Wypadanie włosów po porodzie – jak temu zaradzić?

Nawet 90 proc. kobiet może zmagać się z wypadaniem włosów po porodzie. Chociaż problem ten ustępuje samoistnie, budzi wiele wątpliwości i jest powodem stresu. Warto więc poznać sposoby na zminimalizowanie tej przypadłości.

Włosy w ciąży przestają wypadać, stają się gęstsze i bardziej lśniące. Po kilku miesiącach takiego dobrobytu, kobiety zaczynają panikować z powodu nadmiernie traconych kosmyków – mniej więcej 2-3 miesiące po porodzie.

Wypadanie włosów po porodzie a hormony

Wypadanie włosów po porodzie to przede wszystkim kwestia nadal toczących się zawirowań hormonalnych. Jednak tym razem chodzi o powrócenie poziomu poszczególnych hormonów do normy.

Wzmożona utrata włosów spowodowana jest głównie spadkiem estrogenów – hormonów wpływających na prawidłowość przebiegu cyklu wzrostu włosa. Spadające po porodzie ich stężenie sprawia, że kobieta zaczyna tracić kosmyki w nadmiarze – zarówno te, które powinny wypaść w ciąży oraz te, które po porodzie weszły w fazę telogenową.

Jak wzmocnić włosy?

Wypadanie włosów po porodzie jest typową przypadłością dotykającą większość kobiet. Jako że jest to proces wpisany w naturę, ma charakter przejściowy. Wzmożona utrata kosmyków najczęściej ustępuje samoistnie – w ciągu 6-9 miesięcy po porodzie. Wtedy bowiem dochodzi do ustabilizowania się hormonów.

Nie tracąc jednak czasu, można podjąć działania pozwalające na wzmocnienie włosów – tak, by ponownie stały się mocne, gęste i lśniące.

  • Zdrowa dieta to podstawa

Wypadanie włosów po porodzie można zminimalizować, dbając o zdrowy sposób odżywiania się. Podstawą jest zróżnicowana dieta bogata w witaminy i minerały – z naciskiem na witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę C, witaminę E, krzem, cynk, miedź, żelazo.

Niech w twoim jadłospisie znajdzie się miejsce na produkty pełnoziarniste, kasze, brązowy ryż, razowy makaron, owoce i warzywa.

  • Zadbaj o właściwą pielęgnację

Chcąc wzmocnić włosy, należy pamiętać o fundamentalnych zasadach pielęgnacji kosmyków. Trzeba przede wszystkim ograniczyć poddawanie włosów szkodliwym zabiegom stylizacyjnym, np. prostowaniu, suszeniu gorącym strumieniem powietrza, podkręcaniu kosmyków na lokówce. Ważne jest, by zrezygnować z silnego rozjaśniania włosów, trwałej ondulacji.

Pamiętaj także o stosowaniu specjalnych szamponów wzmacniających oraz profesjonalnych lotionów przeciwdziałających wypadaniu włosów.

  • Wsparcie suplementacją

Chociaż zdrowa i dobrze zbilansowana dieta powinna wystarczyć, można wesprzeć się suplementami witaminowymi. Jeśli kobieta karmi piersią, preparat musi być dedykowany matkom karmiącym – będzie zawierał wyłącznie bezpieczne składniki.

Wybierając suplement na wypadanie włosów po porodzie, należy zwrócić uwagę na skład – tak, by był nie tylko bezpieczny, ale jednocześnie skuteczny. Najważniejsze jest kompleksowe działanie – na kilka płaszczyznach. Dlatego warto sięgnąć po suplementy zawierające m.in. biotynę, niacynę, kwas pantotenowy, żelazo, cynk, miedź, selen, mangan. Istotny jest krzem – najlepiej pozyskiwany z młodych pędów bambusa, które zawierają aż 5 razy więcej krzemionki niż skrzyp polny.

Jeżeli po kilku miesiącach kuracji włosy nadal wypadają, udaj się do dermatologa lub trychologa. Być może wzmożona utrata kosmyków ma jeszcze inne podłoże, a nie tylko hormonalne. Warto to sprawdzić.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01