Czy VITAPIL® tabletki może pomóc mężczyznom na łysienie typu androgenowego?

28 lut, 2020

Wyszukaj frazę

Łysienie androgenowe, czyli męskie jest najczęstszą przyczyną utraty włosów. Pojawia się przede wszystkim u mężczyzn właśnie. Jego klasycznym objawem jest stopniowe gubienie włosów na skroniach, aż do czubka głowy. U pań – proces ten nie jest „miejscowy”. Włosy po prostu przerzedzają się na całym skalpie i pojawiają się między nimi „prześwity”. Hormony najważniejszą przyczyną łysienia…

Łysienie androgenowe, czyli męskie jest najczęstszą przyczyną utraty włosów. Pojawia się przede wszystkim u mężczyzn właśnie. Jego klasycznym objawem jest stopniowe gubienie włosów na skroniach, aż do czubka głowy. U pań – proces ten nie jest „miejscowy”. Włosy po prostu przerzedzają się na całym skalpie i pojawiają się między nimi „prześwity”.

Hormony najważniejszą przyczyną łysienia androgenowego

Przyczyną wystąpienia łysienia androgenowego mogą być czynniki środowiskowe, jednak kluczową rolę odgrywają męskie hormony. To właśnie one regulują wzrost włosów. Cebulki włosowe, w tej odmianie łysienia, są uszkadzane przez dihydrotestosteron (DHT) – czyli silniejszą, aktywniejszą pochodną testosteronu. W gruczołach łojowych znajduje się enzym 5-alfa-reduktaza, który przekształca testosteron w niepożądany w tym przypadku DHT. Hormon ten powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, co prowadzi do skrócenia czasu życia włosa i nieprawidłowej jego produkcji. Włosy stają się cieńsze, lżejsze i rosną krótsze. Z czasem, wypadają, a na ich miejscu nie rosną nowe.

Łysienie to nie tylko męski problem

Warto podkreślić, że łysienie androgenowe może pojawiać się również u pań. To schorzenie może dotyczyć kobiet z zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub przy spadku hormonów żeńskich po okresie ciąży, czy w czasie menopauzy. Ten typ łysienia może się pojawić także u pań cierpiących na zespół policystycznych jajników czy po długiej kuracji antykoncepcyjnej preparatami o wysokiej zawartości progesteronu. Najlepszym sposobem na zniwelowanie wpływu DHT na mieszki włosowe jest zahamowanie aktywności 5-alfa-reduktazy np. za pomocą leków dostępnych na receptę. Niestety, terapia ogólnoustrojowa ma stosunkowo dużo efektów ubocznych. Pamiętać trzeba również, że jeżeli w procesie tym, zniszczeniu uległy mieszki włosowe – do odzyskania owłosienia konieczny okazać się może przeszczep włosów.

VITAPIL® nie zawiera składników, które hamowałyby powstawanie DHT. Choć działa zarówno na łodygę, jak i cebulkę włosa oraz gruczoły łojowe, nie powstrzymuje działania hormonów męskich. Może więc okazać się mało skuteczny, jeśli przyczyny wypadania włosów mają podłoże w postaci łysienia androgenowego.

W takich przypadkach można sięgnąć po naturalne preparaty na bazie palmy sabalowej, która wykazuje aktywność inhibitora reduktazy, jak i również inne pozytywne właściwości. Wskazana – zwłaszcza kobietom – w przypadku podejrzenia łysienia androgenowego, jest wizyta u lekarza endokrynologa, która pozwoli określić właściwy kierunek prowadzenia terapii.

Inne artykuły w naszej bazie wiedzy

Niezbędne informacje, które warto wiedzieć o włosach

ZOBACZ WIĘCEJ PUBLIKACJI
Poznaj nasz Instagram

@vitapil_wlosy

Posty: 619, Obserwujących: 3237

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco. Dowiedz się więcej o promocjach i wydarzeniach. Podaj swój adres e-mail, a całą resztą zajmiemy się my!

Administratorem danych osobowych jest Nutropharma sp. z o.o. z siedzibą w Lesznowoli. Twoje dane przetwarzamy, aby świadczyć usługę newsletter. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Kup teraz