeśli nasze włosy są suche, obciążone, napuszone – może brakować im HUMEKTANTÓW.
Bardzo często niedobory i zbyt duża ilość danego filaru objawia się tak samo. Co zrobić w takiej sytuacji i jak poznać, co właściwie im dolega? W takiej sytuacji pomoże przeanalizowanie naszej pielęgnacji i zaznajomienie się ze składami odżywek do włosów.
Oczyść włosy
Jeśli nadal czujesz, że coś jest nie tak, warto wykonać chelatowanie (oczyszczenie włosów z nadmiaru minerałów i pozostałości z pielęgnacji). Chelatowanie można wykonać przy pomocy mocniejszego szamponu bez silikonów z sls/sles. który posiada w składzie: Disodium EDTA/ Tetrasodium EDTA/ Tetrasodium Glutamate Diacetate. Po dwukrotnym umyciu skóry głowy i włosów, warto na włosy nałożyć odżywkę PEH (w składzie ma proteiny, emolienty I humektanty).
Jeśli mimo tego włosy wciąż nie są takie, jak powinny być, można wykonać domową maseczkę chelatującą – oto przepis:
SKŁADNIKI
- maska/odżywka czysto emolientowa bez silikonów (1-2 łyżki)
- kwasek cytrynowy (pół łyżeczki)
- wit. C w tabletkach (250-350mg) *opcjonalnie (jedna rozkruszona tabletka)
- miseczka/szklanka
- łyżka
WYKONANIE
Mieszamy maskę/odżywkę emolientową z kwaskiem cytrynowym i wit. C. Całość nakładamy na dobrze rozczesane włosy (mogą być mokre, wilgotne lub suche). Nie nakładamy na skórę głowy! Trzymamy 15-20 min. Całość spłukujemy, myjemy skórę głowy i włosy szamponem (najlepiej mocnym z SLS/SLES I EDTA). Na koniec nakładamy maskę/ odżywkę. Można również odwrócić kolejność i najpierw umyć włosy, a na koniec nałożyć maskę chelatującą i spłukać.
Jak znaleźć emolienty, proteiny i humektanty w składzie produktów?
Bezpośrednio po rozpoczęciu swojej przygody ze świadomą pielęgnacją włosów może być trudno nauczyć się składów produktów, dlatego podrzucamy małą ściągawkę. Poniżej znajdziesz przykładowe nazwy protein, emolientów i humektantów.
PROTEINY
PROTEINY ROŚLINNE:
- oat protein,
- wheat protein,
- corn protein,
- soy protein,
- rice protein,
- elastin,
Często znajdziemy również w składzie słowo „hydrolyzed”, co oznacza, że proteiny są rozdzielone na mniejsze części. Dzięki temu mogą lepiej uzupełniać ubytki we włosach (mają mocniejsze działanie).
PROTEINY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO:
- collagen,
- keratin,
- silk,
- milk protein,
- sericin,
- elastin.
AMINOKWASY (zaliczamy do protein):
- serine,
- threonine,
- valine,
- silk amino acids,
- l-cysteine,
- proline,
- alanine,
- arginine,
- glycine,
- cysteine,
- isoleucine,
- histidine,
- phenylalanine.
EMOLIENTY
OLEJE I MASŁA:
- oil (coconut oil),
- butter (np. Shea butter).
BARDZO MOCNE (ciężkie) EMOLIENTY:
- parafina,
- paraffinum liquidum / mineral oil,
- lanolin,
- wax.
SILIKONY:
(świetne na długość włosów, lepiej unikać w pielęgnacji skóry głowy bez wskazań medycznych)
- dimethicone,
- dimethiconol,
- amodimethicone,
- cyclopentasiloxane,
- cyclohecxasiloxane.
ALKOHOLE TŁUSZCZOWE (NIE MYLIĆ Z WYSUSZAJĄCYMI ALKOHOLAMI):
- cetearyl alkohol,
- cetyl alkohol,
- stearyl alkohol,
- myristyl alkohol.
HUMEKTANTY
- glycerin,
- urea,
- niacynamid,
- panthenol,
- mel/ honey,
- fructose,
- hialuronic acid,
- lecithin,
- sorbitol,
- sucrose,
- sodium pca,
- dipotassium,
- betaine,
- aloe barbadensis leaf juice,
- algae extract,
- propylene glycol,
- buthylene glycol,
- hexylene glycol,
- trehalose,
- allantonin.
Podsumowując, jeśli zależy Ci na świadomej pielęgnacji włosów, skup się przede wszystkim na:
- określeniu realnego celu,
- określeniu swojej porowatości włosów i zapoznaniem się z ich preferencjami – taki test można wykonać na różnych stronach w internecie (aczkolwiek odradzam robienie testu ze szklanką wody, gdyż jest mało wiarygodny)
- wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji,
- zapisywaniu myć i efektów,
- analizowaniu składów produktów,
- nie nakładaniu na siebie presji czasu.
Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby się nie poddawać i nie porównywać z innymi. Początki bywają trudne, ale później jest coraz łatwiej.
Zadbaj o kondycję włosów z maską DIY
Podrzucamy również przepis na świetną maskę laminującą DIY, która sprawi, że włosy będą błyszczące, sypkie, wygładzone i miękkie.
POTRZEBUJESZ
- 1 łyżkę galaretki lub żelatyny
- 4 łyżki gorącej wody
- 1-2 łyżki maski lub odżywki. Jeśli zależy Ci na mocnym wygładzeniu, warto sięgnąć po maskę emolientową z silikonami. Jeśli masz kręcone włosy i nie chcesz, aby Twój skręt się rozluźnił, sięgnij po odżywkę bez silikonów.
WYKONANIE
Rozpuść dokładnie galaretkę w wodzie. Musi być całkiem płynna, bez grudek. Możesz podgrzać ją w mikrofalówce lub na ogniu. Dodaj odżywkę lub maskę i całość energicznie wymieszaj. Nałóż na wcześniej umyte mocnym szamponem z sls włosy. Trzymaj około 20min. Warto nałożyć na włosy czepek lub reklamówkę (dla lepszego efektu) Po upływie czasu, spłucz bardzo dokładnie wodą i wysusz włosy.
Więcej informacji o kondycji włosów, świadomej pielęgnacji włosów, równowadze PEH, a także materiałów eksperckich i naukowych, znajdziesz na Facebooku VITAPIL®. A jeśli jeszcze jakieś pytania dotyczące włosów chodzą Ci po głowie, koniecznie napisz do nas, również za pośrednictwem Facebooka VITAPIL® Odpowiemy! :)
Materiał merytoryczny:
Patrycja Pędrak – zajmuje się świadomą pielęgnacją włosów, tworzy plany pielęgnacyjne i ratuje zniszczone włosy, prowadzi na Instagramie profil z bardzo zaangażowaną społecznością: @ruda.tafla_pielegnacja_wlosow, prywatnie: mama dwóch córek: 3-letniej Oliwki i wcześniaka: 1,5-miesięcznej Zosi