Skład włosa – poznaj najważniejsze elementy

Włosy należą do tego samego typu tkanek co np. paznokcie, rogi czy kopyta. Dzieje się tak dlatego, że również pełnią funkcję ochronną. Jaki jest zatem ich skład włosa? Przyjrzyjmy się mu pod mikroskopem.

Jakie są podstawowe składniki budulcowe włosa? Za co odpowiadają? I w jaki sposób zatroszczyć się o zdrowie kosmyków?

Włókna keratynowe do podstawa

Podstawą, gdy chodzi o skład włosa są włókna keratynowe. To one stanowią około 80% każdego zdrowego włosa. Keratyna jest białkiem zbudowanym z aminokwasów (najważniejsza jest cysteina, mająca w składzie siarkę), które zostały połączone włóknami peptydowymi. We włosie może przyjąć dwie postacie – eukeratyny oraz pseudokeratyny. Ta pierwsza wyróżnia się sprężystością, elastycznością i dużą rozciągliwością – jest najbardziej pożądana spośród wszystkich. Pseudokeratyna występuje zaś w wyciągniętych włóknach keratyny.

Keratyna nie rozpuszcza się w wodzie. Jest jednak podatna na wysoką temperaturę – łatwo ją zniszczyć np. przegrzewając włosy prostownicą, lokówką czy niewłaściwymi preparatami.

Melanina odpowiada za kolor włosów

Melanocyty, czyli komórki wytwarzające melaninę, znajdują się w macierzy włosa. Im więcej melaniny – tym włosy będą ciemniejsze. Jej ilość jednak uwarunkowana jest głównie genetycznie. Warto podkreślić, że melanina również ma dwie postaci – eumelaniny oraz feomelaniny. Eumelanina jest odpowiedzialna za barwę włosów, a więc to, jak ciemne czy jasne są, feomelanina zaś odpowiada za odcień włosów – to, czy są ciepłe czy zimne.

Melanina to także białko – również wrażliwe na działanie środków chemicznych oraz środowiskowych. Właśnie dlatego np. pod wpływem słońca włosy mogą ulec lekkiemu rozjaśnieniu.

A co poza tym? 10% w składzie włosów zajmuje woda. Jest bardzo ważna, ponieważ tylko dobrze nawilżone włosy wyglądają zdrowo. Poza tym, znajdziemy w nich również tłuszcze (5,8%), włączając w to cholesterol (4,6%) – zwłaszcza w spoiwie łączącym łuski włosa oraz w mieszku, a także cukry, aminokwasy oraz sole mineralne.

Prawidłowy skład włosa to gwarancja zdrowego wyglądu

By komórki macierzyste włosa dzieliły się we właściwy sposób, a same włosy były silne i zdrowe, ich metabolizm energetyczny musi zostać pobudzony przez właściwe składniki odżywcze. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa biotyna, a także kwas pantotenowy, niacyna, cynk czy witamina B12. Istotny jest również krzem, żelazo, jod, miedź oraz mangan. Ich właściwe poziomy mają wpływ na prawidłowość przebiegu procesu wzrostu włosa i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu kosmyków.

W dużej mierze właściwe odżywienie włosów od środka zapewnić sobie można dzięki właściwej diecie. Ale okazać się ona może niewystarczająca. Właśnie dlatego warto ją uzupełnić o nowoczesną suplementację. Tabletki VITAPIL® zawierają aż 16 składników aktywnych, które korzystnie wpływają na czuprynę. Prawidłowo przeprowadzona kuracja przynieść może wyraźne efekty w krótkim czasie.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01