Łuski włosa – co to jest i jaka jest ich funkcja?

Marzysz o gładkich, łatwych do rozczesywania, błyszczących włosach, które się nie elektryzują? To możliwe tylko i wyłącznie, gdy w dobrym stanie jest zarówno wnętrze włosa, jak i jego osłonka. Ta zewnętrzna warstwa łodygi włosa zbudowana jest z płaskich komórek, które nazywamy łuskami. Tylko odpowiednio odżywione sprawiają, że możesz cieszyć się piękną fryzurą.

Włosy – podobnie jak inne przydatki skórne, np. paznokcie, zbudowane są głównie z keratyny. Ale choć z daleka wydają się być jednorodne, wystarczy przyjrzeć się im pod mikroskopem, by przekonać się, że ich budowa jest znacznie bardziej skomplikowana. Zupełnie na zewnątrz znajduje się właśnie łuska włosa.

Łuska włosa to ochrona przed uszkodzeniem

Czym tak naprawdę są łuski włosa? To płaskie, zachodzące na siebie komórki zbudowane z keratyny, które osłaniają korę łodygi włosa. Łuski są sklejone ze sobą za pomocą spoiwa z tłuszczów. To substancja, w której składzie znajdziemy przede wszystkim ceramidy oraz kwasy tłuszczowe. Bardzo ważne jest to, że łuski włosa nie są połączone z jego korą całą powierzchnią. W efekcie mogą od niego częściowo odstawać. Gdy są niedomknięte, włos ulega wysuszeniu, matowieje i staje się problematyczny w układaniu. Właśnie dlatego tak ważna jest troska o łuski. W dobrym stanie chronią włos przed nadmierną utratą wody oraz innymi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi oraz promieniowaniem UV.

Jak powstaje łuska włosa?

Osłonka (z łac. cuticula), czyli łuski włosa powstają w procesie podziału komórek, które znajdują się nad cebulką włosa. To kilka bezbarwnych warstw komórek, które ułożone są w sposób podobny do dachówki. Warto podkreślić, że łuski nie są na powierzchni włosa rozłożone równomiernie. Najwięcej jest ich tuż przy skórze głowy, na końcówkach zaś prawie w ogóle nie występują – zwłaszcza gdy włosy nie są w prawidłowy sposób odżywione. Tam, gdzie łusek nie ma – włos staje się matowy, nieprzyjemny w dotyku, a przede wszystkim – podatny na rozdwajanie oraz łamanie. Wszystko to przez nadmierną utratę wody.

Zamknięte łuski to lśniące, elastyczne włosy

Łuski włosa – z uwagi na to, że nie przylegają do kory całą powierzchnią, są podatne na otwieranie się. Ciepło, wiatr, chemia… to wszystko może sprawić, że włosy stracą blask, staną się bardziej chropowate i skłonne do plątania się. Jak temu zapobiec? Działać warto dwutorowo: od wewnątrz i na zewnątrz.

Wewnętrzne wzmocnienie włosa zagwarantuje właściwa suplementacja – na przykład z wykorzystaniem tabletek VITAPIL®. Każda z nich zawiera odpowiednią dawkę biotyny, kwasu pantotenowego, krzemu z pędów bambusa, a także cynku, kwasu foliowego czy witaminy B12, które m.in. stymulują podziały komórkowe w macierzy włosa, zapewniając prawidłowy wzrost łodygi.

Gdy chodzi o wzmocnienie od zewnątrz – istotne jest przede wszystkim, by włosy nie narażać zbytnio na uszkodzenia – np. unikając zbyt częstego używania prostownicy oraz lokówki. Ważna jest jednak również właściwa pielęgnacja. Sięgnij po intensywnie nawilżające włosy kosmetyki, a także te delikatnie zakwaszające, pozwalające zamknąć łuski. Proces ten wspomogą również niskie temperatury – włosom dobrze zrobi spłukanie ich chłodnym strumieniem wody lub wysuszenie chłodnym powietrzem. Wtedy będą bardziej lśniące i gładkie.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01