Łysienie anagenowe – co to za przypadłość?

Wzmożone wypadanie włosów jest poważnym problemem, którego nie można bagatelizować. Obok łysienia androgenowego i telogenowego, pojawia się jeszcze jeden rodzaj – łysienie anagenowe. Czym jest i w jaki sposób można z nim walczyć?

Łysienie anagenowe to specyficzna forma wzmożonej utraty włosów, ponieważ dotyczy aktywnie rosnących mieszków włosowych. Związana jest z zaburzeniem naturalnego cyklu wzrostu włosa – dochodzi do nagłego zahamowania procesów podziału macierzy, w efekcie czego kosmyki stają się słabsze, cieńsze i w konsekwencji wypadają.

Przyczyny łysienia anagenowego

Wzmożona utrata włosów znajdujących się w fazie anagenu związana jest z uszkodzeniem mieszka włosowego. Dochodzi do tego najczęściej na skutek zastosowania czynników uszkadzających, m.in. naświetlań, podawania cytostatyków, oddziaływania chemicznych czynników toksycznych. Do grupy ryzyka zaliczane są także osoby ze stwierdzonym: silnym urazem psychicznym, nadciśnieniem tętniczym. Ponadto łysienie anagenowe może dotykać pacjentów zmagających się z pęcherzycą zwykłą, która nasila produkcję przeciwciał pemphigus skierowanych przeciwko nabłonkowi mieszka włosowego.

Łysienie anagenowe – objawy

Większa niż standardowo utrata włosów to typowy objaw łysienia anagenowego. W zależności od przyczyny, ubytek kosmyków może być mniej lub bardziej nasilony albo pojawiać się szybciej / wolniej od zaistnienia czynnika prowokującego łysienie.

  • Jeżeli łysienie anagenowe wywołane jest podawaniem cytostatyków, wówczas utrata włosów następuje w ciągu 1-3 tygodni od podania pierwszej dawki leku. Dotyka średnio 65 proc. osób leczonych tą metodą. Nasilenie łysienia obserwuje się w przypadku leczenia łączonego.
  • Jeżeli łysienie anagenowe związane jest z przyjmowaniem m.in. retinoidów, karbamazepiny, wówczas wypadanie włosów jest mniej nasilone. Wiąże się to z faktem, że tego rodzaju leki w mniejszym stopniu ingerują w cykl wzrostu włosa.

Leczenie łysienia anagenowego

Łysienie anagenowe jest procesem odwracalnym, ponieważ mieszki włosowe nie ulegają zniszczeniu. Do odrastania włosów dochodzi samoistnie – zwykle po wyeliminowaniu / ustąpieniu aktywności czynnika prowokującego. W przypadku przyjmowania cytostatyków oraz innych leków włosy zaczynają odrastać po zakończeniu kuracji.

W wielu przypadkach, by przyspieszyć odrost włosów, podaje się preparaty zawierające minoxidil. Jest to substancja działająca stymulująco na mieszki włosowe, jednocześnie przyczyniając się do odwrócenia procesu ich miniaturyzacji.

Uwaga na zespół łysienia anagenowego

Mówiąc o łysieniu anagenowym, należy zwrócić uwagę na istnienie tzw. zespołu łysienia anagenowego. Istnieją przypuszczenia, że jest to choroba o podłożu genetycznym, która dotyka głównie dzieci – szczególnie o jasnych włosach. Ma tendencję do samoistnego ustępowania, aczkolwiek może przyjąć przewlekły charakter – jeśli ujawni się po ukończeniu przez dziecko 5 roku życia. Choroba objawia się występowaniem włosów luźno osadzonych w mieszkach, które są bardzo podatne na wypadanie wraz z korzeniem – mimo że znajdują się w fazie wzrostu.

Jeżeli podejrzewasz u siebie łysienie anagenowe, warto wykonać odpowiednie badania: trichoskopię lub badanie histologiczne polegające na pobraniu wycinka obejmującego do 50 mieszków włosowych.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01