Włosy rosną w trójfazowym cyklu, w którego skład wchodzą:
- anagen – faza wzrostu,
- katagen – faza przejściowa
- faza spoczynku nazywana telogenem.
Podkreślenia wymaga fakt, iż rosną one w sposób niezsynchronizowany, co pozwala na ich swobodną wymianę.
Cykl wzrostu włosa
Fazy wzrostu – anagen
Anagen jest etapem trwającym najdłużej. Może trwać od 2 do 6, niekiedy nawet 7 lat. W tym czasie włos wyrasta z mieszka włosowego i zwiększa swoją długość poprzez podział i różnicowanie komórek u jego podstawy (opuszka włosa). Fragment włosa znajdujący się najbliżej skóry jest zatem „najmłodszy”. Transport składników odżywczych do włosa odbywa się za pomocą naczyń krwionośnych znajdujących się w brodawce. W trakcie anagenu ukrwienie włosa jest najintensywniejsze i zmienia się w podczas przechodzenia do kolejnych faz. W fazie anagenu znajduje się ok. 80-85% wszystkich włosów terminalnych.
Wzrost włosa – faza katagenowa
Faza katagenowa trwa bardzo krótko i obejmuje od 1%-3% wszystkich włosów. W tym czasie wzrost włosa ulega zahamowaniu, ukrwienie brodawki maleje, opuszka stopniowo zanika, rogowacieje i przesuwa się w stronę naskórka. Zatrzymaniu ulega również pigmentacja włosa. U spodu mieszka włosowego tworzy się charakterystyczna kolba zbudowana z komórek. Brodawka ulega oddzieleniu od szczątkowej opuszki włosa. Faza katagenowa trwa od kilku dni do 2 tygodni. (2,5,6,7)
Telogen – końcowy etap cyklu wzrostu włosa
Końcowy etap cyklu włosa, telogen, trwa od 2 do 4 miesięcy i rozpoczyna się w momencie, gdy zrogowaciały korzeń leży najbliżej powierzchni skóry, tuż przy ujściu gruczołu łojowego. W tym czasie włos może wypaść nawet w wyniku czesania, mycia czy wręcz samoistnie.