Pielęgnacja włosów

Każdego dnia dążymy do utrzymania pięknych, lśniących i zdrowych włosów.  Jednak aby były naszą ozdobą, musimy je właściwie pielęgnować. Często nieświadomie wykonujemy czynności, które przyczyniają się do ich niszczenia. Uszkodzone włosy stają się kruche i nabierają tendencji do łamania i rozdwajania się. Niestety połamane końcówki włosów wpływają na ogólny, niezdrowy wygląd i stan naszej fryzury. Jeśli nie zmienimy nawyków i nadal będziemy niewłaściwie postępować, możemy doprowadzić do przerzedzenia się włosów, a nawet do pojawienia się łysiny.

Mamy jednak dobrą wiadomość! Proste zmiany codziennych nawyków oraz odpowiednia pielęgnacja i suplementacja, mogą zapobiec dalszym uszkodzeniom włosów. Poniżej przedstawiamy 10 popularnych przyzwyczajeń, które mogą uszkodzić końcówki włosów oraz kilka porad dermatologów, które pomagają zahamować dalsze stosowanie złych praktyk w pielęgnacji włosów.

 

10 POPULARNYCH NAWYKÓW, KTÓRE SZKODZĄ NASZYM WŁOSOM

1. Niewłaściwe mycie włosów

 • Włosy można myć tak często, jak tego wymagają. Szampon powinien być wmasowany delikatnie opuszkami palców w skórę głowy. Podczas mycia włosy można lekko ugniatać, natomiast niedopuszczalne jest ich tarcie, szarpanie czy też intensywne drapanie skóry głowy paznokciami. Ważne jest, aby przy myciu używać letniej wody. Gorąca – wysusza skórę głowy i wzmaga pracę gruczołów łojowych, przez co włosy się przetłuszczają szybciej. Płukanie włosów powinno trwać pięć razy dłużej niż samo ich mycie. Pianę z szamponu najlepiej zmyć zimnym strumieniem wody, wtedy łuski włosów domkną się, a ich powierzchnia stanie się gładka i lśniąca. Podczas spłukiwania szamponu, powinniśmy pozwolić, aby spływał ze skóry głowy przez długość włosów – bez pocierania końcówek włosów!
 • Szampon, którego używamy powinien być dostosowany do rodzaju włosów. Na rynku dostępne są szampony przeznaczone do włosów suchych, normalnych, przetłuszczających się oraz do włosów wymagających specjalnej pielęgnacji, np. farbowanych, ze skłonnością do łupieżu, czy wypadania. Osoby, które codziennie myją włosy, mogą stosować delikatne szampony np. dla dzieci.

2. Zapominanie o zastosowaniu odżywki

 •  Po każdym umyciu głowy, powinna być nałożona odżywka, szczególnie  na końce włosów. Odżywka do włosów powinna być dopasowana do ich rodzaju. Dobrze jest stosować na końcówki włosów olejki np. arganowe.

Zalecenia dermatologów dla osób korzystających z basenu

Chemikalia dodawane do wody w basenie mogą być bardzo szkodliwe dla włosów. Poniższe wskazówki pomogą zapobiegać niszczeniu włosów:

 • Jeśli to możliwe nakładaj czepek pływacki.
 • Spłucz włosy natychmiast po zakończeniu pływania w basenie.
 • Umyj włosy odżywczym szamponem i nałóż regenerującą odżywkę. Włosy wysuszone przez chlor wymagają intensywnego nawilżenia.

3. Suszenie włosów przez pocieranie ręcznikiem

 • Umytych włosów nie należy wykręcać i wycierać ręcznikiem. Czynności te mogą naruszyć strukturę włosa, na przykład sprawić, że włosy staną się łamliwe. Najlepiej jest na 10 lub 15 minut owinąć mokrą głowę ręcznikiem, w który wsiąknie nadmiar wody.

4. Czesanie włosów na mokro

 • Najlepiej tuż przed przystąpieniem do mycia należy dokładnie rozczesać włosy. Dzięki temu unikniemy nadmiernego ich splątania. Bezpośrednio po umyciu nie należy nigdy czesać mokrych włosów szczotką, ponieważ w ten sposób można uszkodzić ich strukturę. Najlepiej będzie, gdy mokre włosy rozdzielimy delikatnie palcami, a następnie rozczeszemy grzebieniem o rzadkich zębach.
 • Jeśli masz proste włosy,  pozwól włosom trochę przeschnąć, a następnie przeczesz je grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.
 • Jeśli masz układające się lub kręcone włosy, czesz je delikatnie, gdy są jeszcze wilgotne, używając grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

5. Korzystanie z suszarki, prostownicy lub lokówki

 • Jeśli to możliwe pozwól wyschnąć włosom w sposób naturalny. Jeżeli nie ma innej możliwości i zmuszeni jesteśmy do skorzystania z suszarki, to wybierzmy najchłodniejszy strumień powietrza. Włosy suszy się zawsze zgodnie z układem łusek – zaczyna się więc od nasady włosów, kierując się stopniowo ku ich końcówkom.
 • Jeśli używasz urządzeń (prostownica, lokówka, termo loki) – postaraj się zastosować możliwie najniższą temperaturę.
 • Ogranicz czas trzymania lokówki czy prostownicy w kontakcie z włosami.
 • Postaraj się używać urządzeń nie częściej niż raz w tygodniu.

