Witamina C - jak działa na włosy, skórę i paznokcie?

Wyszukaj frazę

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby wspomóc swoją skórę, włosy oraz paznokcie? Warto podejść do tego zadania w sposób holistyczny, działając nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz, dzięki odpowiedniej diecie i suplementacji. Aby funkcjonować prawidłowo, nasz organizm potrzebuje wielu różnych substancji, a jedną z nich jest witamina C - prawdziwe złoto dla dobrej kondycji naszej skóry, włosów i paznokci. Jakie jest jej działanie i w jakich produktach możemy ją znaleźć? W tym artykule dzielimy się wszystkimi niezbędnymi informacjami!

Witamina C - jak działa na włosy, skórę i paznokcie?

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby wspomóc swoją skórę, włosy oraz paznokcie? Warto podejść do tego zadania w sposób holistyczny, działając nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz, dzięki odpowiedniej diecie i suplementacji. Aby funkcjonować prawidłowo, nasz organizm potrzebuje wielu różnych substancji, a jedną z nich jest witamina C - prawdziwe złoto dla dobrej kondycji naszej skóry, włosów i paznokci. Jakie jest jej działanie i w jakich produktach możemy ją znaleźć? W tym artykule dzielimy się wszystkimi niezbędnymi informacjami!

Spis treści

Witamina C - jej działanie i zalety

Witamina C w walce z wolnymi rodnikami

Wpływ witaminy C na nasze włosy

Wpływ witaminy C na naszą skórę

Wpływ witaminy C na nasze paznokcie

Suplementacja witaminy C - zdrowe włosy, skóra i paznokcie

Witamina C - jej działanie i zalety

W przeciwieństwie do większości zwierząt i roślin, ludzie nie potrafią samodzielnie wytworzyć witaminy C, dlatego bardzo ważne jest to, aby pamiętać o systematycznej suplementacji. W ten sposób możemy uniknąć konsekwencji związanych z niedoborem witaminy C, takich jak na przykład osłabienie naczyń krwionośnych, obrzęk i bóle stawów, spadek odporności organizmu czy widoczne pogorszenie się stanu skóry, włosów oraz paznokci.

Jakie działanie ma witamina C? Jest substancją, która bierze udział w wielu ważnych procesach zachodzących w naszym organizmie, na przykład w syntezie kolagenu, ma więc wpływ na zapewnienie prawidłowego stanu tkanki łącznej. Co więcej witamina C ułatwia proces gojenia się ran oraz przyswajania żelaza. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na anemię - szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy wypita do śniadania może zwiększyć wchłanialność żelaza nawet cztery razy. Ponadto witamina C jest aktywatorem wielu enzymów, bierze udział w syntezie neuroprzekaźników oraz wpływa stabilizująco na naszą psychikę. Bardzo ważne jest również to, że witamina C jest silnym antyoksydantem i działa jako przeciwutleniacz, zwalczający wolne rodniki i chroniąc naszą skórę przed wczesnym starzeniem.

Na szczęście możemy zadbać o obecność witaminy C w naszym organizmie, sięgając po odpowiednie warzywa i owoce. Niektóre z nich są charakterystyczne dla konkretnych pór roku, dzięki czemu, w zależności od czasu, możemy dostarczać sobie świeże produkty z dużą zawartością witaminy C. Latem warto sięgnąć po czarną porzeczkę, natomiast zimą po cytrusy - pomarańcze, grejpfruty, mandarynki i cytrynę.

Gdzie jeszcze znajdziemy witaminę C? Możemy sięgnąć na przykład po przetwory z dzikiej róży, acerolę (np. preparat Acerola Plus NutroPharma), pomidory, kiwi, truskawki, jarmuż, paprykę, brokuły czy brukselkę. Ważną informacją jest to, że witamina C ulega zniszczeniu w czasie obróbki termicznej w wysokich temperaturach. Dlatego jeśli to możliwe, najlepiej jest spożywać warzywa i owoce zawierające witaminę C w stanie surowym. Przyniesie nam to najwięcej korzyści.

Witamina C w walce z wolnymi rodnikami

Tak jak zostało to wspomniane wyżej, witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który ma niezwykle ważne działanie w walce z wolnymi rodnikami.

