Jak poradzić sobie z przetłuszczającymi się włosami u nasady? Może jakieś domowe sposoby, ponieważ szampony do tego rodzaju włosów nie pomagają. Może maski na skórę mogą coś zadziałać?

Problem z nieświeżo wyglądającymi włosami to efekt ich nadmiernego i częstego przetłuszczania się. Szczególnie częstym problemem jest przetłuszczanie się włosów u nasady. Warto więc poznać sposoby pozwalające przeciwdziałać tej niedogodności.

Za szybkie i częste przetłuszczanie się włosów odpowiada nadmierna produkcja sebum. Problem nasila się głównie w okresie zimowym (co jest związane z noszeniem czapek wykonanych z nieoddychających materiałów), aczkolwiek spowodowany jest kilkoma innymi czynnikami.

Dlaczego włosy przetłuszczają się?

Istnieje wiele przyczyn nadmiernej produkcji sebum, a co za tym idzie – szybkiego przetłuszczania się włosów. Duże znaczenie mają uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie niektórych leków, zmiany hormonalne, niewłaściwa dieta. Warto jednak podkreślić, że najczęstszym powodem częstego przetłuszczania się włosów jest ich nieprawidłowa pielęgnacja.

Kluczowa właściwa pielęgnacja włosów

Włosy ze skłonnością do częstego przetłuszczania się wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo często okazuje się, że tyle wystarczy, by przywrócić im atrakcyjny wygląd i wyeliminować problem.

Warto trzymać się kilku prostych zasad, aby ustabilizować działanie gruczołów łojowych:

  • często myć głowę szamponami bez dodatków protein, olejków, silikonów – niech to będą preparaty delikatne, tj. przeznaczone do codziennej pielęgnacji; warto stosować produkty z wyciągami roślinnymi np. szałwia, rumianek, dziegieć sosnowy
  • najlepiej włosy myć chłodną wodą w godzinach porannych (wieczorem nasila się wydzielanie sebum),
  • nie stosować nadmiernie odżywek, w przypadku włosów przetłuszczających się – im mniej dodatkowych zabiegów tym lepiej
  • kilka razy w miesiącu zastosować maseczkę glinkową na skórę głowy lub wcierkę, która zawiera składniki korzystnie wpływające nie tylko na wzrost włosów, ale normalizujące wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe (np. VITAPIL®)
  • czesać włosy grzebieniem nie szczotką, która rozprowadzi sebum wzdłuż całej długości włosa
  • unikać uczesań mocno ściągających włosy,  czapek z nieoddychających materiałów.

Nie jest prawdą, że włosy z tendencją do przetłuszczania należy „przetłuścić”. Częste mycie – nawet codzienne – jest jak najbardziej wskazane. Warto bowiem mieć świadomość, że na tłustej skórze głowy chętniej rozwijają się drożdżaki wywołujące łupież. Jeżeli więc mycie włosów przetłuszczonych będzie ograniczane wyłącznie do 1-2 razy w tygodniu, pojawi się dodatkowy problem, który ciężko wyeliminować.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01