Łysienie łojotokowe – jak się objawia?

Łojotok to nie tylko problem natury estetycznej. Chociaż odpowiada za nadmierne i częste przetłuszczanie się włosów, w wielu przypadkach prowadzi do ich wypadania. Mowa wówczas o łysieniu łojotokowym. Sprawdź, czym się objawia i jak można go wyeliminować.

Statystyki pokazują, że łysienie łojotokowe jest przypadłością dotykającą głównie mężczyzn w średnim wieku. Na jego powstawanie mają wpływ nie tylko zawirowania hormonalne prowadzące do nadmiernej produkcji łoju. Istotną rolę odgrywają geny – łysienie łojotokowe można więc odziedziczyć.

Zaczyna się od łupieżu łojotokowego

Zanim włosy zaczną wypadać garściami, pojawia się łupież łojotokowy. To przypadłość związana z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, która – w przypadku łupieżu tłustego – powoduje powstawanie żółtych strupów. Jeśli schorzenie nie zostanie zatrzymane, wówczas może dojść do nasilenia toczącego się w skórze stanu zapalnego. To z kolei daje początek wzmożonemu wypadaniu włosów.

Łojotok a wypadanie włosów

Łysienie łojotokowe to efekt czopowania mieszków włosowych przez nadmierną ilość wydzielanego łoju. Krew nie jest w stanie dopływać do cebulki oraz mieszka, a ponadto dochodzi do mechanicznego wypychania zdrowego włosa przez gromadzący się łój.

Typowe objawy łysienia łojotokowego

Łysienie łojotokowe jest problemem dającym dość charakterystyczne objawy. W pierwszej kolejności można zauważyć częste niż zwykle przetłuszczanie się włosów, a co za tym idzie – pojawienie się łupieżu. Dopiero po pewnym czasie dochodzi do osłabienia i wypadania kosmyków.

Łysienie łojotokowe zaczyna się najczęściej od przerzedzenia włosów w kątach skroniowych. W kolejnych etapach widoczne jest wzmożone wypadanie włosów na szczycie głowy. Zwykle z tyłu głowy pozostaje wąski pas z zachowanym owłosieniem.

Łysieniu łojotokowemu najczęściej towarzyszą takie objawy jak:

  • łupież – zwykle tłusty
  • świąd skóry głowy
  • zaczerwienienie i bolesność obszarów skóry,
  • płaty na skórze głowy – żółtawe i białawe.

Leczenie łysienia łojotokowego – trudne, ale możliwe

Łysienie łojotokowe jest złożonym problemem, w przypadku którego ciężko wskazać jedną przyczynę. Dlatego leczenie bywa skomplikowane, długie i wymagające cierpliwości. Chcąc zatrzymać dalsze wypadanie włosów, należy przede wszystkim odnaleźć źródło problemów. Dzięki temu leczenie łysienia łojotokowego nie będzie doraźne, ale skuteczne. Celowanie wyłącznie w objawy da krótkofalowy efekt, ponieważ prędzej czy później włosy znów zaczną wypadać.

Skuteczne leczenie łysienia łojotokowego polega na wyeliminowaniu objawów. Istotą jest rozpoznanie podłoża genetycznego, hormonalnego, a nawet środowiskowego. Warto bowiem mieć świadomość, że na nasilenie objawów wpływa wiele czynników – zarówno geny, jak i zawirowania hormonalne, sposób odżywiania czy stres.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01