Wypadanie włosów po ciąży i w czasie karmienia piersią - czy powinnam się niepokoić?

Dlaczego po ciąży włosy wypadają?

Zazwyczaj jednym z przyjemnych skutków ubocznych zmian hormonalnych podczas kilku miesięcy ciąży jest zmieniona w dotyku, kolorze i bujniejsza korona włosów. To pozytywna zmiana, zauważalna nawet dla otoczenia. Jest na to wytłumaczenie. W czasie ciąży ilość krążącej krwi wzrasta średnio o 50%. Mieszek włosowy, a dokładniej brodawka włosowa, jest miejscem gdzie odbywają się intensywne podziały komórkowe, które wymagają składników odżywczych dostarczanych wraz z krwią, stąd zwiększone ukrwienie generuje nagle tyle pozytywnych zmian.

Z drugiej strony – natychmiast po urodzeniu dziecka poziom wielu hormonów gwałtownie spada, np. estrogenu i progesteronu już w ciągu 24 godzin. Tylko poziom prolaktyny pozostaje wyższy do końca okresu karmienia piersią. A ilość krążącej krwi powraca do poziomu sprzed ciąży w ciągu kilku tygodni. I właśnie z powodu tych zmian wypadanie włosów i przerzedzenie po ciąży jest normalnym i naturalnym procesem. Niektóre mamy odczuwają te skutki mniej, inne bardziej dotkliwie.

Czym się objawia wzmożone wypadanie włosów u młodej mamy?

Stan kobiet po porodzie, w połogu (łac. puerperium) jest zależny od wielu czynników. Zmieniający się poziom hormonów wywołuje silny efekt odwrotności. Sam fakt sposobu przyjścia na świat noworodka (naturalnie czy za pomocą ingerencji chirurgicznej) przyjmowanie leków, wysiłek fizyczny, to, jakie okoliczności otaczały młodą mamę, ma ogromne znaczenie.

W zdecydowanej większości włosy po okresie ciąży stają się matowe, a ich wypadanie mniej lub bardziej intensywne. To raczej nieprzyjemne zjawisko, ale nie patologiczne. Dobrą wiadomością jest fakt, że na ogół jest to stan przejściowy, tymczasowy, w zależności od stanu psychofizycznego organizmu mamy. Zwykle w ciągu pierwszych trzech miesięcy mamy zauważają objawy wypadania nazywanego „telogenowym wypadaniem poporodowym”. Podczas mycia, czesania widać na końcówkach włosów białe okrągłe opuszki włosowe. Nie należy mylić ich z mieszkami włosowymi, które są częścią skóry głowy i od razu w nich uruchamia się proces tworzenia nowych włosów w fazie anagenu.

Ubytki włosów są najwyraźniej widoczne w kątach czołowych (zakolach), jak również na skroniach i linii nad uszami – czyli tam, gdzie skóra głowy jest bardzo cienka, a włosy delikatniejsze. Co istotne – ze względu na wygodę podczas karmienia i pielęgnacji maleństwa, młode mamy często upinają mocno włosy na tzw. cebulkę. Z tego powodu może wystąpić zwiększenie wypadania włosów.

Proces poporodowego wypadania włosów może trwać do momentu, dopóki dziecko nie skończy 9-12 miesięcy. Zaś zakres wypadania włosów może się znacznie różnić, dlatego lepiej być przygotowaną z wyprzedzeniem, aby nie niepokoić się nadmiernie podczas znajdowania kępek włosów wielkości dłoni na poduszce czy grzebieniu.

Choć okres ciąży ogranicza nas w czynnościach trychologicznych, to zarówno zabiegi domowe, jak również żywienie, w tym uzupełnianie ewentualnych niedoborów diety przez suplementację VITAPIL MAMA, bardzo sprzyjają poporodowej pielęgnacji włosów.

Czy mogą być też inne przyczyny wypadania włosów po porodzie? Co powinno zaniepokoić mamę?

Jeśli stopień wypadania włosów nie zmniejsza się nawet po roku, włosy wypadają też w innych miejscach, a mama doświadcza nietypowych objawów, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Mogą istnieć bowiem inne przyczyny wypadania włosów. W pierwszej kolejności należy ocenić pracę tarczycy, której hormony mają wpływ na cykl życia włosów. Przyczynami wypadania włosów po porodzie mogą być także różne niedobory w diecie, np. witamin, szczególnie z grupy B oraz niedobór składników mineralnych (np. żelaza) . To dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na żywienie przed i poporodowe oraz podczas karmienia piersią. Warto także zainteresować się stanem swoich dziąseł i uzębienia.

Czy można zapobiec wypadaniu włosów po porodzie? Czy można zmniejszyć tempo wypadania włosów?

Istnieją metody, które w wielu przypadkach mogą zmniejszyć stopień wypadania włosów. Ponieważ wypadanie włosów jest wieloprzyczynowe, ważna jest szybka reakcja i zdiagnozowanie przyczyny.

