Biotyna a karmienie piersią – czy te dwie rzeczy wzajemnie się wykluczają?

Kobiety karmiące piersią zwracają szczególną uwagę na swoją dietę. Spożywając konkretne produkty, nie chcą zaszkodzić swojemu dziecku – mają bowiem świadomość, że niektóre składniki przenikają do mleka i mogą dostać się do organizmu malucha. Stąd wiele wątpliwości związanych z przyjmowaniem suplementów poprawiających kondycję włosów. Czy biotyna jest zakazana w okresie karmienia?

Zgodnie z zaleceniami specjalistów ds. żywienia kobiet karmiących piersią, przy prawidłowo zbilansowanej diecie nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji. Wyjątek stanowi witamina D3 oraz ewentualnie kwasy DHA (jeśli spożycie ryb jest zbyt niskie). Uznaje się, że zapotrzebowanie na wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobieta jest w stanie pokryć zróżnicowaną dietą. A jak to wygląda w przypadku zależności: biotyna a karmienie piersią?

Biotyna bezpieczna dla kobiet karmiących piersią

Zdaniem ekspertów, suplementy dla matek karmiących pokrywają wyłącznie zapotrzebowanie kobiet, nie wpływając na jakość pokarmu. Wyjątek stanowią tylko kwasy tłuszczowe, witamina B12, witamina B2, jod, , selen – to w tym przypadku widoczna jest zmienność w pokarmie kobiecym, jeżeli w organizmie matki nie istnieją tzw. rezerwy ciążowe. Jeśli chodzi o zależność: biotyna a karmienie piersią, nie istnieją żadne naukowe dowody wskazujące na negatywne oddziaływanie tej witaminy na dziecko spożywające mleko mamy.

Oznacza to, że kobiety karmiące piersią nie muszą rezygnować z suplementacji biotyną – pod warunkiem, że zachodzi taka konieczność. Warto bowiem mieć świadomość, że przyjmowanie preparatów jednoskładnikowych z wysoką dawką tej witaminy nie znajduje żadnego naukowego uzasadnienia. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar biotyny wydalany jest z moczem.

Jeżeli więc w twoim organizmie brakuje produktów spożywczych stanowiących źródło biotyny, bez obaw możesz przyjmować suplementy zawierające ten składnik. Nie ma on żadnego negatywnego wpływu na organizm dziecka karmionego piersią.

Biotyna – witamina nie tylko na włosy

Biotyna (znana również jako witamina H) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni wiele ważnych funkcji, wśród których wymienić należy:

  • uczestnictwo w metabolizmie białek i tłuszczów,
  • zwiększanie wchłaniania witaminy C,
  • synteza protrombiny (białka odpowiedzialnego za prawidłowe krzepnięcie krwi) – wraz z witaminą K,
  • udział w przemianie aminokwasów i cukrów,
  • wpływ na właściwą kondycję włosów, zapobiegając ich wypadaniu oraz przedwczesnemu siwieniu.

Niedobory tej witaminy mogą skutkować osłabieniem i apatią, wzmożoną utratą włosów, bólami mięśniowymi, pogorszeniem metabolizmu tłuszczów czy wypryskami skórnymi.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01