Czy popularna ostatnio biotyna ma korzystny wpływ na stan włosów?

Kondycja włosów w dużej mierze uzależniona jest od optymalnego poziomu witamin i minerałów w organizmie. Jakiekolwiek niedobory bardzo szybko dają o sobie znać, manifestując to m.in. pogorszeniem stanu włosów: utratą połysku, nadmierną łamliwością oraz wypadaniem. Chcąc wyeliminować ten problem, wiele osób wybiera preparaty bazujące na biotynie.

Biotyna, znana również jako witamina H i witamina B7, bierze udział w wielu ważnych reakcjach biochemicznych organizmu. Uczestniczy m.in. w procesie tworzenia glukozy, syntezie kwasów tłuszczowych. Wspomaga również pracę tarczycy oraz wpływa na właściwe funkcjonowanie włosów i skóry.

Wpływ biotyny na kondycję włosów

Biotyna wspomaga procesy powstawania keratyny i różnicowania się komórek naskórka, włosów i paznokci oraz wpływa na poprawę ich stanu. Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności  (EFSA) zaakceptował oświadczenie zdrowotne wskazujące na korzystny wpływ biotyny – na utrzymanie zdrowych włosów, w szczególności poprzez  wpływanie na ich wzrost.

Warto jednak mieć świadomość, że nie istnieją badania naukowe, które potwierdzałyby poprawę kondycji włosów po przyjmowaniu bardzo wysokich dawek biotyny – przekraczających dopuszczalną górną granicę.

Przyjmowanie biotyny w nadmiarze jest nieuzasadnione

Bardzo rzadko można spotkać przypadki niedoborów biotyny wśród zdrowych ludzi. Witamina jest dostępna w wielu produktach spożywczych oraz może być syntetyzowana w jelicie grubym przez bakterie. Dlatego nie istnieje zasadność przyjmowania nadmiernych dawek biotyny.

Wyjątek stanowią osoby:

  • spożywające duże ilości surowego białka kurzego – zawarta w nim awidyna wiąże biotynę, w efekcie czego jej wykorzystanie przez organizm jest dużo mniejsze,
  • z wrodzonymi polimorfizmami genetycznymi enzymów biorących udział w metabolizmie biotyny,
  • przyjmujące leki przeciwpadaczkowe,
  • po długotrwałej kuracji antybiotykami,
  • osoby odżywiane dojelitowo, u których dawka biotyny nie jest uzupełniana.

Są to jedyne sytuacje, w których przyjmowanie nadmiernych dawek biotyny rzeczywiście ma sens, ponieważ osoby te są narażone na niedobory witaminy.

Jeśli jesteś osobą zdrową, której zależy na poprawie kondycji włosów, nie ma sensu sięgać po preparaty z dawką przekraczającą 900 µg. Przyjmowanie biotyny w bardzo wysokiej dawce w przypadku problemu z wypadaniem włosów czy złym stanem paznokci nie ma uzasadnienia – co potwierdzają badania naukowe.

Sama biotyna nie wystarczy…

Chcąc poprawić kondycję włosów, tj. zmniejszyć stopień ich wypadania oraz wyeliminować łamliwość, nie można koncentrować się wyłącznie na przyjmowaniu preparatów jednoskładnikowych. Zły stan kosmyków to problem złożony, dlatego należy działać wielopłaszczyznowo.

Mając tego świadomość, Vitapil® zawiera unikalną kompozycję składników poprawiających kondycję włosów. Poza biotyną w optymalnej dawce, w składzie znajduje się m.in. bambus (źródło cennej krzemionki), kwas pantotenowy, niacyna, selen, cynk, miedź, żelazo. Dzięki temu tabletki działają kompleksowo, przywracając włosom zdrowie i atrakcyjny wygląd.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01