6. Stosowanie produktów do stylizacji, które zapewniają długotrwałe utrwalenie fryzury

 • Porozmawiaj z fryzjerem, aby dobrać fryzurę, przy której nie będzie konieczne stosowanie środków do stylizacji. Niestety stosowanie tego typu kosmetyków, przyczynia się do niszczenia włosów.

7. Związywanie włosów w kucyk, stosowanie upięć

 • Postaraj się nie ściągać włosów gumką, najlepiej stosować luźne upięcia włosów.
  Na rynku dostępne są gumki do włosów, które przede wszystkim nie niszczą, nie wyrywają oraz nie łamią włosów. Nie zostawiają śladów noszenia – nawet po całym dniu. Ich kształt przypominający przewód telefoniczny nie ciągnie za pojedyncze włosy oraz nie osłabia ich.
 • Wypróbuj inną fryzurę, która nie będzie niszczyła włosów.

8.Noszenie doczepionych lub przedłużonych włosów

 • Jeśli musisz doczepiać lub przedłużać włosy, staraj się wybierać jak najlżejsze i najlepsze jakościowo włosy, aby nie obciążały tych naturalnych.
 • Korzystaj wyłącznie z profesjonalnych salonów, które wykonują takie usługi.
 • Doczepionych lub przedłużonych włosów nie powinno się nosić dłużej niż 2-3 miesiące.
 • Jeśli masz doczepione włosy, dbaj szczególnie o higienę skóry głowy.

9. Farbowanie, trwała i inne zabiegi fryzjerskie

 • Postaraj się zachować dłuższe odstępy czasu pomiędzy zabiegami. Włosy nie powinny być poddawanie zabiegom fryzjerskim nie częściej niż co 4-5 tygodni.
 • Podczas wizyty u fryzjera wykonuj tylko jedna usługę – dekoloryzacji, farbowania lub trwałej ondulacji. Jeśli potrzebujesz wykonać więcej niż jeden zabieg, np. trwała i koloryzacja – jeden z nich wykonaj na 2 tygodnie przed drugim.
 • Kiedy narażasz włosy na ekspozycję słoneczną, chroń je przy użyciu odżywki bez spłukiwania, która zawiera tlenek cynku lub zakładaj kapelusz z szerokim rondem.

10. Codziennie czesanie włosów poprzez 100 pociągnięć szczotką

 • Szczotkuj lub czesz swoje włosy tylko w celu ułożenia ich. Włosy nie potrzebują tak częstego szczotkowania. 100 pociągnięć dziennie – to mit!
 • Najlepiej używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami, delikatnie przeczesując nim włosy .
 • Unikaj ciągnięcia i szarpania podczas szczotkowania, czesania lub stylizowania włosów.
 • Jeśli splączą ci się włosy, użyj odżywki nawilżającej, aby zmiękczyć końcówki, a następnie delikatnie przeczesz grzebieniem.

Kiedy wybrać się do dermatologa?

Jeżeli zastosowanie się do powyższych wskazówek nie przynosi rezultatu i włosy nadal pozostają w złej kondycji – konieczna będzie wizyta u dermatologa.  Być może obecny sposób pielęgnacji włosów nie jest przyczyną Twojego problemu. Podczas wizyty, musisz poinformować lekarza czy chodzi o przerzedzenie, czy o nadmierne wypadanie włosów. Większość zdiagnozowanych przyczyn, może być zatrzymanych lub leczonych. Im szybciej problem będzie zdiagnozowany, tym lepsze będą wyniki leczenia. Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Jeśli w jadłospisie brakuje niezbędnych składników odżywczych (a tak jest np. przy wielu dietach odchudzających), stan włosów i skóry znacznie się pogarsza. Pomoże zmiana diety i zażywanie suplementów witaminowych. Wypadanie włosów może być także skutkiem zaburzeń hormonalnych. Warto więc zbadać poziom hormonów tarczycy i płciowych. Od ich wyniku zależy dalsze postępowanie. Przerzedzanie się włosów może być też spowodowane nadwrażliwością mieszków włosowych na męskie hormony (wytwarza je także organizm kobiety). Przebieg leczenia powinien być ustalony przez dermatologa podczas konsultacji.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01