Co zrobić, by mieć zdrowe, gęste i lśniące włosy? Dowiedz się, jak walczyć z puszącymi kosmykami. Poznaj sposoby, by zatrzymać wypadanie włosów!
Zdrowe i piękne włosy w 7 krokach
Błyszczące, zdrowe włosy to twoja wizytówka. By móc się nimi cieszyć, należy odpowiednio o nie zadbać. Jak często myć włosy, co robić, aby się nie puszyły i były gęste i lśniące? Zacznij od poznania swoich włosów, a później zastosuj się do kolejnych 6 kroków do zdrowych i pięknych włosów.
Poznaj swoje włosy, czyli jak określić porowatość włosów?
Prawidłową pielęgnację włosów rozpocznij od określenia stopnia ich porowatości, czyli naturalnego stopnia rozchylenia łusek. Używasz różnorodnych odżywczych balsamów i masek, a twoje włosy puszą się, nadmiernie się przetłuszczają, są matowe i pozbawione życia? Problem może leżeć w nieodpowiednim dobraniu pielęgnacji do stopnia ich porowatości.
Włosy dzielimy na:
•niskoporowate – cechują się niewielkim stopniem rozchylenia łusek, są gładkie, błyszczące, ale dość łatwo je obciążyć i uzyskać efekt przyklapniętej fryzury;
•średnioporowate – łuski są lekko odchylone, mogą szybciej ulegać zniszczeniom niż włosy niskoporowate; bywają podatne na stylizacje, ale mogą być także bardzo kapryśne, jeśli postawisz na nieodpowiednią pielęgnację;
•wysokoporowate – wyróżnia je najwyższy stopień rozchylenia łusek, są matowe, przesuszone, szorstkie: to często włosy kręcone lub mocno rozjaśnione – delikatne, kruche, podatne na uszkodzenia.
Określenie porowatości włosów pomoże ci w dobraniu odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i właściwych kosmetyków: odżywek, masek czy olejków.
Myj delikatnie skórę głowy i włosy
Do mycia skóry głowy i włosów używaj delikatnych szamponów, które nie będą działać wysuszająco oraz letniej wody. Zbyt wysoka temperatura pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum.
Zastanawiasz się, jak często myć włosy? Kiedy tylko tego potrzebujesz. Częstotliwość oczyszczania skóry głowy to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli twoje włosy szybko tracą świeżość, możesz myć je nawet codziennie – oczywiście odpowiednim szamponem.
Pamiętaj, że mokre kosmyki są podatne na uszkodzenia, dlatego nie pocieraj ich i nie szarp. Po myciu osusz je delikatnie miękkim ręcznikiem lub bawełnianą koszulką. Jeżeli musisz użyć suszarki, włącz chłodny nawiew. Jeśli możesz, zaczekaj aż włosy naturalnie podeschną i dopiero wówczas sięgnij po suszarkę. Ograniczysz w ten sposób pojawienie się ewentualnych uszkodzeń. Nigdy nie zasypiaj z mokrymi włosami – może to doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń pukli.
Po każdym myciu sięgaj po odżywkę do włosów
Nieodzownym elementem pielęgnacji włosów jest odżywianie i nawilżanie. Po każdym myciu aplikuj na kosmyki dobraną do ich potrzeb odżywkę lub maskę. Pozostaw ją na włosach, aby składniki się wchłonęły, a następnie spłucz preparat wodą. Regularne stosowanie masek i odżywek do włosów nawilży i wzmocni pasma, ułatwi ich rozczesywanie, poprawi ogólny wygląd twojej fryzury. Zwracaj uwagę, aby kosmetyki zawierały składniki dopasowane do potrzeb twoich włosów.
Pamiętaj o peelingach skóry głowy
Regularnie wykonujesz peeling skóry twarzy, ale czy pamiętasz o tym zabiegu na skórze głowy? Skóra głowy również potrzebuje złuszczenia martwego naskórka, usunięcia nagromadzonego łoju i innych zanieczyszczeń. Zatkane mieszki włosowe mogą powodować podrażnienia oraz skutkować przetłuszczaniem się włosów i ich wypadaniem. Wykonuj peeling skóry głowy przynajmniej dwa razy w miesiącu – zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy.
Unikaj wysokich temperatur i zbyt mocnych upięć
W pielęgnacji zwracaj szczególną uwagę na sposób stylizacji. Zniszczone włosy są często efektem używania lokówki, prostownicy i podobnych sprzętów. Jeśli chcesz ułożyć fryzurę z wykorzystaniem ciepła, nie zapominaj o zaaplikowaniu na włosy termoochronnego sprayu, który zabezpieczy pukle przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Spróbuj także stylizacji bez użycia ciepła – może papiloty lub modne ostatnio kręcenie loków „na skarpetkę”?
Unikaj zbyt mocnych upięć, a także akcesoriów mogących powodować zniszczenia włosów – np. gumki z metalowymi elementami. Zamiast wysokiego i ciasnego koka postaw na luźny i efektowny warkocz lub „messy bun”.
Regularnie podcinaj końcówki
Jeżeli zauważysz, że końcówki twoich włosów są rozdwojone, poszarpane – obetnij je. To jedyny sposób, aby ograniczyć ryzyko pięcia się uszkodzeń ku górze. Odwiedzaj fryzjera raz na kwartał, a pomiędzy wizytami chroń końcówki za pomocą silikonowego serum.
Regularne podcinanie końcówek sprawi, że włosy będą zdrowsze, bardziej błyszczące i sprężyste. O wiele łatwiej je rozczeszesz, wystylizujesz, a także zapuścisz!
Wizyta u fryzjera to świetna okazja do skorzystania z kuracji regenerujących i wzmacniających kosmyki. Co zrobić, aby włosy się nie puszyły, wyglądały zdrowo i pięknie? Co kilka miesięcy oddaj się w ręce profesjonalisty, który kompleksowo zadba o twoją fryzurę!
Jedz zdrowo i kolorowo
Dbanie o pasma to nie tylko właściwie dobrane zabiegi i kosmetyki. Dla kondycji i zdrowia kosmyków niezmiernie istotny jest także sposób odżywiania. Zbilansowana dieta, bogata w kolorowe warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, ryby, orzechy, nasiona, zdrowe tłuszcze to klucz do pięknych i zdrowych włosów. Aby dodatkowo wesprzeć organizm warto sięgać po preparaty, które dostarczą odpowiednich witamin i minerałów w optymalnych dawkach. Suplement diety VITAPIL® zawiera aż 16 składników, w tym m.in. krzem, cynk, żelazo, miedź, dużą ilość kwasu pantotenowego oraz biotynę. Regularne przyjmowanie preparatu może przyspieszyć porost włosów, wpływa na prawidłową pigmentację, chroni i wzmacnia kosmyki, a także skórę głowy.