Dlaczego włosy się puszą i jak zapobiegać temu problemowi?

Wiele kobiet zmaga się z problemem puszących włosów. Z czego to wynika i jak można zapobiec tej przypadłości? Poznaj najważniejsze informacje, dzięki którym przywrócisz kosmykom atrakcyjny wygląd.

Puszenie włosów jest efektem zjawiska określanego mianem elektryzowania. W wyniku tarcia, na powierzchni włosów wytwarzają się w nadmiarze dodatnie ładunki elektryczne. W efekcie tego dochodzi do odpychania się kosmyków z takich samym ładunkiem, co powoduje puszenie się czupryny.

Puszenie włosów nasila się zimą

Zima jest okresem, w którym problem puszenia się włosów przybiera na sile. Jest to spowodowane przebywaniem w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Suche i ciepłe powietrze sprawia, że kora włosów ulega odwodnieniu. Łuski keratynowe obecne na rdzeniu włosa otwierają się, przez co kosmyki tracą swój blask. Nie tylko matowieją, ale także łamią się i unoszą – przy niewłaściwym szczotkowaniu.

Warto przy tym podkreślić, że z problemem puszenia się kosmyków zwykle zmagają się osoby o długich, kręconych i wysuszonych włosach.

Jak zapobiec nadmiernemu puszeniu włosów?

Chcąc wyeliminować problem puszenia kosmyków, warto zastosować się do poniższych wskazówek.

  • Należy ograniczyć mycie włosów – dzięki temu będzie możliwe przywrócenie równowagi lipidowej skóry głowy.
  • Dobrze jest zastosować szampony o właściwościach nawilżających.
  • Zaleca się stosować odżywki, olejki bez spłukiwania – dzięki nim możliwe będzie ujarzmienie (poprzez dociążenie) elektryzujących się włosów.
  • Należy pamiętać, by proces mycia głowy zawsze kończyć chłodną wodą – pozwoli to zamknąć łuski włosa.
  • Nie zaleca się suszenia włosów po każdym myciu – najlepiej, jeśli wyschną samoczynnie. Jeżeli koniecznością jest ich wysuszenie, należy sięgnąć po suszarkę z opcją jonizacji.
  • Należy zrezygnować z rozczesywania włosów plastikową szczotką – naturalne włosie pozwoli uporać się z elektryzowaniem się kosmyków.

O czym jeszcze pamiętać?

Chcąc zachować efekt gładkich włosów, także tych narażonych na puszenie, warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.

  • Nigdy nie czesz włosów bezpośrednio po przyjściu do domu w zimny dzień. Różnica temperatur wzmoże efekt elektryzacji.
  • Włosy równomiernie przycięte, dłuższe mniej się elektryzują niż fryzury stopniowane, krótkie.
  • Krem do rąk najlepiej z masłem shea roztarty na w dłoniach i nałożony w niewielkiej ilości na włosy, może być szybkim ratunkiem w przypadku naelektryzowania włosów np. podczas  przymierzania ubrań w sklepie.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01