ABC farbowania włosów w ciąży

Każda kobieta chce prezentować się atrakcyjnie, dlatego nawet w ciąży wiele pań nie przestaje dbać o swój wygląd. O ile jednak oczywista jest konieczność rezygnacji z niektórych zabiegów kosmetycznych, o tyle farbowanie włosów podczas ciąży nadal budzi wiele wątpliwości. Sprawdź, czy koloryzacja w tym okresie jest dozwolona i o czym należy pamiętać.

Jeszcze jakiś czas temu powszechne było przekonanie, że środki chemiczne zawarte w preparatach do koloryzacji mogą wpływać negatywnie na rozwój płodu. Obecnie stanowisko lekarzy w sprawie farbowania włosów w ciąży nie jest jednoznaczne, większość specjalistów nie widzi jednak przeciwwskazań – trzeba tylko trzymać się kilku ważnych zasad.

Farbowanie włosów w ciąży? Tak, ale pod kilkoma warunkami

Dzięki stosowanym obecnie w salonach fryzjerskich nowoczesnym preparatom do koloryzacji farbowanie włosów w okresie ciąży jest mniej ryzykowne niż kilkanaście lat temu. Mimo wszystko nie należy zapominać o kilku istotnych zasadach, które zwiększą bezpieczeństwo zabiegu.

  • Wstrzymaj się z koloryzacją do II trymestru

W związku z tym, że w I trymestrze ciąży dochodzi do kształtowania najważniejszych narządów płodu, lekarze nie zalecają koloryzacji w tym okresie. Lepiej wstrzymać się do II trymestru, a najlepiej do 24. tygodnia.

  • Unikaj farb zawierających amoniak

Amoniak jest substancją chemiczną, która przyczynia się do rozpulchnienia włosów i otwarcia łusek – dzięki temu pigment może wniknąć głębiej, co przekłada się na trwalszy efekt koloryzacji. Co prawda przez skórę mogą przedostać się tylko niewielkie ilości amoniaku, jednak lepiej zrezygnować z farb zawierających ten składnik.

  • Wybierz koloryzację w profesjonalnym salonie fryzjerskim

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie zabiegu, farbowaniem powinien się zająć doświadczony fryzjer. Wcześniej jednak poinformuj go o swoim stanie, aby mógł wybrać preparaty, które nie zaszkodzą Tobie ani dziecku.
Zwróć też uwagę na to, aby pomieszczenie było dobrze wentylowane – dzięki temu unikniesz wdychania unoszących się w powietrzu oparów.

  • Ogranicz farbowanie do odrostów

O ile to możliwe, ogranicz koloryzację tylko do odrostów. Im krócej trwa zabieg, tym lepiej – nie będziesz narażona na długotrwałe wdychanie substancji chemicznych.

Pamiętaj, że zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży mogą przełożyć się na rezultaty farbowania – np. wpłynąć na odcień kosmyków czy pojawienie się reakcji alergicznych. Dlatego dobrze jest ograniczyć koloryzację do niezbędnego minimum.

NUTROPHARMA Sp. z o. o.

ul. Jedności 10A
05-506, Lesznowola

biuro@nutropharma.pl
+ 48 22 380 48 01