Tiamina a mocne włosy - poznaj właściwości witaminy B1

13 gru, 2021

Wyszukaj frazę

Tiamina a mocne włosy kobiet karmiących – poznaj właściwości witaminy B1

Suplementacja substancji odżywczych jest konieczna dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu szczególnie u kobiet karmiących. Wiele ważnych funkcji życiowych zabezpieczają witaminy z grupy B, m.in. tiamina. Jak związek ten wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie w okresie poporodowym? W jakich produktach się znajduje i jakie konsekwencje może nieść ze sobą stosowanie niedoborowej pod tym względem diety? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł!


Tiamina – co to jest?

Witamina B1 (tiamina) po raz pierwszy została wyodrębniona w 1911 roku przez polskiego biochemika Kazimierza Funka. Stanowi ona ważny składnik codziennej diety (szczególnie kobiet w ciąży czy karmiących), ponieważ nie jest samodzielnie syntetyzowana przez ludzki organizm.

Witamina B1, podobnie jak wszystkie inne witaminy z grupy B, rozpuszcza się w wodzie. Nie jest jednak magazynowana w organizmie, a jej nadmiar jest na bieżąco usuwany wraz z moczem. Dlatego tak ważna jest jej suplementacja. Możliwa jest ona dzięki preparatowi Vitapil Mama.

Tiamina – właściwości

Witaminy z grupy B odpowiadają za szereg ważnych funkcji naszego organizmu. Tiamina, jako jedna z najważniejszych substancji w naszej diecie, wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych:

Tiamina bierze również udział w procesach metabolicznych. M.in. dzięki niej możliwe jest przyswajanie innych składników odżywczych, które są kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji naszych włosów, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie, gdy organizm matki jest osłabiony. Rolą tiaminy jest również regulowanie mikrokrążenia krwi w skórze głowy. Dzięki temu cebulki włosów są dobrze dotlenione i odżywione, a to wpływa pozytywnie na wygląd naszych kosmyków. Inne składniki, które wspierają wygląd skóry i jej przydatków (włosów i paznokci), to, jod, niacyna, pirydoksyna, witamina B12, foliany, biotyna, selen i miedź.

Tiamina – działanie w organizmie kobiety 

Witamina B1 uczestniczy w licznych procesach zachodzących w organizmie. Wspomaga przemianę węglowodanów, bierze udział w oddychaniu międzykomórkowym, a także w syntezie neuroprzekaźników. Tiamina zapobiega rozwojowi choroby beri-beri, która zaburza pracę układów nerwowego, krwionośnego oraz immunologicznego. Badania wykazały również, że suplementacja tiaminy ma pozytywny wpływ na zdrowie osób z cukrzycą typu II. Umożliwia bowiem odwrócenie spowodowanych cukrzycą uszkodzeń nerek, o ile te znajdują się we wczesnym stadium.

Niedobór witaminy B1 zdarza się przede wszystkim u osób, które regularnie podejmują intensywny wysiłek fizyczny, np. trenują wyczynowo jakąś dyscyplinę sportową. Zbyt mała ilość tiaminy występuje również często u pacjentów cierpiących z powodu schorzeń, które zmniejszają wchłanianie składników odżywczych (np. chorobę Leśniowskiego-Crohna) Kolejnymi czynnikami ryzyka są: przewlekły stres, źle zbilansowana dieta, częste spożywanie alkoholu, kawy, herbaty oraz niektórych ziół (zwłaszcza skrzypu polnego).

Niedobór tiaminy w organizmie jest również charakterystyczny dla osób w podeszłym wieku, a także kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Te powinny szczególnie zadbać o suplementację, ponieważ ich organizm podczas karmienia przeznacza sporo energii na produkcję mleka. Zwiększone jest więc zapotrzebowanie nie tylko na energię, ale również na składniki odżywcze takie jak węglowodany, tłuszcz, białko. Nie bez znaczenia są także witaminy i mikroelementy. Trudno jest utrzymać ich prawidłowy poziom, ponieważ wymaga to stosowania zbilansowanej i różnorodnej diety. Z pomogą przychodzą jednak suplementy, które w łatwy sposób pomagają uzupełnić braki witamin w organizmie.

Objawy niedoboru witaminy B1 w organizmie to: 

Wymienione wyżej objawy mogą być również skutkiem niedoboru innych witamin z grupy B. W przypadku stwierdzenia takiego problemu nie tylko u kobiet karmiących należy skontaktować się z lekarzem w celu wdrożenia leczenia lub odpowiedniej suplementacji.

