Rodzaje włosów: proste i kręcone – dowiedz się, od czego zależy ich struktura

Rodzaje włosów: proste i kręcone - dowiedz się, od czego zależy ich struktura.

Dlaczego u niektórych osób włosy kręcą się, a u innych są proste niczym drut? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytanie, odpowiedź może cię zaskoczyć. Wszystkiemu winne są geny – to w kodzie genetycznym zapisana jest ich struktura.

Poprzez włosy wiele osób wyraża swoją osobowość, poddając kosmyki np. prostowaniu lub nawet trwałej ondulacji. Efekty tych zmian nie są jednak trwałe, ponieważ o tym, czy włosy są proste czy kręcone decyduje sama natura.

Struktura włosów zapisana w genach

Proste lub kręcone włosy to cecha, która zapisana jest w kodzie genetycznym. Australijscy naukowcy z Queensland Institute of Medical Research określili, który gen odpowiada za strukturę kosmyków – nazywając go trichohyalin. Ich zdaniem, włosy kręcą się wówczas, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi aminokwasowej w tym genie.

Warto przy tym podkreślić, że rodzaj włosów to cecha, która może zostać przekazana nie tylko w linii prostej. Oznacza to, że dziecko może mieć kręcone włosy nawet wtedy, gdy oboje rodziców mają włosy proste.

Przekrój poprzeczny włosa prawdę powie…

Łatwo jest wskazać różnice w budowie włosów prostych, lekko falowanych i mocno poskręcanych – wystarczy przeprowadzić mikroskopowe badania struktury pojedynczego kosmyka.

  • Włosy proste w dużym powiększeniu charakteryzują się okrągłym przekrojem poprzecznym.
  • Włosy kręcone w badaniu mikroskopowym dają obraz spłaszczonego, eliptycznego przekroju poprzecznego.

Im bardziej proste i sztywne włosy, tym bardziej okrągły przekrój poprzeczny. Im silniej skręcone kosmyki, tym przekrój poprzeczny staje się bardziej płaski – krawędzie zawijają się aż do postaci rogala (w przypadku silnego skrętu).

Proste czy kręcone – sprawdź, jakie masz włosy

To jak, rodzaje włosów wpływają na ich strukturę, teoretycznie widać od razu. Niemniej jednak warto sprawdzić stopień skrętu włosów, by zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Pomoże w tym krótki i prosty test.

1. Na kartce papieru narysuj kółko (może być obrys spodu kubka lub filiżanki).
2. Wyrwij włos ze środka głowy – tak, by miał ok. 15 cm długości.
3. Zmocz kosmyk w wodzie i pozwól mu wyschnąć.
4. Po wyschnięciu sprawdź, jaką część kółka zajmuje włos: jeśli mieści się połowa – włosy są proste, jeśli w kółku znajduje się co najmniej 3/4 włosa – są one kręcone.

Prostowanie i trwała ondulacja nie dają trwałych efektów

Jako że struktura włosów zależna jest wyłącznie od genetyki, ciężko uzyskać trwałe efekty takich zabiegów jak keratynowe prostowanie włosów czy trwała ondulacja. Tego rodzaju kuracje wpływają na zmianę układu wiązań we wnętrzu włosa, jednak rezultaty nie utrzymują się długo. Dodatkowym minusem jest fakt, że wpływają przy tym niekorzystnie na kosmyki, osłabiając je. Dlatego nie pozostaje raczej nic innego, jak pogodzić się z prostymi lub kręconymi włosami. Każde mają bowiem swój urok – wystarczy tylko zadbać o ich profesjonalną pielęgnację, by zachwycały zdrowym wyglądem i olśniewały blaskiem.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01