Czym są wolne rodniki i dlaczego mają negatywny wpływ na nasz organizm? Wolne rodniki to cząsteczki, które powstają jako efekt uboczny reakcji zachodzących w naszym organizmie, takich jak na przykład oddychanie komórkowe. Ponieważ są elementami silnie reaktywnymi, zaburzającymi równowagę, bardzo łatwo wiążą się z innymi strukturami i wprowadzają do naszego organizmu chaos. Wolne rodniki mają przez to zdolność do szybkiego niszczenia białek, cukrów i lipidów. Efektami tych zmian są między innymi przesuszanie się skóry, nasilenie się stanów zapalnych prowadzących do licznych chorób, utrata elastyczności i jędrności skóry, wypadanie włosów i generalne osłabienie organizmu.

Kiedy ilość wolnych rodników jest zbyt duża, w naszym organizmie dochodzi do powstania tak zwanego stanu stresu oksydacyjnego. Dzieje się tak, gdy enzymy antyoksydacyjne nie są w stanie zniwelować większości wolnych rodników. Działanie wolnych rodników nasila się pod wpływem używek takich jak nikotyna, alkohol, zanieczyszczeń środowiska czy nieodpowiednio zbilansowanej diety.

Jakie mogą być efekty działania stresu oksydacyjnego? Długotrwałe przebywanie w tym stanie może prowadzić do uszkodzenia wielu komórek i tkanek, co prowadzi do rozwoju miażdżycy, chorób układu krążenia oraz choroby wieńcowej.

Na szczęście, witamina C doskonale sobie radzi ze zwalczaniem wolnych rodników. Jej konsekwentna suplementacja może skutecznie przeciwdziałać powstawaniu stanu stresu oksydacyjnego. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o obecność tej witaminy w naszej codziennej diecie.

Wpływ witaminy C na nasze włosy

W jaki sposób witamina C może wspomagać nasze włosy? Dzięki swoim cudownym właściwościom w walce z wolnymi rodnikami witamina C sprawdza się jako wielkie wsparcie dla włosów. Chroni je bowiem przed przedwczesnym starzeniem i ułatwia porost włosów - wolne rodniki mogą skutecznie blokować ten proces. Co więcej, witamina C bierze udział w zawiązywaniu struktur kolagenowych - białka, które jest ważnym elementem budowy naszych włosów. Nie zapomnijmy również o żelazie. Wiemy już, że witamina C wspomaga wchłanianie tego składnika mineralnego - jest to ważne, ponieważ żelazo pełni ważną rolę w procesie wzrostu włosów.

Dlatego witamina C jest niezbędna w przypadku, gdy chcemy zadbać o nasze włosy - nie tylko je wzmacnia i chroni, ale również umożliwia przeprowadzanie procesów, dzięki którym nasze włosy mogą lepiej rosnąć.

Ważne jest natomiast to, że bezpośrednie stosowanie witaminy C na skórę głowy i nasze włosy może mieć niekorzystny wpływ na stan włosów, prowadząc na przykład do przesuszenia włosów czy ich rozjaśnienia. Dlatego zadbajmy o wewnętrzną suplementację, np. stosując specjalistyczny preparat VITAPIL, który zawiera aż 15 różnych składników ważnych dla włosów.

Wpływ witaminy C na naszą skórę

Witamina C ma również niezwykle korzystny wpływ na stan naszej skóry. Wiemy już, że wspomaga ona produkcję kolagenu, białka, które buduje nie tylko włosy, ale wchodzi również w skład naszej skóry. Dostarczając sobie witaminy C., pobudzamy fibroblasty do produkcji kolagenu, który poprawia jędrność naszej skóry oraz wspomaga wygładzanie zmarszczek. Witamina C ma więc działanie powstrzymujące procesy starzenia się naszej skóry. Ale to nie wszystko! Witamina C ma również swój udział w regulacji procesów produkcji melaniny, substancji, która rozjaśnia przebarwienia, zapobiega ich powstawaniu i sprawia, że nasza skóra nabiera zdrowego wyglądu oraz jednolitej barwy.

Bardzo ważne jest również przeciwzapalne działanie witaminy C. Dzięki niemu można ją stosować w walce z chorobowymi stanami skóry. Jest więc wykorzystywana w walce z trądzikiem różowatym, trądzikiem pospolitym, łuszczycą oraz atopowym zapaleniem skóry.

