Co zrobić, gdy włosy się zbyt często przetłuszczają?

Nadmierne przetłuszczanie się włosów to przypadłość dotykająca szeroką grupę osób. Chociaż jest to najczęściej problem natury estetycznej, nie można go bagatelizować. Warto poznać sposoby pozwalające wyeliminować dolegliwość.

Intensywne i częste przetłuszczanie się włosów związane jest z nadmierną produkcją sebum. Pod wpływem pewnych czynników dochodzi do pobudzenia pracy gruczołów łojowych, które zaczynają produkować zwiększone ilości łoju. W efekcie włosy stają się tłuste – przede wszystkim u nasady.

Czynniki sprzyjające przetłuszczaniu się włosów

Istnieje wiele czynników wpływających na zwiększenie intensywności pracy gruczołów łojowych, a więc nadmierną produkcję sebum. Warto mieć świadomość, że głębsza patogeneza tego zjawiska jest złożona, a czynniki mogą mieć charakter indywidualny. Często problemem jest niewłaściwa gospodarka hormonalna, spowodowana np. fizjologią okresu dojrzewania lub też przyjmowanie niektórych leków. Jednak w dużej mierze przetłuszczanie się włosów spowodowane jest z ich niewłaściwą pielęgnacją.

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację włosów

Włosy z tendencją do przetłuszczania się wymagają właściwej troski. Błędy popełniane podczas pielęgnacji – także w przypadku wykonywania bardzo prozaicznych czynności, np. mycia włosów – mogą wpływać na zwiększoną produkcję sebum.

Poprzez właściwą pielęgnację należy rozumieć:

  • częste mycie włosów (nawet codziennie) – dzięki temu włosy odzyskają swoją świeżość; pozwoli to także zapobiec rozwojowi łupieżu;
  • stosowanie delikatnych kosmetyków do pielęgnacji – silne środki mogą powodować wysuszenie skóry głowy, co z kolei pobudzi gruczoły łojowe do pracy;
  • ograniczenie stosowania odżywek – szczególnie nie są wskazane odżywki bez spłukiwania (powodują nadmierne obciążenie kosmyków).

Zaleca się również czesanie włosów grzebieniem – pozwoli to rozprowadzić sebum równomiernie na całej długości kosmyków.

Dostarcz włosom najważniejsze składniki odżywcze

Chcąc przeciwdziałać problemowi nadmierne przetłuszczających się włosów, należy dostarczyć odpowiednie składniki odżywcze. Istotne znaczenie mają te substancje, które przyczyniają się do zahamowania wydzielania sebum w nadmiarze.

Należy zwrócić uwagę na takie składniki odżywcze jak: cynk, witamina PP, biotyna (w optymalnej dawce). Wszystkie najważniejsze substancje wpływające na kondycję włosów zawiera VITAPIL® tabletki. To preparat o kompleksowym składzie poprawiającym zdrowie kosmyków na kilku płaszczyznach jednocześnie. Dlatego z powodzeniem taką kurację można dołączyć „do zestawu ratunkowego”.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01