Przyczyny wypadania włosów – poznaj najważniejsze z nich

Wypadanie włosów to nie tylko problem natury estetycznej. Wzmożona utrata kosmyków może świadczyć o poważnych niedoborach żywieniowych, zawirowaniach hormonalnych, a nawet chorobach. Poznaj najczęstsze przyczyny wypadania włosów, by móc podjąć skuteczną walkę.

Każdego dnia człowiek traci średnio do 120-150 włosów – jest to proces całkowicie naturalny. Jako że jest wpisany w prawidłowy cykl wzrostu włosa, utraty takiej ilości kosmyków nie należy się obawiać. Niepokojące powinno być jednak wzmożone wypadanie włosów, tj. wówczas gdy podczas przeczesywania ręką, między palcami pozostaje spora ich garść.

Wypadanie włosów to problem złożony

Nie ma jednej przyczyny wypadania włosów. To przypadłość, którą może wywołać wiele czynników – także współistniejących ze sobą. Warto więc poznać najważniejsze powody – ułatwi to rozpoznanie i pomoże wyeliminować wszystkie źródła odpowiedzialne za wzmożoną utratę włosów.

  • Uszkodzenia mechaniczne włosa

Przyczyny wypadania włosów mogą być związane z ich mechanicznym uszkodzeniem. Dochodzi do tego m.in. na skutek tapirowania kosmyków, wiązania włosów w kok czy koński ogon. Może to powodować „nadwyrężenie” skóry głowy, w konsekwencji prowadząc do zaniku mieszków włosowych.

  • Stosowanie agresywnych zabiegów stylizacyjnych

Częsta koloryzacja silnymi farbami, trwała ondulacja czy prostowanie włosów odpowiadają za osłabienie struktury kosmyków. Prowadzi to do szybszego wypadania włosów.

  • Nieodpowiednia dieta

Stosowanie drastycznych diet odchudzających, czy wręcz głodówek to częste przyczyny wypadania włosów. Jest to związane z niedoborem ważnych składników odżywczych, które wpływają na kondycję kosmyków. Niedostateczna podaż takich witamin i minerałów jak m.in. biotyna, niacyna, kwas pantotenowy B, cynk, selen, krzem sprawia, że cenne substancje nie docierają do cebulek włosowych, powodując ich osłabienie.

  • Silny stres

Przyczyn wypadania włosów można upatrywać się również w silnym i długotrwającym stresie oraz traumatycznych przeżyciach. To czynnik, który odpowiada za zaburzenie prawidłowego funkcjonowania nadnerczy, w efekcie czego dochodzi do nadmiernej produkcji androgenów oraz osłabienia cebulek włosowych – w szczególności u osób genetycznie obciążonych.

  • Choroby ogólnoustrojowe

Silne infekcje, toczące się stany zapalne czy zawirowania hormonalne związane z nieprawidłową pracą tarczycy mogą odpowiadać za nadmierne wypadanie włosów.

  • Przebyty poród

Nawet 90 proc. kobiet po porodzie zmaga się z nadmiernym wypadaniem włosów. Wzmożona utrata kosmyków uwidacznia się około 2-3 miesiące po urodzeniu dziecka. Problem sam zanika wówczas, gdy dojdzie do ustabilizowania estrogenów – hormonów odgrywających znaczącą rolę w cyklu wzrostu włosów.

  • Choroby skóry głowy

Wiele chorób skóry głowy nasila problem wzmożonej utraty kosmyków. Przyczyny wypadania włosów należy upatrywać się m.in. w grzybicy owłosionej skóry głowy. Drobnoustroje dostają się do głęboko położonych tkanek przez niewielkie ranki, a następnie lokują się w okolicach mieszków włosowych. Jeśli dojdzie do uszkodzenia cebulek, wówczas proces łysienia jest nieodwracalny.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01