Ale zmniejszyć tempo wypadania włosów i spowodować szybszą regenerację może także właściwa pielęgnacja włosów, odżywianie bogate w witaminy i składniki mineralne oraz aktywność fizyczna. Rozwiązania te nie są gwarancją, ale warto wypróbować je dla polepszenia zdrowia i urody czupryny.

Oto kilka sposobów na wzmocnienie włosów w okresie przed i poporodowym:

 • Wybierz szampon, który ma działanie wzmacniające, ale również odżywcze (składniki).
 • Uzupełnij szampon maską/balsamem do skóry głowy, z zawartością odpowiednich składników.
 • Na koniec mycia zastosuj naprzemienny strumień wody ciepłej z letnią.
 • Na wilgotną skórę po myciu użyj wcierkę przeciw wypadaniu – wzmacniającą.
 • Stymuluj krążenie skóry głowy za pomocą delikatnego masażu głowy od czubka po potylicę.
 • Unikaj preparatów zawierających silne substancje chemiczne, które mogą wnikać przez skórę do krwioobiegu i uszkodzić włosy – chodzi np. o nadmierne stosowanie lakieru do włosów, farb do włosów. Staraj się wybierać produkty organiczne lub ziołowe.
 • Chroń włosy przed zniszczeniem chemicznym i fizycznym – unikaj nadmiernego mycia włosów, ogranicz do minimum suszenie włosów suszarką, a szczególnie gorącym powietrzem, staraj się unikać prostowania, trwałej ondulacji.
 • Staraj się nie obciążać osłabionych włosów zakładaniem zagęszczania, doplatania etc.
 • Choć może być to trudne, staraj się unikać stresu w miarę możliwości, spróbuj nauczyć się panowania nad emocjami.
 • Dobrze się odżywiaj, wprowadź na stałe do swojej codziennej diety różnorodne potrawy, zawierające  warzywa, owoce i pełnowartościowe białko. To najlepszy sposób na dostarczenie do organizmu wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
 • Pokarmy poprawiające kondycję włosów młodych mam to m.in. warzywa liściaste (żelazo i witamina C), dynia i marchew (beta-karoten), jaja (pełnowartościowe białko i  witamina D), ryby (kwasy omega-3), orzechy i nasiona (magnez).
 • Jeżeli dieta jest niedoborowa, pamiętaj o suplementacji, która nie może zastąpić zróżnicowanej diety, ale pomoże ją uzupełnić. Mamy regularnie suplementujące VITAPIL MAMA często zgłaszają niespodziewane wzmocnienie włosów i poprawę kondycji skóry*.


Część włosów telogenowych i tak wypadnie wskutek fizjologicznych procesów, ale dzięki odpowiedniemu odżywieniu organizmu, włosy szybciej odrosną i będą wzmocnione. Co ważne – mama karmiąca piersią nie musi obawiać się o bezpieczeństwo swojego dziecka, przyjmując VITAPIL MAMA, ponieważ jest to preparat specjalnie opracowany pod kątem tej grupy kobiet. Z kolei kobiety, które nie karmią piersią, mogą stosować klasyczny VITAPIL –  jedyny preparat na włosy o udowodnionej skuteczności w badaniu trychologicznym (czyli badaniu z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury, diagnozującym przyczynę wypadania włosów i ich kondycję oraz inne problemy skóry głowy).  

Czy wiecie, że wyniki badania trychologicznego wskazują, że VITAPIL powoduje zmniejszenie wypadania włosów, pojawienie się nowych włosów i wzrost grubości włosów? Powyższe wyniki potwierdziło 99% przebadanych kobiet, które zauważyły, że po suplementacji VITAPIL-em mają więcej „baby hairs”, ich włosy są mocniejsze i szybciej rosną. Dlatego warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów, zaufać suplementom o udowodnionym naukowo działaniu i w pełni cieszyć się z macierzyństwa, bez zamartwiania się z powodu problemu wypadających włosów*.

Więcej informacji o włosach, ich zdrowiu, pielęgnacji, a także więcej materiałów eksperckich i naukowych, znajdziesz na naszym profilu facebookowym. A jeśli jeszcze jakieś pytania dotyczące włosów chodzą Ci po głowie, koniecznie napisz do nas za pośrednictwem profilu facebookowego. Odpowiemy z pomocą trychologa.Kinga Jach-Skrzypczak – trycholog, asystentka medyczna chirurgii odtwórczej włosów, wykładowczyni TCE Trichology Clinical Education LNE, Collegium Cosmeticum UAM Poznań, UJ Kraków, prezeska ISAT/ICATA Międzynarodowego Stowarzyszenia Trichologii Klinicznej i Estetycznej


* https://vitapil.pl/wyniki-badan-konsumenckich-mamy-karmiace-o-wlosach-vitapil-mama 

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01