Skóra i jej przydatki to bardzo wrażliwe części naszego ciała. Reagują na wiele uwarunkowań, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, co niestety ma znaczący wpływ na nasz wygląd. Wiele osób zastanawia się, co zrobić, żeby włosy szybciej rosły lub jak je odżywić, aby łodygi były bardziej odporne na uszkodzenia. Częstym problemem są również wypadające włosy po ciąży. Jak zadbać o kondycję i piękny wygląd swoich kosmyków? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł!
Sposób na wypadające włosy - prawidłowa pielęgnacja
Nasze włosy mogą przerzedzać się na skutek łysienia. W zależności od tego, jakie podłoże ma ten problem medyczny, jego leczenie może być różne: od kosmetyków na wypadające włosy, przez mało inwazyjne zabiegi iniekcyjne aż po autologiczny przeszczep cebulek. Znacznie częściej jednak zdarza się, że nasze włosy są niedostatecznie nawilżone lub odżywione bądź stosujemy na nich niedopasowane zabiegi pielęgnacyjne. Na skutek takich codziennych błędów łodygi mogą się łamać, a to sprawia wrażenie, że włosy wypadają. Jak temu zaradzić?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakie kosmetyki stosujemy na co dzień. Powinny być one dopasowane do porowatości naszych włosów, czyli do tego, w jakim stopniu otwarte są łuski łodyg. Włosy niskoporowate są gładkie i niezbyt skłonne do absorbowania wody. Włosy wysokoporowate są natomiast przeciwieństwem tego pierwszego typu – w dotyku są raczej szorstkie i bardzo długo schną po umyciu. Średnioporowate kosmyki plasują się pośrodku tego zestawienia.
Zastanawiając się, co zrobić, żeby włosy szybciej rosły i żeby nie wypadały, należy zwrócić również uwagę na narzędzia, jakimi posługujemy się w codziennej pielęgnacji. Szczotka do czesania włosów powinna być wykonana z naturalnego włosia i mieć ergonomiczny kształt. Z kolei suszarki do włosów najlepiej jest używać w trybie chłodnego nawiewu, a także z włączoną funkcją jonizacji.
Warto regularnie nawilżać i natłuszczać włosy oraz skórę głowy. W tym celu należy stosować maski i odżywki z naturalnymi składnikami, takimi jak ekstrakt z jedwabiu lub bawełny. Dobrą odpowiedzią na pytanie, co zrobić, żeby włosy szybciej rosły i nie były łamliwe, jest również olejowanie ich w salonie fryzjerskim lub we własnym domowym zaciszu.
Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły i co jeść na wypadające włosy?
Tym, co na wypadające włosy sprawdza się najlepiej, jest kompletna i zbilansowana dieta. Ilość dostarczanych do organizmu składników odżywczych ma ogromny wpływ na wygląd i zdrowie skóry i jej przydatków, czyli włosów i paznokci. Co jeść na wypadające włosy?
Przede wszystkim warto podkreślić, że zarówno niedostateczna, jak i nadmierna podaż składników odżywczych może mieć negatywny wpływ na nasz wygląd i zdrowie. Większość witamin i minerałów trudno jednak przedawkować, ponieważ ich nadwyżki są zazwyczaj wydalane z organizmu wraz z moczem. Aby uniknąć niedoborów, warto wdrożyć świadome odżywianie, najlepiej wspomagane optymalną suplementacją.
Ważnymi składnikami są tu witaminy z grupy B. Witamina B3, czyli niacyna, jest niezbędna w procesie odżywianie cebulek włosowych oraz nawilżania skóry głowy. Dzięki temu przeciwdziała występowaniu łupieżu oraz wypadaniu włosów.
Rolą witaminy B5 (kwasu pantotenowego) jest m.in. wzmacnianie struktury włosów. Dzięki temu nie są one tak podatne na uszkodzenia wynikające ze szkodliwego działania czynników zewnętrznych (np. promieni UV). Suplementacja witaminy B5 jest również odpowiedzią na pytanie, co zrobić, żeby włosy szybciej rosły. Pobudza ona bowiem wzrost kosmyków, podobnie jak witamina B9, czyli kwas foliowy. Ta ostatnia substancja bierze też udział w podziałach komórkowych, a zatem jest szczególnie istotna, jeżeli zauważymy u siebie problem wypadających włosów po ciąży.
Niezwykle ważnym składnikiem naszej diety jest witamina B7, czyli biotyna. Przyspiesza ona tempo wzrostu włosów i przeciwdziała ich wypadaniu. Dzieje się tak, ponieważ biotyna bierze udział w produkcji keratyny – naturalnego składnika włosów. Ma także działanie przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe.
Inną substancją, która wpływa pozytywnie na kondycję naszych włosów, jest witamina B12. Podobnie jak kwas pantotenowy, wzmacnia ona ich strukturę, zapobiegając łamaniu i wypadaniu.
Warto również wspomnieć o składnikach mineralnych, których obecność w naszej diecie jest niezbędna dla zdrowia skóry i jej przydatków. Do najważniejszych z nich należą: żelazo, jod, mangan oraz krzem. Ten ostatni minerał stanowi naturalny składnik budowy włosa. W formie syntetycznej może być pozyskiwany np. z pędów bambusa.
Należy również wspomnieć o istotnym składniku żywienia, jakim jest resweratrol. Wykazuje on właściwości antyoksydacyjne i przeciwdziała groźnym dla zdrowia wolnym rodnikom. Udowodniono również, że resweratrol ma działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.