Jak dobrać odpowiednią dietę na czas karmienia piersią? Ekspert radzi.

Minęło 9 miesięcy i na świat, po długim oczekiwaniu, przyszło wreszcie Twoje dziecko. Pierwsze etapy jego życia będą dla Ciebie i Twojego organizmu sporym wyzwaniem, dlatego w tym czasie powinnaś szczególnie zadbać o swoje zdrowie i odpowiednie odżywianie. Jaka powinna być dieta karmiącej matki? Dowiedz się, jakich składników nie może w niej zabraknąć.

Warto podkreślić, że dieta matki karmiącej, wbrew powszechnemu przekonaniu, ma niewielki wpływ na jakość pokarmu, jaki jest dostarczany niemowlęciu. Oznacza to m.in., że Twoje mleko nie powoduje u dziecka kolek ani wzdęć, dlatego jako młoda mama wcale nie musisz stosować diety eliminacyjnej. Wręcz przeciwnie: Twoje posiłki powinny być zróżnicowane i bogate w składniki odżywcze, które wesprą powrót organizmu do pełnej formy. Pamiętaj, że okres ciąży był dla ciała dużym obciążeniem i potrzebuje ono teraz szczególnego wsparcia.

Dieta matki karmiącej – właściwa, czyli jaka?

Obalając kolejny mit, warto podkreślić, że młoda mama nie powinna jeść za dwoje, a dla dwojga. Nie musisz więc drastycznie zwiększać ilości przyjmowanych pokarmów – wystarczy, że wzbogacisz swój codzienny jadłospis o ok. 350–400 kcal, a składników odżywczych wystarczy i dla Ciebie, i dla dziecka. W okresie karmienia powinnaś też przestrzegać kilku istotnych zasad.

  • Jedz regularnie i spożywaj 5 zbilansowanych posiłków dziennie – to reguła, której powinnaś się trzymać przez całe życie, ale na etapie laktacji jest ona szczególnie ważna.
  • Przyjmuj odpowiednią ilość płynów – właściwe nawodnienie organizmu może wspierać proces produkcji pokarmu, dlatego w tym okresie powinnaś wypijać ok. 2–2,5 l.
  • Unikaj żywności wysoko przetworzonej i zawierającej duże ilości sztucznych składników.

Niezbędne składniki odżywcze

Choć Twoja dieta nie ma dużego wpływu na jakość mleka, sposób odżywiania odgrywa ważną rolę dla Twojego zdrowia i samopoczucia, a także wspomaga organizm w powrocie do równowagi – także hormonalnej. Po porodzie możesz się spodziewać m.in. nadmiernego wypadania włosów i ubytku żelaza, dlatego właśnie dieta matki karmiącej powinna być bogata w:

  •  żelazo (potrzebne może się okazać wyrównanie jego poziomu, zwłaszcza jeśli w trakcie porodu straciłaś dużo krwi),
  •  witaminy z grupy B (wspomogą m.in. prawidłową pracę Twojego układu nerwowego, powrót do równowagi hormonalnej oraz proces regeneracji włosów po ciąży),
  •  kwasy omega-3 (wesprą m.in. pracę Twojego mózgu, a co za tym idzie – koncentrację i procesy poznawcze),
  •  minerały takie jak krzem, jod, selen, cynk i miedź.

Odpowiednie żywienie to zatem absolutna podstawa w tym wyjątkowym momencie Twojego życia. Możesz się również wspomóc preparatami dopasowanymi do potrzeb karmiącej mamy, które pomogą Ci także wzmocnić włosy i przyspieszyć ich regenerację po okresie nadmiernego wypadania. Dobrym rozwiązaniem jest np. suplement diety VITAPIL® Mama, który zawiera aż 17 składników aktywnych nakierowanych na wsparcie prawidłowego wzrostu kosmyków. Sięgając po takie wsparcie, możesz spodziewać się, że Twój organizm krok po kroku powróci do stanu sprzed ciąży.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01