Łysienie łojotokowe – jak się objawia?

28 lut, 2020

Wyszukaj frazę

Łojotok to nie tylko problem natury estetycznej. Chociaż odpowiada za nadmierne i częste przetłuszczanie się włosów, w wielu przypadkach prowadzi do ich wypadania. Mowa wówczas o łysieniu łojotokowym. Sprawdź, czym się objawia i jak można go wyeliminować. Statystyki pokazują, że łysienie łojotokowe jest przypadłością dotykającą głównie mężczyzn w średnim wieku. Na jego powstawanie mają wpływ…

Łojotok to nie tylko problem natury estetycznej. Chociaż odpowiada za nadmierne i częste przetłuszczanie się włosów, w wielu przypadkach prowadzi do ich wypadania. Mowa wówczas o łysieniu łojotokowym. Sprawdź, czym się objawia i jak można go wyeliminować.

Statystyki pokazują, że łysienie łojotokowe jest przypadłością dotykającą głównie mężczyzn w średnim wieku. Na jego powstawanie mają wpływ nie tylko zawirowania hormonalne prowadzące do nadmiernej produkcji łoju. Istotną rolę odgrywają geny – łysienie łojotokowe można więc odziedziczyć.

Zaczyna się od łupieżu łojotokowego

Zanim włosy zaczną wypadać garściami, pojawia się łupież łojotokowy. To przypadłość związana z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, która – w przypadku łupieżu tłustego – powoduje powstawanie żółtych strupów. Jeśli schorzenie nie zostanie zatrzymane, wówczas może dojść do nasilenia toczącego się w skórze stanu zapalnego. To z kolei daje początek wzmożonemu wypadaniu włosów.

Łojotok a wypadanie włosów

Łysienie łojotokowe to efekt czopowania mieszków włosowych przez nadmierną ilość wydzielanego łoju. Krew nie jest w stanie dopływać do cebulki oraz mieszka, a ponadto dochodzi do mechanicznego wypychania zdrowego włosa przez gromadzący się łój.

Typowe objawy łysienia łojotokowego

Łysienie łojotokowe jest problemem dającym dość charakterystyczne objawy. W pierwszej kolejności można zauważyć częste niż zwykle przetłuszczanie się włosów, a co za tym idzie – pojawienie się łupieżu. Dopiero po pewnym czasie dochodzi do osłabienia i wypadania kosmyków.

Łysienie łojotokowe zaczyna się najczęściej od przerzedzenia włosów w kątach skroniowych. W kolejnych etapach widoczne jest wzmożone wypadanie włosów na szczycie głowy. Zwykle z tyłu głowy pozostaje wąski pas z zachowanym owłosieniem.

Łysieniu łojotokowemu najczęściej towarzyszą takie objawy jak:

Leczenie łysienia łojotokowego – trudne, ale możliwe

Łysienie łojotokowe jest złożonym problemem, w przypadku którego ciężko wskazać jedną przyczynę. Dlatego leczenie bywa skomplikowane, długie i wymagające cierpliwości. Chcąc zatrzymać dalsze wypadanie włosów, należy przede wszystkim odnaleźć źródło problemów. Dzięki temu leczenie łysienia łojotokowego nie będzie doraźne, ale skuteczne. Celowanie wyłącznie w objawy da krótkofalowy efekt, ponieważ prędzej czy później włosy znów zaczną wypadać.

Skuteczne leczenie łysienia łojotokowego polega na wyeliminowaniu objawów. Istotą jest rozpoznanie podłoża genetycznego, hormonalnego, a nawet środowiskowego. Warto bowiem mieć świadomość, że na nasilenie objawów wpływa wiele czynników – zarówno geny, jak i zawirowania hormonalne, sposób odżywiania czy stres.

Inne artykuły w naszej bazie wiedzy

Niezbędne informacje, które warto wiedzieć o włosach

ZOBACZ WIĘCEJ PUBLIKACJI
Poznaj nasz Instagram

@vitapil_wlosy

Posty: 619, Obserwujących: 3237

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco. Dowiedz się więcej o promocjach i wydarzeniach. Podaj swój adres e-mail, a całą resztą zajmiemy się my!

Administratorem danych osobowych jest Nutropharma sp. z o.o. z siedzibą w Lesznowoli. Twoje dane przetwarzamy, aby świadczyć usługę newsletter. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Kup teraz