Leczenie wypadania włosów. Czy to możliwe?

Wypadanie włosów jest poważnym problemem, którego nie można bagatelizować. Choć w wielu przypadkach dochodzi do samoistnego odrastania włosów, zlekceważenie niektórych rodzajów łysienia może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Dlatego jak najszybciej należy rozpocząć działania mające na celu wyeliminowanie problemu.

Leczenie wypadania włosów nie jest konieczne, jeśli utrata kosmyków związana jest wyłącznie z naturalnym cyklem wzrost włosa. Przechodzenie ich z fazy anagenowej do katagenu, a następnie fazy telogenowej to całkowicie normalne zjawisko. O problemie wymagającym konsultacji np. dermatologicznej będzie świadczyć wzmożona utrata włosów, w ilości większej niż 120-150 kosmyków dziennie.

Leczenie wypadania włosów oznacza wyeliminowanie przyczyn

W większości przypadków leczenie wypadania włosów ogranicza się przede wszystkim do wyeliminowania przyczyn problemu. Istotne jest bowiem dotarcie do samego źródła – tak, by nie dopuścić do ponownej utraty kosmyków.

Leczenie wypadanie włosów polega m.in. na:

  • dostarczeniu odpowiednich składników odżywczych – witamin i minerałów wpływających na kondycję włosów; dbając o odpowiednią dietę, można wzmocnić kosmyki, zapobiegając ponownemu pojawieniu się problemu;
  • odpowiedniej pielęgnacji włosów – polegającej na stosowaniu łagodnych kosmetyków, unikaniu suszenia kosmyków gorącym strumieniem suszarki, ograniczenia prostowania włosów.

Kiedy wypadanie włosów następuje samoistnie?

W wielu przypadkach leczenie wypadania włosów nie jest koniecznością – problem ustępuje samoistnie. Dotyczy to przede wszystkim:

  • wzmożonej utraty kosmyków po porodzie – po ustabilizowaniu się poziomu estrogenów, włosy przestają wypadać i rosną zgodnie z prawidłowym cyklem,
  • wypadania włosów spowodowanego chorobami ogólnoustrojowymi – po podjęciu leczenia / wyleczenia problem samoistnie ustępuje,
  • przyjmowania niektórych leków – np. w przypadku stosowania cytostatyków włosy ponownie odrastają po zakończeniu kuracji.

Leczenie łysienia androgenowego to konieczność

Istnieją jednak takie sytuacje, kiedy leczenie wypadania włosów jest koniecznością. Dotyczy to przede wszystkim łysienia androgenowego spowodowanego nadmierną wrażliwością na aktywność DHT. By wyeliminować problem, zaleca się stosowanie preparatów zawierających substancje do grupy inhibitorów enzymu 5-alfa reduktazy, np. z minoxidilem. Zbagatelizowanie łysienia androgenowego może bowiem spowodować całkowity zanik mieszków włosowych, co doprowadzi do całkowitego wyłysienia będącego procesem nieodwracalnym.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01