Kosmetyki z witaminą C powinny być wybierane przez osoby, które mają problem z szarą, ziemistą cerą pozbawioną blasku i naturalnej świeżości. Witamina C ma działanie rozjaśniające i wygładzające. Dobrym pomysłem będzie również stosowanie kosmetyków z witaminą C w momencie gdy nasza cera jest wystawiona na działanie szkodliwych substancji obecnych w smogu, szczególnie zimą i momentach przejściowych takich jak jesień i wiosna - dzięki temu dodatkowo wzmocnimy naszą cerę i dodamy jej witalnego blasku. Kremy i sera z witaminą C są odpowiednie dla cery dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia się oraz dla cery młodej, jako działanie anti-aging. Warto wykorzystać serum z wysokim stężeniem witaminy C do około 30-dniowej kuracji, którą możemy powtarzać dwa razy do roku, wtedy gdy nasza cera potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Ciekawostką jest to, że witamina C działa w kosmetykach jako niezwykle skuteczny filtr przeciw promieniowaniu UV - chroni naszą skórę przed wolnymi rodnikami, które powstają pod wpływem promieniowania. Dlatego warto nakładać krem z witaminą C pod krem z filtrem ochronnym.

Wpływ witaminy C na nasze paznokcie

W jaki sposób witamina C może wspierać nasze paznokcie? Ponieważ ma właściwości rozjaśniające, doskonale sprawdza się w walce z przebarwieniami, które pojawiają się na płytce paznokci. Niezależnie od tego, z jakiego powodu powstało owo przebarwienie. Również kolagen ma wpływ na zdrowe i mocne paznokcie - dzięki niemu rosną szybciej, są mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Takie wzmocnienie zawdzięczamy również żelaza, przyswajanemu lepiej przez nasz organizm właśnie dzięki witaminie C.

Ważne jest również to, że dzięki działaniu antybakteryjnym, witamina C zapobiega tworzeniu się stanów zapalnych w obrębie paznokcia. Witaminę C możemy więc znaleźć w wielu suplementach, tych do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego, które ma na celu wzmocnienie struktury paznokcia.

Niedobór witaminy C może prowadzić do osłabienia stanu paznokci, częstszych złamań i kruchości. Nasze paznokcie nie będą dobrze ratować na zabiegi kosmetyczne, a ich estetyczny wygląd może być trudny w utrzymaniu. Co więcej, osłabiona struktura paznokcia może doprowadzić do tego, że o wiele łatwiej będzie o infekcję bakteryjną lub grzybiczą.

Suplementacja witaminy C - zdrowe włosy, skóra i paznokcie

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C w przypadku dorosłej osoby to 100 mg. Taką dawkę jesteśmy w stanie dostarczyć dzięki bogatej i zróżnicowanej diecie.

Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, wypijając dziennie szklankę soku z dwóch pomarańczy, zaspokajamy swoje zapotrzebowanie na witaminę C. W 100 g czarnej porzeczki niezwykle bogatej w witaminę C znajdziemy od 180 mg tej substancji. Natomiast 100 g dzikiej róży to od 500 do 700 mg witaminy C, a więc aż 7 razy więcej niż nasz organizm będzie w stanie przyjąć w ciągu dnia. Bogate w witaminę C są również papryka żółta i natka pietruszki - to aż 180 mg tej substancji w 100 g warzyw.

Chcąc zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, możemy więc sięgnąć po świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców - będą doskonałą przekąską w ciągu dnia, która pomoże nam dodatkowo wesprzeć nasze włosy, skórę i paznokcie.

Jeśli chcemy zdecydować się na dodatkową suplementację, pamiętajmy o tym, aby skonsultować ją z naszym lekarzem. Nadmiar witaminy C w organizmie może być równie szkodliwy, co jej niedobór.

Inne artykuły w naszej bazie wiedzy

Niezbędne informacje, które warto wiedzieć o włosach

ZOBACZ WIĘCEJ PUBLIKACJI
Poznaj nasz Instagram

@vitapil_wlosy

Posty: 545, Obserwujących: 2841

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco. Dowiedz się więcej o promocjach i wydarzeniach. Podaj swój adres e-mail, a całą resztą zajmiemy się my!

Administratorem danych osobowych jest Nutropharma sp. z o.o. z siedzibą w Lesznowoli. Twoje dane przetwarzamy, aby świadczyć usługę newsletter. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Strona używa plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.