Sucha skóra głowy to niezwykle przykry problem, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Objawia się w postaci łuszczących się płatów skóry, dlatego niestety bardzo często mylimy go z łupieżem i podejmujemy nieskuteczne leczenie. Jak w takim razie możemy poradzić sobie z suchą skórą głowy? Jakie kosmetyki możemy wybrać, a jakich substancji powinniśmy unikać? Podpowiadamy, w jaki sposób można odzyskać zdrowy stan skóry głowy, a co za tym idzie - piękne i odżywione włosy.
Sucha skóra głowy - podstawowa pielęgnacja
to niezwykle przykry problem, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Objawia się w postaci łuszczących się płatów skóry, dlatego niestety bardzo często mylimy go z łupieżem i podejmujemy nieskuteczne leczenie. Jak w takim razie możemy poradzić sobie z suchą skórą głowy? Jakie kosmetyki możemy wybrać, a jakich substancji powinniśmy unikać? Podpowiadamy, w jaki sposób można odzyskać zdrowy stan skóry głowy, a co za tym idzie - piękne i odżywione włosy.
Spis treści
- Co sprawia, że skóra głowy staje się sucha?
- Sucha skóra głowy - jak o nią zadbać za pomocą diety?
- Sucha skóra głowy - nawilżenie oraz pielęgnacja
- Domowe sposoby pielęgnacyjne dla suchej skóry na głowie
- Sucha skóra głowy a łupież - fakty i mity
- Co sprawia, że skóra głowy staje się sucha?
Problemy z przesuszającą się skórą głowy są najczęściej związane z zaburzeniem pracy gruczołów łojowych. Znajdują się one na całej powierzchni naszego ciała i zajmują się produkcją sebum - substancji, która pozwala nie tylko odpowiednio natłuszczać naszą skórę, ale chroni ją również przed zewnętrznymi czynnikami, które mogą okazać się dla nas szkodliwe. Na przykład na skórze naszej twarzy sebum odpowiada za utrzymanie bariery przeciwbakteryjnej oraz przeciwgrzybiczej. Na skórze naszej głowy odpowiada natomiast za prawidłowy stan włosów - dzięki sebum są one odpowiednio odżywione, nie przesuszają się i nie uszkadzają w czasie codziennej pielęgnacji lub stylizacji.
W momencie, w którym praca gruczołów łojowych na naszej skórze głowy zostaje zaburzona, mogą one wydzielać stosunkowo więcej lub mniej sebum. Prowadzi to do negatywnych zmian na skórze głowy, między innymi właśnie do przesuszania i łuszczenia się skóry. Co wpływa na zaburzenie pracy gruczołów łojowych? Przyczyn może być kilka - czasami na suchą skórę głowy mogą negatywnie zadziałać na przykład warunki atmosferyczne - szczególnie zimowe, niskie temperatury i suche powietrze. Oczywiście niezwykle ważna jest również dieta i poziom nawodnienia organizmu. Jeżeli nie dostarczamy sobie wraz z pożywieniem odpowiedniej ilości substancji odżywczych, a co za tym idzie, również witamin i minerałów, może się okazać, że nasza skóra nie będzie prawidłowo nawilżona i odżywiona.
Za problemy ze skórą głowy odpowiadać może również stylizacja i pielęgnacja włosów. Częste farbowanie czy stylizacja przy wysokich temperaturach mogą negatywnie wpływać na stan skóry głowy. To samo dotyczy również kosmetyków do pielęgnacji włosów - na przykład szamponów z SLS (z ang. Sodium Lauryl Sulfate), silnym detergentem mającym, który dodatkowo podrażnia suchą skórę głowy.
Na suchą skórę głowy mogą mieć wpływ również zmiany hormonalne, czy niektóre z przyjmowanych przez nas leków, a także choroby takie jak m. in.: cukrzyca, schorzenia wątroby, nerek, astma, alergia, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, niedoczynność gruczołów łojowych, czy łojotokowe zapalenie skóry.
Sucha skóra głowy - jak o nią zadbać za pomocą diety?
Aby poradzić sobie z problemem suchej skóry głowy, warto podejść do niego holistycznie - w ten sposób zadbamy o naszą skórę nie tylko od zewnątrz, ale również od środka. Oznacza to między innymi zmiany w naszej diecie czy wybór odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do suchego typu skóry.
Jakich zmian powinniśmy dokonać w sposobie odżywiania? Przede wszystkim należy zadbać o obecność tłuszczy nienasyconych - tu sprawdzą się oleje roślinne, orzechy włoskie, migdały, pestki dyni oraz słonecznika, ale również ryby - makrela, śledź czy łosoś. Warto również pamiętać o witaminach i minerałach. Ważną rolę w trosce o skórę pełnią takie witaminy jak A i E. Witaminę A znajdziemy głównie w mięsie, jajach, marchwi, jarmużu, szpinaku, dyni, suszonych mordach czy boćwince. Natomiast witaminy E szukać powinniśmy w takich produktach jak oleje roślinne, nasiona, kiełki pszenicy, ziarna zbóż, orzechy i warzywa liściaste i awokado.
Jeśli chodzi o składniki mineralne, to powinniśmy zadbać przede wszystkim o obecność magnezu i selenu. Magnez znajdziemy w ryżu brązowym, kaszach, płatkach owsianych, orzechach laskowych, pistacjach, bananach, pomarańczach oraz w ziarnach kakaowca. Selen natomiast - głównie w orzechach brazylijskich oraz rybach i jajach kurzych.
