Wypadanie włosów w ciąży to mit? Sprawdzamy

28 lut, 2020

Wyszukaj frazę

Wypadanie włosów w ciąży jest tematem, który od zawsze budzi wiele wątpliwości. Niektóre panie spodziewające się dziecka uskarżają się na wzmożoną utratę kosmyków, podczas gdy inne – cieszą się bujną i lśniącą fryzurą. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy. Ciąża to wyjątkowy okres, podczas którego w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian wywołanych zawirowaniami hormonalnymi. Odpowiadają one…

Wypadanie włosów w ciąży jest tematem, który od zawsze budzi wiele wątpliwości. Niektóre panie spodziewające się dziecka uskarżają się na wzmożoną utratę kosmyków, podczas gdy inne – cieszą się bujną i lśniącą fryzurą. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy.

Ciąża to wyjątkowy okres, podczas którego w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian wywołanych zawirowaniami hormonalnymi. Odpowiadają one nie tylko za wahania nastrojów kobiety ciężarnej, ale również za… kondycję włosów.

Wypadanie włosów w ciąży należy do rzadkości?

Zawirowania hormonalne zachodzące w okresie ciąży nie pozostają bez wpływu na cykl wzrostu włosa. Wydzielane w nadmiarze estrogeny, odpowiedzialne za utrzymanie ciąży, przyczyniają się także do wydłużenia fazy anagenowej (fazy wzrostu włosa), w efekcie czego proces przechodzenia w fazę katagenową, a następnie telogenową (faza aktywnego wypadania wlosow) zostaje odsunięty w czasie. To sprawia, że na głowie przyszłej mamy pozostaje więcej kosmyków – także te, które powinny wypaść zgodnie z naturalnym cyklem włosa.
Dopiero po porodzie, gdy dojdzie do ustabilizowania poziomu hormonów, zauważalne jest wzmożone wypadanie włosów. To proces fizjologiczny, ponieważ spadek stężenia estrogenów sprawia, że nie tylko zaczynają wypadać kosmyki, które powinny wypaść w okresie ciąży, a także te, które właśnie zakończyły fazę anagenową i weszły w fazę telogenową.

Wypadanie włosów w ciąży jest możliwe, ale…

Chociaż większość kobiet spodziewających się dziecka nie narzeka na kondycję kosmyków, wypadanie włosów w ciąży także może mieć miejsce. Wiele zależy m.in. od sposobu odżywiania się przez ciężarną oraz od wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Najczęściej jednak jest związane ze stanami chorobowymi (np. zaburzeniami pracy tarczycy) i powinno być natychmiast konsultowane z lekarzem prowadzącym.
Nadmierna utrata kosmyków w tym okresie dotyczy najczęściej kobiet, które – w imię troski o rozwijające się dziecko – rezygnują z niektórych produktów spożywczych. Niestety, nierzadko są to jednak produkty dostarczające cenne składniki odżywcze i wpływające korzystnie na włosy.
Tymczasem kluczem do sukcesu – zarówno związanego z prawidłowym rozwojem płodu, jak i dobrą kondycją włosów – jest dobrze zbilansowana dieta. Jadłospis powinien być maksymalnie zróżnicowany, co pozwoli uniknąć niekorzystnych niedoborów witamin i minerałów. Warto zatem zadbać o włączenie produktów będących źródłem m.in. witamin z grupy B, krzemu, selenu, cynku, kwasu foliowego, żelaza.
Dobrym wsparciem kondycji włosów będą też specjalistyczne kosmetyki. Przykładowo VITAPIL® Profesjonalny Lotion bazuje na zaawansowanej formule, dzięki czemu skutecznie ogranicza wypadanie włosów oraz stymuluje porost nowych. Preparat jest posiada rekomendację Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – może być więc bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży oraz mamy karmiące.

Wypadanie włosów podczas połogu i laktacji

Po porodzie następuje naturalny spadek stężenia estrogenów na rzecz hormonów odpowiedzialnych za rozwinięcie laktacji. Ta zmiana ma także swoje reperkusje związane z włosami, które w różnym natężeniu dotykają nawet 90% świeżo upieczonych mam. Co istotne badania wskazują, że wypadanie włosów w podobnym nasileniu dotyka zarówno mamy karmiące piersią jak i te, które zdecydowały się na kamienie mieszanką. Największe przerzedzenie obserwuje się w 3-4 miesiącu po porodzie, co jest uzasadniane cyklem wzrastania włosów- po prostu włosy, które podczas ciąży zostały zatrzymane w fazie wzrostowej przechodzą w fazie aktywnego wypadania jednocześnie z tymi, które obecnie weszły w tą fazę. Skutki takiego nadmiernego wypadania mogą być widoczne nawet do 12 miesięcy, a często nigdy czupryna nie wraca do dawnej gęstości przed urodzeniem dziecka. Dlatego nie warto czekać tylko zadziałać odpowiednim preparatem jakim jest np. Vitapil® mama, jedyny na rynku suplement jest przeznaczony dla kobiet karmiących piersią Preparat dostarcza m.in. krzemionkę z młodych pędów bambusa, biotynę, kwas pantotenowy, kwas foliowy, żelazo, cynk, jod. Jednocześnie jego skład jest bezpieczny a większość składników nie przenika do mleka mamy. Vitapil® mama uzyskał Rekomendację Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Inne artykuły w naszej bazie wiedzy

Niezbędne informacje, które warto wiedzieć o włosach

ZOBACZ WIĘCEJ PUBLIKACJI
Poznaj nasz Instagram

@vitapil_wlosy

Posty: 619, Obserwujących: 3237

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco. Dowiedz się więcej o promocjach i wydarzeniach. Podaj swój adres e-mail, a całą resztą zajmiemy się my!

Administratorem danych osobowych jest Nutropharma sp. z o.o. z siedzibą w Lesznowoli. Twoje dane przetwarzamy, aby świadczyć usługę newsletter. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Kup teraz