Budowa mieszka włosowego

Mieszek włosowy, mówiąc najprościej, jest wąską rurką w skórze, z której wyrasta włos. I to właśnie w nim zachodzą wszystkie procesy komórkowe, które sprawiają, że łodyga włosa (czyli ich widoczna część) przybiera swój ostateczny kształt. A z czego składa się sam mieszek?

To właśnie w mieszku włosowym tętni życie. Tam zachodzą wszystkie podziały komórkowe, dzięki którym włos może rosnąć i nabiera odpowiedniej formy. Sama budowa mieszka włosowego jest niezwykle ciekawa. Składa się na niego kilka elementów.

Budowa mieszka włosowego od A do Z

Sam mieszek włosowy przytwierdzony jest do mięśnia przywłosowego, do jego kanału zaś uchodzą przewody gruczołów łojowych, które odpowiadają za odpowiednie natłuszczenie włosów (a co za tym idzie – zamknięcie łusek łodygi włosa).

Na dnie mieszka włosowego znajdują się najlepiej ukrwione i unerwione obszary – to tzw. brodawki włosowe. Ich zadaniem jest odżywienie macierzy włosa, a więc dostarczenie jej odpowiednich składników odżywczych, które warunkować będą wszelkie zachodzące tam właśnie procesy komórkowe.

Brodawka włosa otoczona jest przez macierz zarodkową. Tutaj znajdują się aktywnie mnożące się komórki macierzyste – zarówno te odpowiadające za podział i specyfikację komórek włosa, jak i melanocyty, odpowiadające za barwę i odcień włosów. Komórki macierzyste stanowią kluczowy element każdej cebulki włosa, a od ich prawidłowego podziału uzależnione jest to, jak włosy będą wzrastały.

Mieszek włosowy, czyli centrum akcji

W mieszku włosowym, a dokładnie w jego dolnej części, tuż nad brodawką powstają i różnicują się komórki włosa. Do podziału komórek macierzystych dochodzi w bardzo dużym tempie – nawet co 23 godziny. W efekcie dochodzi do syntezy włókien keratynowych, które formują później zarówno korę (i ewentualnie rdzeń), jak i osłonkę łodygi, decydując o tym, jak bardzo elastyczny i silny będzie włos, który pojawi się nad skórą.

Podkreślić warto również, że tylko w mieszku włosowym znajduje się żywa cześć włosa. Łodyga to już jedynie stwardniałe i martwe komórki. Właśnie dlatego to stan mieszków włosowych decyduje ostatecznie o kondycji kosmyków. Tylko właściwie odżywione sprawiają, że włosy rosną zdrowo, są silne i mało podatne na uszkodzenia.

Odżywiaj mieszki włosowe od wewnątrz

W związku z tym, że mieszek włosowy znajduje się już pod skórą głowy, trudno jest go odżywić od zewnątrz w sposób efektywny. Najlepsze efekty przynoszą właściwie zaaplikowane składniki odżywcze, które docierają do cebulki, a zatem do macierzy włosa za pośrednictwem brodawki.

Co jest potrzebne, by metabolizm energetyczny w korzeniu włosa przebiegał prawidłowo? Kluczowe są biotyna oraz kwas pantotenowy, ale także siarka, krzem, niacyna, kwas foliowy i witamina B12 czy też mangan, cynk oraz żelazo. By mieć pewność, że są dostarczane do organizmu we właściwych ilościach, warto sięgnąć po nowoczesne suplementy diety takie, jak VITAPIL®. Tabletki VITAPIL® zawierają aż 16 składników aktywnych, specjalnie skomponowanych w sposób gwarantujący najwyższą efektywność. Kuracja z wykorzystaniem suplementów takich jak VITAPIL® w połączeniu z odpowiednią dietą oraz dobrymi kosmetykami pielęgnacyjnymi to najlepsza gwarancja zdrowych, gęstych oraz pięknie połyskujących włosów na długo.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01