Czasami trudno tak zbilansować dietę, aby dostarczyć codziennie naszemu organizmowi cały komplet potrzebnych substancji do zachowania prawidłowego funkcjonowania skóry głowy i włosów. Dlatego wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie suplementu diety VITAPIL, który zawiera aż 15 ważnych dla włosów składników.
Musimy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu. Każdy z nas powinien dziennie dostarczać sobie 2 litry wody. Niestety mało kto pamięta o tym, aby utrzymywać ten prawidłowy poziom wody w organizmie.
Sucha skóra głowy - nawilżenie oraz pielęgnacja
Kolejnym krokiem w trosce o suchą skórę głowy jest odpowiednia pielęgnacja zewnętrzna. W tym celu należy zadbać przede wszystkim o kosmetyki, których skład nie podrażni dodatkowo bariery ochronnej naszej skóry.
Szampon, który wybieramy nie powinien zawierać silnych detergentów takich jak wspomniane już wyżej substancje SLS. Ich działanie może dodatkowo podrażniać delikatną i zniszczoną skórę naszej głowy. Warto również zwrócić uwagę na obecność substancji zapachowych w naszych kosmetykach, które mogą wywoływać nawet małe stany zapalne zniszczonej i wysuszonej skóry głowy.
Kosmetyki przeznaczone do suchej skóry głowy powinny natomiast zawierać emolienty, czyli substancje, które odżywiają i zapobiegają nadmiernemu odprowadzaniu wody z naskórka. Dobry szampon powinien ukoić podrażnioną skórę głowy, redukując uczucie swędzenia oraz napięcia. Dlatego sięgajmy po takie produkty, które zostały przeznaczone dla osób z suchą i wrażliwą skórą - pomogą nam przywrócić równowagę i uniknąć dalszych podrażnień.
Aby dodatkowo wesprzeć regenerację suchej skóry głowy, możemy raz w tygodniu wykonywać zabieg peelingujący, zalecany przez trychologów. Peeling pomoże usunąć nadmiar zrogowaciałego naskórka, co pomoże nam odblokować ujścia mieszków włosowych i wyrównywać ilość produkowanego sebum. Dzięki temu, odżywki i substancje nawilżające będą również lepiej przyswajalne, a co za tym idzie - szybciej wyrównają pracę gruczołów łojowych oraz wpłyną na kondycję naszych włosów. Dlatego oprócz peelingów warto również zastosować dodatkowe serem do włosów - intensywnie odżywiające i nawilżające, posiadające dodatkową dawkę niezbędnych emolientów.
Domowe sposoby pielęgnacyjne dla suchej skóry na głowie
Jeśli chcemy dodatkowo zadbać o suchą skórę na głowie, możemy również sięgnąć po domowe sposoby, sprawdzane i udoskonalone przez kolejne pokolenie. Bardzo często, to te najprostsze substancje mogą okazać się najbardziej skuteczne. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka domowych „kosmetyków”, które mogą pomóc nam w przypadku zbyt suchej skórze na głowie.
Pierwszym z nich jest sok z cytryny. Substancje zawarte w cytrynie pomogą oczyścić skórę głowy z nadmiaru sebum oraz niwelują uczucie swędzenia. Niektóre przepisy na domową kurację sokiem z cytryny zalecają połączenie soku z dwóch wyciśniętych cytrusów z dwoma łyżkami jogurtu (który dodatkowo koi i wycisza skórę), w innych zaleceniach do soku powinniśmy dodać 1/4 szklanki wody. Przygotowaną maskę nakładamy na skórę głowy i następnie, po kilku minutach, zmywamy szamponem.
Drugim, skuteczny sposobem, jest ocet jabłkowy, który pomaga w przywróceniu równowagi pH skóry głowy. Co więcej, ocet jabłkowy sprawdza się w walce z bakteriami i grzybami, które atakują osłabion skórę głowy i mogą wywoływać łupież. Jak stosować ocet jabłkowy? Należy zmieszać go z przegotowaną wodą w proporcjach 1:1, nałożyć na włosy, a następnie zmyć po kilku minutach używając szamponu z emolientami.
Trzecim, niezwykle prostym i skutecznym rozwiązaniem będzie przygotowanie pasty z sody oczyszczonej. Wymieszana z wodą w promocjach 2:1, stworzy białą pastę, którą należy rozprowadzić na skórze głowy i pozostawić na kilka minut. Soda ma działanie bakteriobójcze, może również ulżyć napiętej i swędzącej skórze.
Pamiętajmy również o cudownych właściwościach aloesu - silnie nawilżający, koi swędzenie i wszelkie podrażnienia. W domowej kuracji możemy wykorzystać na przykład żel aloesowy dostępny w większości aptek. Żel należy wmasować w skórę głowy i zostawić na ok. 15 minut, po czym zmyć za pomocą szamponu.
Sucha skóra głowy a łupież - fakty i mity
Ze względu na łuszczącą się skórę, sucha skóra na głowie często mylona jest z łupieżem. Sięgamy wtedy po silne substancje przeciwłupieżowe, które dodatkowo uszkadzają naruszoną barierę skóry. W ten sposób narażamy ją na kolejne, silne wysuszenie.
W przypadku łupieżu łuszcząca się skóra jest wilgotna, a na głowie tworzą się rogowacenie i strupy przypominające łuski. Natomiast jeśli chodzi o suchą skórę głowy, łuszczący się naskórek jest niewielki, suchy i delikatny.
Co ważne, dolegliwości związane z suchą skórą głowy mogą ustąpić samoistnie, natomiast łupież nigdy nie znika nieleczony. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie, z jakim rodzajem problemów skóry głowy mamy do czynienia. Nieprawidłowa diagnoza może wydłużyć czas leczenia.