Tiamina – suplementacja i źródła naturalne

Witamina B1 jest wyjątkowo istotna dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i jej przydatków w pierwszych dniach opieki nad dzieckiem. Substancja ta, w łatwo wchłanialnej formie znajduje się w dobrych suplementach diety. Warto również dbać o dostarczanie do organizmu odpowiednich ilości witamin wraz ze spożywanymi posiłkami szczególnie w okresie karmienia piersią, gdzie zapotrzebowanie na witaminy jest większe.

Tiamina występuje naturalnie w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, dlatego jeśli karmimy Niektóre z nich to:

Suplementacja witaminy B1 – czy to bezpieczne?

Witamina B1 wchłania się do organizmu z przewodu pokarmowego w ograniczonym stopniu. Jej nadmiar zazwyczaj jest wydalany przez nerki wraz z moczem, jednak długotrwałe przyjmowanie powyżej 50 mg tej substancji na dobę może doprowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Należą do nich:

Osoby wyjątkowo wrażliwe, po jednorazowym przyjęciu dużej dawki witaminy B1 mogą doświadczyć ciężkiego odczynu uczuleniowego. Jeżeli występuje wskazanie do zaaplikowania większej dawki niż tej substancji zalecane dzienne spożycie, zaleca się uprzednie przeprowadzenie próby uczuleniowej.

Tiaminę w formie syntetycznej można przyjmować doustnie lub dożylnie. Ten drugi sposób nie jest jednak zalecany, ponieważ wiąże się z ryzykiem wystąpienia 'wstrząsu tiaminowego'. Znacznie bezpieczniejszą metodą jest codzienne przyjmowanie łatwych do połknięcia kapsułek. Jeżeli z jakiegoś powodu zależy nam na przyjęciu dawki tiaminy poprzez iniekcję, powinniśmy skonsultować ten zamiar z lekarzem.

Suplementacja witaminy B1 – dawkowanie

Zalecane dzienne spożycie witaminy B1 różni się w zależności od naszego wieku i płci. Dzieci od 1. zrobić 3. roku życia powinny przyjmować 0,5 mg tej substancji dziennie. Następnie, od 4. zrobić 6. roku życia – 0,6 mg, a od 7. zrobić 9. roku życia – 0,9 mg. W przypadku chłopców dalsze dawkowanie wynosi 1 mg w wieku od 10 do 12 lat oraz 1,2 mg od 13. do 18. roku życia. Dziewczęta powinny przyjmować 1 mg tiaminy od 10. do 12. roku życia i 1,1 mg tej substancji pomiędzy 13. a 18. rokiem życia.

W przypadku dorosłych mężczyzn zalecane dawkowanie wynosi 1,3 mg. Kobiety powinny natomiast przyjmować 1,1 mg tej substancji na dobę. Osoby w podeszłym wieku powinny skonsultować suplementację swojej diety z lekarzem.

Wskazania medyczne dotyczące suplementacji witaminy B1 różnią się także w zależności od naszego stanu fizjologicznego. Kobiety w ciąży powinny przyjmować 1,4 mg tej substancji na dobę, natomiast kobiety karmiące – 1,5 mg. Tiamina ma zdolność przenikania przez barierę łożyskową, jest też obecna w mleku matki.

Oprócz osób starszych, kobiet w ciąży i matek karmiących, istnieją też inne grupy osób, które powinny dostarczać do organizmu wyższe dawki witaminy B1. Są to przede wszystkim:

Suplementacja witaminy B1 jest zalecana wszystkim osobom, które są narażone na jej niedobór. Warto przyjmować ją również wtedy, gdy chcemy uzyskać zdrowe i lśniące włosy.
Inne artykuły w naszej bazie wiedzy

Niezbędne informacje, które warto wiedzieć o włosach

ZOBACZ WIĘCEJ PUBLIKACJI
Poznaj nasz Instagram

@vitapil_wlosy

Posty: 619, Obserwujących: 3237

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco. Dowiedz się więcej o promocjach i wydarzeniach. Podaj swój adres e-mail, a całą resztą zajmiemy się my!

Administratorem danych osobowych jest Nutropharma sp. z o.o. z siedzibą w Lesznowoli. Twoje dane przetwarzamy, aby świadczyć usługę newsletter. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Kup teraz